Agenda Werkconferentie Praktijkgerichte Dienstverlening Studiemiddag 'Tien jaar Wet bescherming persoonsgegevens en het archief' Cursussen Cursus beheer van technische documentatie afzonderlijk om toestemming te vragen. Gezien de veelheid aan fotografen, rechthebbenden en de gevarieerde samenstelling van de collecties is het binnen een massadigitaliseringsproject als Beelden voor de Toekomst echter onmogelijk gebleken om alle recht hebbenden individueel te achterhalen. Om de gedigitaliseerde fotocollecties toch online raadpleegbaar te maken, sluit het Nationaal Archief op vrijdag 10 december a.s. een overeenkomst met Pictoright, de collectieve beheersorganisatie voor visuele makers in Nederland. De overeenkomst maakt het mogelijk ook die delen van de collecties, waarvan de rechten niet bij het Nationaal Archief berusten of waarvan de auteursrechthebbenden onbekend zijn, online te kunnen tonen zonder de belangen van de betrokken rechthebbenden te schaden. Bijna honderdduizend historische foto's worden op deze manier voor iedereen gratis online raadpleegbaar op de beeldbank van het Nationaal Archief. Een collectieve overeenkomst voor historisch beeldmateriaal als deze is nieuw in Nederland, maar past binnen ontwikkelingen elders in Europa om auteursrechtelijke oplossingen te vinden voor een steeds verder digitaliserende beeldcultuur. Tijdens het symposium zal de totstand koming, inhoud en scope van de overeenkomst worden benaderd vanuit drie verschillende perspectieven: vanuit de erfgoedsector, de rechthebbenden en juridisch. Wat houdt de overeenkomst in? Waarvan wordt je als erfgoed instelling gevrijwaard en hoe worden de auteursrechten van de individuele rechthebbenden gewaarborgd? Drie voorbeelden van vragen die tijdens deze middag aan de orde zullen worden gesteld. Daarnaast is er ruimschoots de gelegen heid voor gesprek en discussie over de mogelijkheden en onmogelijkheden van het auteursrecht bij online beschikbaar stelling van historische fotocollecties. Voorop staat echter de gemene deler: het belang van een zo goed mogelijke preservering en conservering van de Nederlandse fotografische nalatenschap en het erfgoed de etalage geven die het verdient. Locatie: Auditorium Nationaal Archief, Den Haag Info: www.beeldenvoordetoekomst.nl 13 december 2010 Op maandag 13 december organiseert BRAIN in de Koninklijke Bibliotheek een werkconferentie over de invoering van het handvest dienstverlening, met praktijkvoorbeelden van ontwikkelde tools en diensten. Daarbij staat de vraag centraal hoe kwaliteitsinstrumenten en -diensten de eigen bedrijfsvoering beter kunnen ondersteunen. Deelnemers werken in een open space omgeving het interne handvest verder uit of volgen demonstraties van recente ontwikkelprojecten, zoals Mijnadres.org en de nieuwe website met virtuele studiezaal van het Regionaal Archief Leiden. Aanmelden voor de conferentie kan via bureau@archiefbrain.nl Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Info: www.archiefbrain.nl 17 maart 2011 De Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp Stb. 2000, 302), die in september 2001 in werking is getreden, heeft de archiefdiensten in ons land niet onberoerd gelaten. Dit onderwerp zal centraal staan op een door de Archiefschool georgani seerde studiemiddag op 17 maart 2011. Nadat de Archiefwet in overeenstemming was gebracht met de Wbp, kwam privacybescherming nadrukkelijker in het blikveld van de dienstverlening. Het beschikbaarstellen en raadplegen van archieven werd plotseling een stuk minder vanzelfsprekend dan voorheen. Openbaarheid is de bestaansgrond van archiefdiensten en privacybescherming een grondrecht van iedere burger. Hierdoor beweegt het archief zich meer dan tevoren in een spanningsveld: aan beperking van de openbaarheid is, in aangewezen gevallen, niet te ontkomen. Waar lopen archiefdiensten tegenaan bij het naleven van de wet? De relatie tussen openbaarheid en privacybescherming heeft onze blijvende aandacht nodig, zij roept nog steeds veel vragen op. Dat geldt niet in de laatste plaats de privacybescherming in de digitale wereld. Locatie: Singelgrachtgebouw, Amsterdam Info: www.archiefschool.nl 10 en 17 februari, 3 en 10 maart 2011 Of het nu om een nieuw project gaat of het uitvoeren van onderhoudswerk zaamheden: de betrokken medewerkers moeten altijd kunnen vertrouwen op de meest actuele technische documentatie. In de praktijk blijken er echter regelmatig verschillende versies van dezelfde tekening in omloop te zijn en in sommige gevallen is een tekening of de bijbehorende documentatie helemaal niet meer terug te vinden. Voor iedereen die dergelijke problemen voortaan wil voorkomen organiseert GO opleidingen een praktische vierdaagse cursus die uitgebreid op dit onderwerp ingaat. De cursus Beheer van technische documentatie is bedoeld voor medewerkers die - al dan niet projectmatig - verantwoordelijk zijn voor het beheer van (digitale) technische tekeningen en de bijbehorende documentatie (zoals bestek en stuklijsten). Locatie: Utrecht Info: www.GOopleidingen.nl/info-tt nummer 10 2010 49

Archievenblad | 2010 | | pagina 49