Kroatische avonturen Hervormingen in het nationale Kroatische archiefwezen Het zal velen niet zijn ontgaan: de Europese Unie breidt zich uit. Het zijn vooral landen uit het voormalig Oostblok die toegang zoeken tot de Unie. De toelating is onderhevig aan een aantal voorwaarden die betrekking hebben op verschillende aspecten van de maatschappij. Om landen in de Europese wachtkamer in de gelegenheid te stellen aan die voorwaarden te kunnen voldoen, worden ondersteunende programma's georganiseerd. Het Kroatische archiefwezen De Kroatische archiefwet maakt het mogelijk dat gemeenten hun eigen archiefdienst stichten. staatsarchief gevestigd dat de archiefaangelegenheden van de stad regelt. De Kroatische archiefwet maakt het mogelijk dat gemeenten hun eigen archiefdienst stichten. De gemeenten waar een regionaal staatsarchief is gevestigd, zijn ook verantwoordelijk voor de huisvesting van het archief. In de praktijk betekent dit dat deze archiefinstellingen gehuisvest zijn in openbare gebouwen die hun oorspronkelijke functie verloren hebben, zoals kazernes, forten, scholen, religieuze gebouwen en historische stadspaleizen. Het gebouw van het Nationaal Archief is het eerste gebouw in Zagreb dat een betonnen structuur kreeg (1911) en werd oorspronkelijk gebouwd als Nationale Bibliotheek. In dit pand was toen ook de archiefdienst van het Koninkrijk Kroatië, de voorloper van het Nationaal Archief, gevestigd. Bij het Nationaal Archief werken ruim 120 medewerkers en bij de regionale instellingen zo'n 20 a 25 medewerkers. Het Archief biedt op centraal niveau ondersteuning op het gebied van Roelof Hol I Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) financierde het ondersteunende programma 'Maatschappelijke Trans formatie (MATRA)'. Het ministerie van Economische Zaken zette vervolgens opdrachten uit bij grote organisatie- en adviesbureaus, die op hun beurt deskundigen inhuurden voor de uitvoering. In het kader van het Matra-programma diende het Kroatische ministerie van Cultuur in 2006 een verzoek in voor hulp en expertise voor de hervorming van het eigen nationale archiefwezen. Daarop werd contact gezocht met het Nationaal Archief (NA) en na ampel beraad bracht het NA een offerte uit en vond in 2007 een fact finding mission plaats, een onderzoek om de uitgangssituatie voor het project vast te stellen. Er werd een projectteam gevormd met Roelof Hol, oud rijksarchivaris in Noord-Holland, als projectdirecteur. Onder de titel 'Administrative en management reform of Croatian Archive Service' ging het project in 2007 van start voor een periode van twee jaar. Er was een bedrag van 375.000 begroot, waarbij het NA de project-administratie en de verantwoording verzorgde. De projectorganisatie bestond uit de projectdirecteur van het Nationaal Archief, een vaste ploeg van deskundigen van het Nationaal Archief in Zagreb en een wisselend aantal deskundigen vanuit het Nationaal Archief in Den Haag, de regionaal historische centra in Noord-Holland en Overijssel, de Universiteit van Amsterdam en, voor een specifiek niet-archivistisch deel van het project, de stichting AO (Adviseurs voor Organisatiewerk). Van de zijde van de Nederlandse ambassade in Zagreb ontving het project organisatorische ondersteuning. Het Program Advisory Committee, bestaande uit Kroatische en Nederlandse vertegenwoordigers van de verschillende ministeries en overheidsdiensten, speelde een centrale rol bij het monitoren van het project. Alvorens nader in te gaan op de doelstellingen en de resultaten van het Matra-project, is het noodzakelijk om eerst het Kroatische archiefwezen (Hrvatski drzavi arhiv) toe te lichten. Het archief-wezen is een aangelegenheid van de centrale overheid. Naast het Nationaal Archief in Zagreb zijn er 15 regionale staatsarchieven.1 Enkele daarvan komen voort uit voormalige stadsarchieven, zoals bijvoorbeeld Dubrovnik en Rijeka. In Zagreb is naast het Nationaal Archief ook een regionaal nummer 4 2011 19

Archievenblad | 2011 | | pagina 19