Nieuws uit het veld Suriname raakt onafhankelijkheids document kwijt Q-koorts en openbaarheid Toen Suriname in 1975 onafhankelijk werd, is de akte van erkenning in Den Haag getekend door koningin Juliana, premier Joop den Uyl en de ministers Max van der Stoel, Dries van Agt en Wilhelm de Gaay Fortman. Er bleef een versie achter in de Den Haag en de eerste president van Suriname, Johan Ferrier, nam een tweede versie van de erkenningsakte mee naar het Zuid-Amerikaanse land. Vanaf dat moment ontbreekt elke spoor. In Suriname wordt er vanuit gegaan dat de akte is zoekgeraakt, niet gestolen. Op drie verschillende plekken wordt naar samenwerken om deze informatie op de lange termijn beschikbaar te houden. Door de snelle groei en het vluchtige karakter van digitale informatie wordt digitale duurzaamheid als een van de nieuwe grote uitdagingen van onze tijd gezien. Hoe kunnen we ervoor zorgen dat belangrijke informatie ook in de toekomst vindbaar en toegankelijk is? In 2008 is de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) opgericht om op nationaal niveau het beheer en behoud van digitale informatie in de publieke sector te coördineren. De CCDD zal nauw met deze Nationale Coalitie gaan samenwerken om bewaarstrategieën voor digitale culturele data uit te werken. Dit is om diverse redenen belangrijk. De meeste erfgoedinstellingen investeren inmiddels fors in de digitalisering van hun collecties. Het investeren in kennis over digitale duurzaamheid borgt deze investeringen. Digitale reproducties zorgen ervoor dat kwetsbare originelen niet vaak uit het magazijn hoeven te komen. De bescherming van de digitale bestanden betekent dus direct bescherming van ons erfgoed. Tenslotte groeit de omvang van 'digitaal geboren' erfgoed snel. Als er geen maatregelen genomen worden, kan veel erfgoed dat zo typerend is voor ons tijdvak met de snelle opkomst van ICT verloren gaan. De CCDD is een netwerkverband van professionele culturele instellingen. Tien instellingen vormen een kerngroep. Als voorzitter treedt op Sandra den Hamer, directeur van EYE Film Instituut Nederland. Het secretariaat is belegd bij Stichting DEN, het kenniscentrum voor digitaal erfgoed. De overige leden van de kerngroep zijn Erfgoed Nederland, het Nederlands Architectuur Instituut, het Nederlands Instituut voor Mediakunst, de Nederlandse Museumvereniging/ SIMIN, de Stichting Volkenkundige 8 2010 nummer 10 Sandra den Hamer (directeur EYE) en Marco de Niet (directeur DEN). Musea in Nederland, de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, het Rijksmuseum Amsterdam en Virtueel Platform. Deze kerngroep zal de activiteiten van de CCDD coördineren. Iedere culturele instelling kan zich aanmelden als deelnemer. De CCDD heeft een LinkedIn- groep aangemaakt om kennisuitwisseling en discussies te stimuleren. Om u aan te melden voor de coalitie of voor overige informatie over CCDD kunt u contact opnemen met Annelies van Nispen: annelies.vannispen@den.nl, (070) 314 07 63. de akte gezocht. Het zou kunnen liggen in het Nationaal Archief in Paramaribo of in de kluis van de Centrale Bank van Suriname. Een andere mogelijkheid is dat de geboorteakte van Suriname is vernietigd bij de brand van het ministerie van Algemene Zaken in de jaren tachtig. Landsarchivaris Rita Tjien Fooh vindt het erg dat het document is vermist. "Niet alleen voor mij, maar voor alle Surinamers. De akte van erkenning is de geboorte van het land Suriname." Tjien Fooh vindt het 'uitermate pijnlijk' dat niet eens bekend is of het document nog bestaat of niet. Suriname vierde donderdag 25 november de 35-jarige onafhankelijkheid. Alleen het document waaruit blijkt dat het land zelfstandig is, is nergens te vinden. Op de tentoonstelling over de onafhankelijkheid die het Nationaal Archief in Paramaribo eind november opende, ligt een kopie. Dat wist niemand, totdat de Surinaamse krant De Ware Tijd dat aan het licht bracht. Eind november is het rapport van de evaluatiecommissie Q-koorts gepubli ceerd. Q-koorts is een virus dat van dier op mens wordt overgedragen. In een klein land met veel kleinvee en een hoge bevolkingsdichtheid kan dit tot een gevaarlijke situatie leiden. Eén van de vragen in het rapport is in hoeverre de gebruikte informatie openbaar is. Toegang tot de juiste informatie, daar draait het om. De overheid verzamelt veel informatie voor bijvoorbeeld rapporten en adviezen. Al die informatie moet goed opgeslagen en beheerd worden, zodat de overheid de informatie stroom goed kan verantwoorden. Tevens moet steeds weer de afweging worden gemaakt in hoeverre informatie openbaar is. Uit het rapport blijkt dat informatie voorziening en openbaarheid tijdens een crisis niet altijd samengaan. Terwijl de burger bezorgd is om zijn gezondheid en probeert zoveel mogelijk informatie te verzamelen, kan of wil de overheid niet zomaar volledige openbaarheid geven. Het noemen van een specifiek

Archievenblad | 2010 | | pagina 8