Nieuws uit het veld Rijksdiensten gaan samenwerken aan waarderen van erfgoed Bijdragen regionale bijeenkomsten archiefvisie online Archiefbranche luidt noodklok over uitkleden historische centra Op maandag 15 november hebben het Instituut Collectie Nederland, het Nationaal Archief, de Rijksgebouwen dienst en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed op Paleis Soestdijk een intentieverklaring ondertekend over het waarderen van erfgoed. Hiermee willen de rijksdiensten vanuit een sectoroverschrijdend perspectief bijdragen aan de verdere professiona lisering van het waarderen van cultureel erfgoed. Ontwikkelingen in en behoeften van de maatschappij worden hierbij nadrukkelijk betrokken. Uitspraken over waarde van cultureel erfgoed roepen altijd veel vragen en discussie op. Bijvoorbeeld of een kerk al dan niet een rijksmonument moet worden of een archiefstuk bewaard of vernietigd moet worden en of een museum een kostbaar schilderij al dan niet aankoopt. Door kennis te nemen van elkaars methode en aanpak kan de kwaliteit van de erfgoedzorg integraal verbeterd worden. Verschillende waarden staan in relatie tot elkaar en leveren in combinatie een completer en genuanceerder beeld op van ons cultureel erfgoed. Een meer transparante manier van waarderen biedt de samenleving bovendien een beter inzicht in het waarderingsproces. Cees van 't Veen, directeur Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed: "De rijks diensten gaan meer interdisciplinair en erfgoedbreed werken." De vier 6 2010 nummer 10 In Paleis Soestdijk hebben het Instituut Collectie Nederland, het Nationaal Archief, de Rijksgebouwendienst en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een intentieverklaring ondertekend over het waarderen van erfgoed. instellingen gaan, naast het uitwisselen van kennis en ervaring, gezamenlijke onderzoeksprojecten entameren op het gebied van inhoudelijke, procesmatige en maatschappelijke vraagstukken rondom de waardering van het cultureel erfgoed. De voorkeur gaat hierbij uit naar het bestuderen van nieuw, omstreden, onbekend of bedreigd erfgoed. De waarde van dit type erfgoed staat namelijk vaak ter discussie en de behoefte aan geobjectiveerde waarderingscriteria is daardoor groter. In vervolg op de onder tekening van de overeenkomst, stellen de samenwerkende partners een jaarplan op. Hierin worden projectvoorstellen gedaan met meetbare doelen en resultaten. Een digitale versie van de bijdragen van de verschillende sprekers aan de regioconferenties 'Archieven met het oog op morgen' van 6 en 12 oktober is te vinden op www.archief.nl/node/3373 De Branchevereniging Archiefinstellingen in Nederland (BRAIN) heeft zich in een brief aan staatssecretaris Zijlstra (Cultuur) gekeerd tegen de grote bezuinigingen op de Regionale Historische Centra. Staatssecretaris Halbe Zijlstra van Cultuur heeft een noodbrief van BRAIN gekregen over de be zuinigingen op de Regionale Historische Centra. Iedere provincie heeft zo'n centrum, dat de rijksarchieven in de provincie beheert en in veel gevallen ook de gemeentelijke archieven van de provinciehoofdstad. De aangekondigde bezuiniging van 25% van de rijksbijdrage aan de RHC's betekent dat de instellingen hun taken niet meer kunnen uitvoeren. Vooral de publiekstaken worden zwaar getroffen, omdat op andere grote kostenposten nauwelijks bezuinigd kan worden: de depots die nodig zijn om de archieven veilig te bergen zijn kostbaar. Bovendien heeft de Rijksgebouwendienst de instellingen gehuisvest in dure panden waar de rijksoverheid hoge huren voor rekent. In de archiefbranche, die grotendeels bestaat uit creatieve maar kleine instellingen, behoren de RHC's tot de grotere spelers. Zij fungeren als aanjagers en steunpilaren voor de rest van de branche, in het bijzonder in hun eigen regio. BRAIN is daarom bang dat het kapotbezuinigen van de RHC's de hele

Archievenblad | 2010 | | pagina 6