Verlies van informatie nee nee nee nee conserveren, vorm aanpassen en digitaliseren 4.3. kan de vorm hersteld worden na digitaliseren? niet conserveren en digitaliseren (waardeverlies) vorm aanpassen, conserveren, digitaliseren, vorm herstellen 6. is daar budget voor? vorm aanpassen, conserveren en digitaliseren niet digitaliseren (te hoge kosten) 4.2. is verlies van waarde acceptabel? pagina 2 4.4. is het gewenst dat de vorm hersteld wordt na digitaliseren? Is de vorm van het stuk niet geschikt om te digitaliseren op de meest eenvoudige manier, dan kan wellicht de manier van digitaliseren zodanig aangepast worden dat wel gedigitaliseerd kan worden. Maar is daar genoeg budget voor? Aangepast digitaliseren is meestal duurder. Bij genoeg budget kan het object in de bestaande vorm gelaten en gedigitaliseerd worden; bij onvoldoende budget is deze mogelijkheid uitgesloten. Vervolgens kan er nog voor worden gekozen om verlies van informatie op de digitale kopie te accepteren. Of je dat accepteert zal onder andere afhankelijk zijn van de inhoud van de stukken. Gaat het om een rekeningenboek met juist in de vouw de bedragen, dan is dat onmisbare informatie. Dergelijke informatie onscherp of onleesbaar digitaliseren, maakt het hele digitaliseren ervan zinloos. Het kan echter ook zo zijn dat slechts enkele woorden uit een groot verslag onscherp worden. Of dat het maar om een paar pagina's per deel gaat. Dan kun je je afvragen wat de relevantie van juist die pagina's is ten opzichte van het hele deel. Is de informatie gemakkelijk te herleiden? Hoe vaak wordt juist die pagina geraadpleegd? Is het mogelijk om, als de onderzoeker deze pagina's nodig heeft, handmatig de informatie aan te vullen? Wil je dat? Het kan natuurlijk ook zo zijn dat verlies van informatie op de digitale kopie absoluut onbespreekbaar is, omdat de originelen na het digitaliseren fysiek niet meer 16 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 16