jp I Archieven in het veld V Netwerken en samenwerken Dat laatste beamen wij hartgrondig, maar zoals het gaat in dit soort discussies komen wij met 'praktische bezwaren'. Voor samenwerking is uitwisselbaarheid van data nodig (open source, open data). Archiefinstellingen, bijvoorbeeld gemeentelijke, kunnen worden 'opgeslokt' door het concern waarvoor ze werken, juist omdat ze meer opschuiven richting administratie. Welke mogelijkheden zijn/welke handelingsvrijheid is er dan nog voor samenwerking? Martin Berendse: "Dat zijn te overwinnen problemen." De Gemeenschappelijke Regeling ziet hij als de succesvolle en bewezen organisatie voor samenwerking. De wil om samen te werken is er. Berendse ziet dezelfde wil en visie bij de KVAN, BRAIN, het convent enzovoort. We staan met z'n allen in de goede stand. "Het Nationaal Archief zit in zowel de Archiefcoalitie Digitale Duurzaamheid (ACDD) als de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid. Binnen de NCDD zijn overigens instellingen lid die over soorten materialen gaan, zoals de KB Archiefvisie Meer weten: Ketelaarlezing 2009, 8 oktober 2009: 'Het Archief als Open Source' (www. nationaalarchief.nl/images/3_16952. pdf). Lezing bij het afscheid van Roelof Koops, 17 juni 2010: 'De toekomst van het verleden' (www.zeeuwsarchief.nl/ zeeuwse-verhalen/lezing-mr-m- berendse). Toespraak bij de Archiefvisie- bijeenkomsten 'Archieven met het oog op morgen', 6 12 oktober 2010 (www.archief.nl/archiefvisie). In de Verdieping van Nederland is nu de tentoonstelling 'Geschreven portretten, 50 onvergetelijke Nederlanders' te zien. Jaarlijks trekt de Verdieping zo'n 22.000 bezoekers (foto Mirjam van der Hoek). een voorbeeld aan nemen. Bibliothecarissen zijn toch niet slimmer dan archivarissen?" (kranten, publicaties), en het Nederlands Instituut voor Beeld Geluid. In het buitenland wordt dit onderscheid niet zo gemaakt, zeker niet op lokaal niveau. De ACDD is een verband van archiefinstellingen. We moeten nog zien hoe die ACDD en NCDD zich precies tot elkaar verhouden. Waar Nederlanders altijd goed in zijn, is netwerken en samenwerken. Dat is bijzonder. Ik zie dat bij de ICA. De archiefwereld is zo ontzettend naar binnen gericht. Het belangrijkste voor de ICA moet niet zijn om haar leden te bedienen met een website. Waar ik mee bezig ben is om afspraken te maken met de Wereldbank, de WHO en Unesco over strategische allianties." "Ik verwacht dat de aanstaande archiefvisie van het ministerie van OCW niet veel anders zal zijn dan wat ik hierboven schets. Het archiefveld is er voor het korte- en langetermijngeheugen; én het veld moet als een collectief optreden. De hele voorgeschiedenis van de archiefvisie laat zien dat er wat moet gebeuren. Dat zal zeker in dat stuk komen. Daarna moet het bestel in discussie. Out of the box denken, met een open geest. Dan moet het werkelijke gesprek plaatsvinden en moeten verantwoordelijkheden worden verdeeld. We gaan werken aan de structuur." René Spork redacteur Archievenblad en projectleider bij het Gemeentearchief Rotterdam. Hans Berende hoofdredacteur van het Archievenblad en plv. gemeentearchivaris/ archiefinspecteur bij de Gemeente Ede. nummer 4 2011 13

Archievenblad | 2011 | | pagina 13