"Het is een goed vak voor mij: structuur is belangrijker dan de inhoud" In gesprek met Jacques Bogaarts Geboren in Venlo, opgeleid in Nijmegen en werkzaam van Leiderdorp tot Almelo. Jacques Bogaarts weet wat reizen is. Hij geniet het meeste van structuur en regelmaat en ziet dit dan ook overal terug. Hij is niet geheimzinnig en vertelt graag over zijn leven als archivaris. Burgerlijke Stand Ruud Yap Je ben een geboren Limburger, woont in de randstad en werkt in Almelo: beschrijf je achtergrond eens! "Als oudste van twee zonen kom ik uit een Venloos arbeidersgezin. Mijn moeder was huisvrouw en mijn vader was metaaldraaier in een machinefabriek. Mijn vader was een intelligent man. Door de oorlog waren zijn mogelijkheden beperkt en belandde hij uiteindelijk in de fabriek. Hij heeft naast de ambacht school verder geen opleidingen genoten, maar had zich door zelfstudie een behoorlijke algemene ontwikkeling eigen weten te maken. Wat ik mij herinner is dat we een goed gevulde boekenkast hadden. Bijzonder in onze kringen. Ik meen dat daar zeker vijftig boeken in stonden over de meest uiteenlopende onderwerpen, veel bèta en techniek maar ook veel literatuur. Kennis was Jacques Bogaarts, in 1992 werkzaam voor PIVOT: "We kwamen daar binnen en kregen allemaal een notebook in onze handen. Dat terwijl op ARA computers niet algemeen beschikbaar waren." (foto's part. coll.). OT: hlOeTt: belangrijk voor ons. Politiek was ons gezin niet. Mijn vader was zelfs behoorlijk antipolitiek. Door de crisis in de jaren dertig, maar ook door de oorlog: naar zijn idee en waarnemingen was de scheidslijn tussen verzet en collaboratie niet altijd even scherp te trekken. Van de politiek hielden we ons dus afzijdig. Vanuit deze achtergrond ben ik toch altijd linksig geweest. Ik kan mij ook herinneren dat we het niet breed hadden: in de winter sloeg je adem vaak als ijs neer op de overdeken. Er was niet altijd genoeg. Schaarste zelfs. Dat herinner ik mij ook." Hoe ben je in het archiefwezen terecht gekomen? "Tot mijn twintigste heb ik in Venlo gewoond. Ik heb daar de HBS gedaan en De jeugdige wegenwachter, 3 jaar oud. ben daarna in Nijmegen wiskunde gaan 50 2010 nummer 10

Archievenblad | 2010 | | pagina 50