Uitgelezen SECRET INTELLIGENCE SERVICE H. Lems en K. van Vliet (samenstelling en redactie), Geroepen tot zending. Gids voor onderzoek naar de geschiedenis van de Hervormde zending in Indonesië en elders Stichting de Zending der Protestantse Kerk in Nederland en Het Utrechts Archief (Utrecht 2010) ISBN 978-90 71316-19-7, 9,95. Het boek is uitgegeven nadat het in 2006 begonnen project 'Zendings archieven Nederlandse Hervormde Kerk' werd afgesloten. Want vanaf 1 juli 2009 bevinden alle archieven van de Raad voor de Zending en haar rechtsvoorgangers (van 1797 tot 1999) zich in het Utrechts Archief, en zijn toegankelijk via ook op internet raadpleegbare inventarissen. Deel I van het boek geeft een historisch overzicht van het zendingswerk aan de hand van negen hoofdstukken. Deel II gaat over de waarde van archieven voor onderzoekers en telt vijf hoofdstukken. Titels als 'zending en culturele antropologie', 'zending, taal en taalwetenschap' en 'op zoek naar voorouders in de zending' geven daarbij al aan dat de archieven van de Hervormde zending niet alleen interessant zijn voor onderzoekers van de geschiedenis van de zending. Dit komt vooral door de bijdragen van de zendingswerkers (in de vorm van brieven, rapporten en gedeponeerde persoonsarchieven). Zij verbleven vaak jaren in hetzelfde gebied en bouwden meestal ook op het gebied van antropologie en taal een grote deskundigheid op. Soms specialiseerden zij zich ook. Het hoofdstuk in Deel III over het bronnenoverzicht geeft onder andere aan uit welke deelarchieven de archieven bestaan en welke structuur ze hebben. Onmisbaar als je de inventarissen zelf op internet gaat bekijken. Dat lukte mij het beste via www.archieven.nl en het zoekwoord 'Raad voor de Zending'. Let er wel op dat ook de oudere gedeponeerde archieven (vanaf 1864) onder hetzelfde HUA Toegangsnummer 1102-2 staan als de Raad voor de Zending (vanaf 1951), en niet bij het toegangsnummer 1102-1 van haar rechtsvoorgangers. Dick Deuzeman redacteur Archievenblad. Keith Jeffery, MI6: The History of the Secret Intelligence Service 1909-1949 Penguin Press (2010) ISBN-10: 1594202745, ISBN-13: 978-1594202742, 832 blz., 35,99. 'Zichzelf vernietigende archiefkasten', dat hadden we bij James Bond nog niet gezien, maar wel in de jongste publicatie van historicus Keith Jeffery. Keith is een tijdje losgelaten in de 'snoepwinkel', de geheime archieven van de roemruchte Britse inlichtingendienst MI6 en dat werd smullen. MI6 is een van de weinige overheids instanties die de archieven niet afdraagt aan het Nationaal Archief. Jeffery mocht de archieven van de dienst, waarvan het bestaan tot 1994 werd ontkend, toch inzien. Dat wil zeggen: tot en met het jaar 1949 en met weglating van namen van spionnen. Veel documenten bleken vernietigd "zodra de onmiddellijke relevantie voorbij was" of zijn verloren gegaan tijdens zes verhuizingen. De internationale pers pakte meteen goed uit "Queen's University historian reveals secret history of MI6" of "Britse spion had geen 'license to kill'". In de aankondigingen en recensies is James Bond nooit ver weg. Is de vergelijking met de bekende filmheld nu gezocht of niet? Jeffery beschrijft verschillende geslaagde operaties van MI6, zoals de missie van Luitenant Augustus Agar, die er in zijn eentje met een speedboot in slaagde Russische oorlogsschepen op te blazen tijdens de Russische Revolutie. Ook verhinderden Britse spionnen een communistische revolutie in Brazilië in 1935. Maar soms - zo rapporteerde het NOS Journaal - ging het ook mis: "Berucht is het Venlo Incident, vlak voor het begin van de Tweede Wereldoorlog. De Gestapo had in Venlo een val gezet voor Britse geheim agenten. De Duitsers hadden een fictieve Duitse generaal gecreëerd die het verzet tegen de nazi's wilde leiden. Een ontmoeting tussen MI6 met de generaal werd opgezet op neutrale bodem in Nederland. De Duitsers namen de Britse spion gevangen en namen hem mee naar Duitsland. Het incident werd later gebruikt om de inval in Nederland te rechtvaardigen." Jeffery beschrijft de dossiers van MI6 als de "heilige graal" van alle archieven. "Normaal zijn ze voor niemand toegankelijk..." Niet toegankelijk? I'm shaken, not stirred. René Spork redacteur Archievenblad. 1 i-N HiMom Ot 1 111 KEITH JEFFKKY nummer 10 2010 47

Archievenblad | 2010 | | pagina 47