Agenda GEEN WONING Tentoonstellingen AIVD-tentoonstelling Stadsmuseum Zoetermeer Pers Politie in Amsterdam makende zaken uit de negentiende en twintigste eeuw worden in deze tentoonstelling belicht aan de hand van stukken uit het Persmuseum en het Stadsarchief Amsterdam. Zo is de misdaad vertegenwoordigd met de moord op Magere Josje en de ontvoering van Jopie de Nigtere. Amsterdam is vanouds een roerige stad. Palingoproer, aardappel- oproer, kroningsrellen: de politie weet zich soms maar ternauwernood te handhaven. De pers smult ervan! Maar als de zedelijkheid wordt bedreigd, zoals bij het 'negercabaret', schaart de pers zich meestal achter het gezag. De tentoonstelling is gemaakt door het Persmuseum en het Stadsarchief Amsterdam. Proost! Bierbrouwen in Haarlem 1250-1650 In het Archeologisch Museum Haarlem is een tentoonstelling te zien over de brouwgeschiedenis van Haarlem. De tentoonstelling, getiteld 'Proost! Bierbrouwen in Haarlem 1250-1650', is tot stand gekomen in samenwerking met het Noord-Hollands Archief. Vanaf de dertiende eeuw was het bierbrouwen naast de textielnijverheid en de scheeps bouw de belangrijkste pijler van de Haarlemse economie. In de tentoon stelling wordt aandacht besteed aan deze geschiedenis van Haarlem als brouwersstad. Dit onder meer aan de hand van archeologische voorwerpen, opgravingsgegevens en historische informatie. Bijeenkomsten Symposium Nationaal Archief en Pictoright t/m 27 februari 2011 'In dienst van de democratie. De AIVD, open waar het kan, gesloten waar het moet...': dat is de titel van de tentoon stelling in het Stadsmuseum Zoetermeer. Het werk van de AIVD is vaak minder romantisch dan films over geheime diensten en spionnen doen vermoeden. Toch blijft er ook veel spannend en geheim. Tot en met 27 februari 2011 geeft de tentoonstelling een kijkje in de wereld van de AIVD. Op de tentoonstelling zijn voorwerpen te zien die door de geheime dienst zijn gebruikt. Er zijn bijvoorbeeld camera's verborgen in pakjes sigaretten, damestassen of zelfs verstopt achter knoopsgaten. Andere bijzondere voorwerpen zijn de schoen met geheime vakjes om geheime informatie te verbergen en de sjaal met een geheim bericht. Locatie: Stadsmuseum Zoetermeer Info: www.stadsmuseumzoetermeer.nl t/m 27 februari 2011 De Japanse koffermoord, het palingoproer, het jubileum van de koningin, en feest in het 'negropalace': met al deze zaken houdt de politie zich bezig. En de pers doet verslag. Pers en politie, ze horen onlosmakelijk bij elkaar. Hoe pakte de politie de problemen aan en wat schreef de pers? Beïnvloedde de pers de politie of wist de politie gebruik te maken van de pers? Dat zijn de vragen die op de expositie 'Pers Politie in Amsterdam' aan bod komen. De meest gerucht- Het gebouw van de AIVD in Zoetermeer (foto AIVD). Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: www.stadsarchiefamsterdam.nl Op de dag van de inhuldiging van koningin Beatrix (30 april 1980) werden in Amsterdam onder het motto 'Geen woning geen kroning' tientallen huizen gekraakt als protest tegen het huisvestingsbeleid (coll. Stadsarchief Amsterdam). t/m 3 april 2011 Locatie: Archeologisch Museum Haarlem Info: www.haarlem.nl 10 december 2010 Binnen Beelden voor de Toekomst, het grootschalig digitaliseringsproject voor audiovisueel erfgoed, wordt gestreefd naar een zo breed mogelijke publieke beschikbaarheid van de gedigitaliseerde fotocollecties. Anno 2010 is online beschikbaarstelling daarvoor een minimale vereiste geworden. Beelden online beschikbaar stellen is echter niet altijd zomaar mogelijk, want achter de fotocollecties gaan duizenden verschillende fotografen, fotopersbureaus en dus auteursrechthebbenden schuil. Beelden voor de Toekomst streeft ernaar elk van de rechthebbenden op te sporen en 48 2010 nummer 10

Archievenblad | 2010 | | pagina 48