Beslissingsmodel digitaliseren - conserveren pagina 1 1een archief is geselecteerd voor digitalisering raadpleegbaarheid gaat altijd vóór, dus conserveren en digitaliseren, ook als de vorm veranderd moet worden 2. wat gebeurt er na het digitaliseren met het archief? 3.1. is het object raadpleegbaar in de huidige vorm? 3. is de materiële staat (conditie) geschikt om op de meest eenvoudige manier te digitaliseren? zie pagina 3 6. is daar budget voor? conserveren en digitaliseren, vorm mag aangepast worden 4. is de vorm geschikt om op de meest eenvoudige manier te digitaliseren/ conserveren? 5. kan de manier van digitaliseren aangepast worden 4 aan de schade en/ of de vorm? niet digitaliseren (te hoge kosten) 6. is daar budget voor? digitaliseren 5.1. wordt verlies van informatie op de digitale kopie geaccepteerd? conserveren en digitaliseren op de meest eenvoudige conserveren en digitaliseren zonder de vorm aan te tasten, met verlies van informatie op de digitale kopie 4.1. voegt de vorm waarde toe of heeft de vorm zelfstandige waarde? conserveren en digitaliseren, vorm mag aangepast worden 4.2. is verlies van waarde acceptabel? zie pag. 2 wegloopt in de vouw. In zo'n geval mag ook ingegrepen worden in de vorm: de band of het naaisel mag verwijderd worden, zodanig dat de tekst goed leesbaar wordt - en daarmee kan het stuk in de meeste gevallen ook gemakkelijker gedigitaliseerd worden. In het geval van een gedriegd stuk is het bovendien zeer waarschijnlijk dat het papier zal scheuren als de bladen geforceerd opengevouwen worden. De drieg lossnijden voorkomt dus papierschade en maakt tevens de informatie beter toegankelijk, twee argumenten om de vorm te veranderen. nummer 4 2011 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15