Nieuws uit het veld Archiefregeling gewijzigd Nieuwe NEN Praktijkrichtlijn Alle mensen bedrijf of een persoon kan grote gevolgen hebben voor bijvoorbeeld het genoemde bedrijf. Steeds weer moet de afweging worden gemaakt in hoeverre informatie openbaar is. Duidelijke richtlijnen zijn er niet. Wat voor LNV niet openbaar is, is dat misschien voor een gemeente wel. En zelfs binnen dezelfde organisatie kan informatie afwijkend beoordeeld worden. Gevolg is een warrig beeld, veroorzaakt door afwijkende ideeën over het begrip 'openbaarheid'. Dit is een van de conclusies uit het rapport. De afweging of informatie wel of niet openbaar is, wordt bepaald door de actuele waarde en moet voortdurend gewogen worden. Met ingang van 18 november 2010 is een wijziging van de Archiefregeling in werking getreden. De belangrijkste wijziging op het toezicht- terrein van de Erfgoedinspectie betreft de bepalingen voor archiefruimten over de relatieve luchtvochtigheid en tempe ratuur. In een archiefruimte, waarin papieren archiefbescheiden bewaard worden die nog niet voor blijvende bewaring zijn overgebracht naar een archiefbewaarplaats, kunnen lichtere eisen gelden voor luchtvochtigheid en temperatuur. In de eerder gepubliceerde tekst van de Archiefregeling was dat nog niet geregeld. In de Archiefregeling is nu een nieuw artikel ingevoegd. Daarnaast is een aantal bepalingen technisch aangepast. Dit geldt bijvoorbeeld voor het weergeven van de correcte toegestane waarden voor de aanwezigheid van zwaveldioxide, stikstofoxide en ozon in archiefbewaarplaatsen. Het zwarte schaap van de Q-koorts: de geit. De nieuwe toepassingsrichtlijn NPR 2083 dicht het gat tussen de archiefnorm NEN-ISO 15849, de algemene managementnorm NEN-ISO 9001 en de NEN-ISO/ICE 27001 voor informatiebeveiliging. De NPR 2083 geeft de CIO of informatiemanager handvatten om de verbetering van de informatiehuishouding te koppelen aan het algemene managementsysteem. De verantwoordelijkheid voor een goed archief-/informatiemanagement wordt gelegd waar hij hoort: bij het algemeen management. De NEN-ISO 15489 is opgesteld vanuit het archiefperspectief. "Professionele documentaire informatiespecialisten zijn verantwoordelijk voor alle aspecten van informatie- en archiefmanagement", stelt de norm. Niet meer werkbaar in een wereld waar de kwaliteit van (digitale) informatie niet alleen in belangrijke mate bijdraagt aan het organisatiesucces, maar bovendien wordt bepaald in het primaire proces. De informatiehuishouding kan niet losstaan van de organisatie en haar doelstellingen. De richtlijn maakt de inhoudelijke samenhang van de drie normen duidelijk. Ook bevat zij een procesbeschrijving voor het geïntegreerd toepassen van verschillende normen in het management systeem van een organisatie. De integratie met de ISO 9001 zorgt voor aanhaking op de managementcyclus. De integratie met de 27001 heeft, naast de gedeelde focus op informatie, ook als voordeel dat deze norm een brede dekking kent, vooral binnen de overheid. Woensdag 3 november heeft mr. Jacques van Rensch, rijksarchivaris bij het Regionaal Historisch Centrum Limburg, de prestigieuze Rheinlandtaler ontvangen. Deze jaarlijkse onderscheiding wordt sinds 1976 uitgereikt door het Duitse Landschaftsverband Rheinland voor bijzondere verdiensten op cultureel gebied. Als buitenlander krijgt Jacques van Rensch de Rheinlandtaler voor zijn inzet op het vlak van archivistiek en geschiedenis en met name voor zijn rol in de grensoverschrijdende wisselwerking tussen het 'Rijnland' en zijn buurlanden. De Rheinlandtaler is ontworpen naar een afbeelding van Medusa uit de vroege derde eeuw en werd aangetroffen in het Rijnland (Nettersheim in 1952). De prestigieuze Rheinlandtaler. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 10 2010 I 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9