Burgerlijke stand Noten Jacques Bogaarts Wat is je het meest bijgebleven van de archieffamilie? "Het grappigste was het begin bij PIVOT. We kwamen daar binnen en kregen allemaal een notebook in onze handen. Dat terwijl op het ARA computers niet algemeen beschikbaar waren. Er was dan ook een hoop weerzin tegen ons nieuwlichters. Zo kan ik mij herinneren dat ik na een paar jaar een acquisitie profiel voor particuliere archieven moest opstellen. Meteen daarop kwam er een 'echte' archivaris demonstratief een karretje archief bij me afleveren met de boodschap 'er maar wat mee te gaan doen'. Ik kan mij zelfs herinneren dat ik op een zeker moment door een collega uit de lift ben geduwd, wegens overcompleet waarschijnlijk. Ik was dan wel archivaris, maar blijkbaar voor sommigen niet archivaris genoeg. Ik denk nog graag terug aan de lessen aan de Archiefschool. Henny van Schie die met een stapel kopieën op folioformaat het lokaal binnenkomt en vraagt: 'Wie weet wat dit is? Waar komt dit vandaan?' en op het eerste (domme?) antwoord: 'Nee, kijk nou eens naar het kenmerk rechtsboven 'Heerlijk', dacht ik toen, 'ik hoop dat ik ooit ook zo'n archivaris wordt'. Achteraf hoop ik dat me dat een beetje gelukt is." Om af te sluiten binnen het thema: geheim en openbaar, welke associaties heb je bij deze begrippen? "Allereerst zijn het voor mij als archivaris gegeven zaken, eigenschappen van documenten. Het zijn ook zaken waar je transparant over moet zijn. Zo mogen dossiers wat mij betreft best meer dan 100 jaar gesloten blijven, zolang het maar duidelijk is waarom dat zo is. Openbaarheid moet gecontroleerd uitgevoerd worden. Het mag geen kwestie zijn van emotie, willekeur of gemakzucht. Er zijn duidelijke criteria nodig waaraan getoetst kan worden. Het lastige is dat het uiteindelijk een politieke keuze moet zijn die vastgelegd is in expliciet beleid. Voor wat betreft de WOB is dit wel goed geregeld; ik weet niet of dat in het kader van de Archiefwet ook al zo is. Als burger ben ik ervan overtuigd dat de enige geldige redenen voor openbaarheidbeperkingen de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en onevenredige voor- of nadelen mogen zijn." 1 United States Department of Defense. 2 Te raadplegen via: http://www.iwabase.nl/ Ruud Yap redacteur Archievenblad. Naam: Geboren: 16 mei 1951 Geboorteplaats: Venlo Studie(s): HBS-B te Venlo Wiskunde aan de Universiteit van Nijmegen Middelbaar archiefambtenaar aan de Archiefschool Werk: 1991-1997 Nationaal Archief, senior adviseur Digitale Duurzaamheid 1997-2001 Verkeer en Waterstaat 2001-2010 Nationaal Archief, senior adviseur Digitale Duurzaamheid 2010-heden Justitiële Informatiedienst, senior adviseur Digitale Duurzaamheid Hobby's: Natuur (planten) Muziek (gitaar) De musicus Bogaarts, 32 jaar oud. nummer 10 2010

Archievenblad | 2010 | | pagina 53