KVAN Nieuws Op weg naar een nieuw KVAN beleidsplan Gezocht: bestuurslid Start van een mentorprogramma Ethiek Politieke lobby Fred van Kan Het KVAN bestuur heeft zich gebogen over een nieuw beleidsplan voor de vereniging. Er is in de afgelopen jaren veel gebeurd: de weg naar certificering werd ingeslagen, internationale banden werden aangehaald, nieuwe communicatiemogelijkheden deden hun intrede en met BRAIN werd in 2009 ons visiedocument uitgebracht: Archiveren is vooruitzien. Het bestuur vindt het tijd om ontwikkelingen in verband te plaatsen en het beleid voor de toekomst te formuleren. Zo kan richting worden gegeven aan de vereniging in de periode juni 2011-2015. In het concept dat op dit moment vorm begint te krijgen, wordt de kern gevormd door missie en doelstellingen. Bij het plan hoort ook jaarlijks een activiteitenplan en dat is wel het meest wezenlijke. Algemene doelen zijn mooi, maar zonder concrete activiteiten blijven die in de lucht hangen! We willen stapsgewijs de discussie voeren over dit plan. Dat doen we zowel via het Archievenblad als virtueel via Archief 2.0. Uiteindelijk zullen we begin juni een concepttekst voorleggen via het Archievenblad en online. Een discussie over het totaal zal dan tijdens de KVAN-dagen gevoerd worden. Vervolgens leggen we diezelfde dagen het uiteindelijke beleidsplan, met activiteitenplan, voor aan de ALV. En danaan de slag! In de komende tijd willen we jullie de geformuleerde doelstellingen voorleggen, in combinatie met concrete activiteiten. Laat ons weten wat je ervan vindt, maar ook als je er iets in ziet. Met andere woorden: hoe denk je daar handen en voeten aan te kunnen geven. In dit Archievenblad drie items. Als een van onze doelstellingen heeft het KVAN bestuur geformuleerd: De KVAN bevordert collegiale uitwisseling en zet zich zo nodig in voor de ondersteuning van collega's. We willen jullie in dat kader het volgende voorleggen. Beroepsverenigingen van archivarissen in het buitenland hebben goede ervaringen opgedaan met mentor programma's. Onze Zweedse collega's bijvoorbeeld, bieden aan nieuwe vakgenoten de gelegenheid om zich aan een mentor te verbinden. Voor beide partijen is 'mentoring' daar interessant gebleken. De ervaren collega krijgt de kans om eigen ervaringen en kennis te delen, terwijl de pas opgeleide archivaris daarvan kan profiteren en zich bovendien gesteund en gestimuleerd weet. Het bestuur voelt er voor om, gezien onder andere de goede Zweedse ervaringen, ook binnen onze vereniging een mentorprogramma op te starten. Hoe zien jullie dat, hoe zou zo'n programma eruit kunnen zien en welke rol zou je daarbij kunnen spelen? Nuttige informatie bieden de bijgevoegde Guidelines voor een mentorprogramma van de ICA SPA; voor de Zweedse ervaringen kun je terecht op hun site ("mentorbanken"), óók in het Engels: http://www.arkivsamfundet.se. Een andere doelstelling luidt: De KVAN zet zich in voor de positie van de archivaris in de maatschappij. Daarbij kun je denken aan het volgende. In Mexico zet de beroepsvereniging zich in voor collega's die in hun werk op ethische kwesties stuiten, en dan doel ik op zaken waarbij eigen geweten en het beleid van de werkgever niet synchroon lopen. Het kan soms zelfs gaan om echte bedreigingen. Zo'n vaart loopt het in Nederland niet, maar ook in ons land kun je in zaken rond bijvoorbeeld openbaarheid en transparantie tegen grenzen aan lopen. Zeker als we optreden als hoeder van het publieke belang bij openbaarheid, zoals Kamerlid Mariko Peters zou willen. Moet de KVAN een rol gaan spelen ten behoeve van collega's die met zaken rond de beroepsethiek te maken krijgen? En als we dat doen, hoe zouden we dit dan moeten oppakken? Met de laatste doelstelling heeft ook een andere activiteit te maken die we jullie willen voorleggen. In deze tijden van bezuinigingen doet zich de behoefte aan goede contacten in het politieke veld voelen. Maar dan blijkt ook dat onze vereniging die contacten nauwelijks heeft. Moeten we daar werk van maken? Zo ja, hoe pakken we dit aan en wat zijn dan de thema's? Daarbij denken we in ieder geval aan openbaarheid, maar er zijn er natuurlijk meer. Graag jullie reacties, via de mail (bureau@kvan.nl) of schriftelijk. Fred van Kan voorzitter van de KVAN. SNAAI zoekt een voortvarend bestuurslid: een student HvA Informatie Media, die zich enthousiast op internet beweegt en beschikt over een goede schrijfvaardigheid en frisse blik. Vragen en reacties naar snaai@kvan.nl. nummer 3 201 1 27

Archievenblad | 2011 | | pagina 27