Er is geen afzonderlijke archiefschool in Kroatië. conservering en restauratie. Het nationale Kroatische Filmarchief, gevestigd in een voormalige fabriek, is onderdeel van het Nationaal Archief in Zagreb. In het gebouw van dit Archief is ook het herinnerings-centrum voor de 'Vaderlandse Oorlog'(1991-1995) gevestigd. Er is geen afzonderlijke archiefschool in Kroatië. Archivarissen worden opgeleid via de universiteit in Zagreb; de docenten zijn afkomstig van het Nationaal Archief en het regionaal staatsarchief in Zagreb. Opleidingen in de documentaire informatievoorziening maken deel uit van een algemene administratieve opleiding. Doelstellingen de kwalitatieve verbeteringen op (archivistisch) managementgebied te ondersteunen. De eerste doelstelling bestond uit een aantal deelprojecten: het opstellen van een analyse en het doen van aanbevelingen voor een nieuwe archiefwet, het formuleren van een analyse van de sterke en zwakke punten van het vigerende archiefwezen en vier pilotprojecten op de gebieden selectie, conservering, digitalisering en opleiding. Bij de tweede doelstelling stond het organiseren van een aantal workshops voor het leidinggevend niveau centraal. Bij de derde doelstelling werd een programma voor verander-management ontwikkeld. Dit onderdeel van het programma werd, onder de vlag van het Nationaal Archief, uitgevoerd door de eerder genoemde Stichting AO. Resultaten materiële staat. Een Kroatische delegatie bracht een bezoek aan een massa- ontzuringsinstelling in Bilbao waar volgens het Nederlandse procedé wordt gewerkt. In 2009 volgende een Kroatische restaurator een trainingsstage bij het NA in Den Haag. In de pilot over digitalisering werd op basis van de Nederlandse handleiding, de Beeldwijzer, een Kroatische handleiding opgesteld. Deze diende als uitgangspunt voor een Wiki ter versterking van de onderlinge professionele contacten. Als presentatie van digitaal materiaal koos men het thema 'The Battle of Sisak (1593)'. Materiaal uit verschillende archieven kwam gereed in de projectperiode. De presentatie ervan is nog niet klaar vanwege onder meer het beeldrecht. Op het gebied van opleiding werd op basis van een inventarisatie van opleidingsbehoeften een rapport uitgebracht door Peter Horsman. In het verlengde hiervan werd ook het bestaande Arhinet uitgebreid met functionaliteiten voor 'learning by distance'.5 Om de Europese bewustwording te bevorderen werd een drietal workshops georganiseerd over het Europees archiefbeleid, over het thema 'Displaced Archives' en over de internationale reddingsorganisatie Blue Shield. In 2009 organiseerde het projectteam een tweedaagse conferentie over Open Access. Daarbij waren ook sprekers uit Hongarije (Open Archives Society) en het Kroatische Helsinki Comité aanwezig. In 2007 bracht een Kroatische delegatie een werkbezoek aan Nederland. Naast het Nationaal Archief werden onder meer het Instituut voor Beeld en Geluid en de Centrale Archief-selectiedienst in Winschoten bezocht. Inmiddels is een nationale adviesdienst voor het archiefwezen tot stand gekomen, welke ook is geaccepteerd door de regionale staatsarchieven. Deze dienst richt zich op archivistische functies en diensten (productencatalogus) en het inrichten van een model voor de relatie tussen de adviesdienst en de regionale staats-instellingen. Tijdens de slotconferentie in Dubrovnik kwam het plan voor verandermanagement tot stand. De directeuren van de verschillende archiefdiensten hebben hier een leidende rol. Op deze conferentie werd F t Nationaal Archief Kroatië in Zagreb (foto part. coll.). Het project kende een drietal hoofd doelstellingen: a. het doen van aanbevelingen voor een verbeterde institutionele structuur en kwalitatieve aanpassingen van werkmethoden en het aanpassen van de archiefwet en archiefregelingen; b. de introductie van Europese archiefbeleidsaangelegenheden, zoals het beleid rond Open Access, de bescherming van archieven in oorlogstijd (Blue Shield) en zaken rond de informatievoorziening over oorlogsmisdrijven;2 c. het opzetten van een adviesdienst op nationaal niveau, gericht op regionale staatsarchieven, die tot taak heeft Op het jaarlijkse Kroatisch archiefcongres in Bjelowar hield prof. dr. F.C.J. Ketelaar in 2007 een voordracht over de Kroatische archiefwet en de bijbehorende regelingen.3 Deze voordracht vormde de basis voor de voorstellen ter aanpassing van de wet. Voor het middenmanagement, de archivarissen en de restauratoren werden workshops georganiseerd in de eerder genoemde vier pilotprojecten. Bij de selectie vormde de functionele analyse en de institutionele selectie methodiek de rode draad; bij de conservering de UPAA-methode.4 Voor een regionaal staatsarchief werden adviezen uitgebracht over normering voor een conserverings-atelier en 20 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 20