Nieuws uit het veld Archiefschoolschrift 2: Het E-depot als avontuur VNG presenteert haar visie op archieven KVAN en cultuurbeleid Culturele instellingen nemen maatregelen voor digitaal duurzaam erfgoed Het E-depot als avontuur Ook wordt in de brief aandacht geschonken aan de digitalisering van overheids informatie. De Archiefwet 1995 dateert uit het predigitale tijdperk en is in die zin hopeloos verouderd. Inhoudelijk moeten er veranderingen komen, zoals de verkorting van de overdrachtstermijn van digitale bescheiden naar een e-depot en herijking van archiefstandaarden. Maar ook bijvoorbeeld de harmonisatie branche grote schade toebrengt. De RHC's zijn partners in het initiatief om gemeenschappelijke voorzieningen voor de opslag en het beheer van digitale archieven tot stand te brengen. Het beheer van digitale archieven is nu bij veel overheden slecht geregeld, waardoor het overheidsgeheugen flinke gaten vertoont. Van een gemeenschappelijk e-depot zouden niet alleen de archief instellingen, maar ook gemeenten, provincies en het rijk kunnen profiteren. Als dat depot niet tot stand komt, is dat niet alleen jammer voor de historici, maar ook slecht voor de democratische controle en voor het vertrouwen tussen overheid en burger. Op 8 december wordt tijdens de DEN-conferentie in Rotterdam het tweede Archiefschoolschrift gepresenteerd: Het E-depot als avontuur. Het E-depot als avontuur geeft de ontwikkeling van een E-depot aan. De samenstellers Peter Horsman en René Spork zorgen voor een verzameling van een kleine twintig bijdragen van ruim tien auteurs. Het is een verzameling van artikelen die eerder in Overheids Documentatie, het Archievenblad en de Informatie Professional verschenen, aangevuld met vier nieuwe bijdragen. Het laat een ontwikkeling zien van vallen, opstaan en weer doorgaan. Het E-depot als avontuur is het tweede deel in de reeks Archiefschoolschriften van de Stichting Archiefpublicaties. Het wordt tijdens de DEN-conferentie op 8 december gepresenteerd en is vanaf die dag te bestellen op www.archiefpublicaties.nl Op 11 november heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een brief aan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijk relaties een brief gestuurd met haar zienswijze op het archiefwerk en documentaire informatievoorziening, én de wetgeving die daaraan ten grondslag ligt. In de brief wordt onder andere ingegaan op de behoefte aan een brede archief- en informatiewet. De VNG vindt het belangrijk dat de verschillende overheden door middel van wetgeving worden 'gelijkgeschakeld' om zo de vorming van informatieketens meer dan nu gestalte te geven. Daarbij kan onder meer worden gedacht aan harmonisatie van selectielijsten, naamgeving en bewaartermijnen van archiefbescheiden. Door een betere organisatie en toegang tot de overheidsinformatie kan tevens een voor de burger transparanter bestuur worden gerealiseerd. van de terminologie uit het domein van de digitale documentaire informatie voorziening en het domein van het archiefwerk die zich sterk uiteenlopend ontwikkelen. De gehele brief is te raadplegen via www.vng.nl Een 'uitgangspuntenbrief' van de staatsecretaris over zijn cultuurbeleid is begin december naar de Kamer gegaan. Daarin wordt onder meer ingegaan op de stelselwijziging die nodig is om de regionaal historische centra te decentraliseren. De brief heeft verder vooral een procedureel karakter. De Archiefvisie van het ministerie wordt voorjaar 2011 verwacht. De KVAN wordt van de verdere ontwikkeling op de hoogte gehouden en krijgt de gelegenheid daarop te reageren. Op 1 oktober 2010 heeft een brede groep van culturele instellingen de Culturele Coalitie Digitale Duurzaamheid (CCDD) opgericht. In de sector cultuur worden steeds meer digitale objecten geproduceerd en gearchiveerd. Denk aan digitale kunst, gedigitaliseerde schilderijen en prenten, culturele websites en omvangrijke databases met digitale informatie over erfgoed collecties. De CCDD zorgt ervoor dat de culturele instellingen beter gaan ÜVU 1 U'.IU I Uil Dl. F|. I luiffiah rm M. W. SfMIfk nummer 10 2010 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7