het eerste Strategisch Plan voor het Kroatische Archiefwezen (2009-2012) gepresenteerd. De directeuren werken samen in werkgroepen met onder meer als thema's communicatie, betrekking met de lokale overheid, archiefgebouwen en inrichting, en standaardisatie en de kwaliteit van dienstverlening. Buiten de gedefinieerde doelstellingen kwamen nog twee producten tot stand. De eerste betrof een transcriptie en publicatie van het in het Nationaal Archief in Nederland berustende oudst bekende verslag van de aardbeving (en tsunami) bij Dubrovnik in 1667.6 Verder heeft de projectdirecteur, samen met het bureau Tgv uit Nederland, een flexibele tentoonstelling opgezet over het Kroatische archiefwezen, bedoeld om de bewustwording over de rijkdom van de eigen archieven te bevorderen. De tentoonstelling is in 2009 zowel in het Nationaal Archief in Den Haag getoond als bij de slotconferentie in Dubrovnik. Om de vaak brede doelstellingen uit een projectvoorstel te herdefiniëren tot hanteerbare en realiseerbare doelen is een vooronderzoek noodzakelijk. Eén van de randvoorwaarden voor een Matra-project was het gebruik van Engels als voertaal. Tijdens de uitvoering van het project bleek het kennisniveau van het Engels veelal te laag om in een Voor de Nederlandse betrokkenen was het een leerzame werkervaring. Het uitgebreide pakket van voorwaarden voor een Matra-project zorgde voor de nodige activiteiten na afloop. Een uitgebreid accountantsonderzoek maakt daarvan deel uit. Duidelijk was dat het NA bij het opereren als een soort Men mag stellen dat in dit geval zeker concrete resul taten zijn behaald. 1 In 2007 waren er 12 regionale staatsarchieven (Bjelowar, Dubrovnik, Gospic, Karlovac, Osijek, Pazin, Rijeka, Sisak, Slavonski Brod, Split, Zadar, Zagreb). In de periode van het Matra- project, 2007-2009, kwamen er vier nieuwe vestigingen bij (Medimurje, Krizevci, Sibenik, Vukovar). 2 In dit verband lag er een relatie met het, eveneens door Nederland gefinancierde, Matra-project bij de universiteit van Zagreb voor het opzetten van een database met informatie over oorlogsmisdaden ten tijde van de oorlog tussen 1991-1995. Het NIOD trad hierbij op als penvoerder. marktpartij nog een aantal leerpunten op het gebied van projectsturing heeft te doorlopen. Voor de Nederlandse betrokkenen was het een leerzame werkervaring. Bij de meeste experts bestond vooraf geen beeld over het Kroatische archiefwezen. Er was hoogstens de vraag of er bij een zo recent ontstane republiek wel een met Nederland vergelijkbaar archiefwezen zou bestaan. Het gevaar bij internationale projecten is vaak gelegen in de vraag of de resultaten van een project ook geïmplementeerd worden in de eigen organisatie. Men mag stellen dat in dit geval zeker concrete resultaten zijn behaald. Dat blijkt uit de wijze waarop het Nationaal Archief de nationale adviesdienst in zijn eigen organisatie heeft geïmplementeerd. Ook blijkt dit uit de contacten na afloop van het project op het gebied van conservering waar Kroatische archivarissen en restauratoren vragen voorleggen aan hun Nederlandse 'tegenvoeters'. De beoogde conferentie in 2012 zal hierop nog meer antwoorden kunnen geven. 3 Eric Ketelaar, 'Hrvatsko arhivisko zakonodavsto prkasa: izemedu sna i jave', in: Arhivski vjenik (2008) pp. 129-148 ('Archival legislation and practice in Croatia: between Dream and deed'). 4 UPAA betekent Universal Procedure of Archival Assessment, een methodiek om via een statistische methode de kwaliteit van het beheerde archief vast te leggen met het oog op de prioriteitstelling van de te volgen conserveringsmethoden als ontzuren, verpakken enzovoorts. 5 Arhinet: het bestaande archief informatiesysteem van het Nationaal Archief in Zagreb, ook met informatie uit de regionale staatsarchieven. 6 Margot van Kooten en Roelof Hol, The Ragusa Disaster of 1667. A Dutch eyewitness account of the earthquake and tsunami in Ragusa (Dubrovnik) in April 1667. Roelof Hol programmadirecteur Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed, Nationaal Archief. directe dialoog de werkzaamheden uit te kunnen voeren. Dit leverde vertraging op bij het formuleren van rapportages en leidde uiteindelijk tot een uitloop van een half jaar. Teneinde de resultaten van het project ook op de middellange termijn te kunnen evalueren heeft het NA in Den Haag een Memorandum of Understanding met het Nationaal Archief in Zagreb getekend. Het ligt in de bedoeling om in 2012 een peer2peer conferentie met internationale deskundigen te organiseren. Het Strategisch Plan voor het Kroatische archiefwezen vormt daarbij de rode draad. nummer 4 2011 21

Archievenblad | 2011 | | pagina 21