Maken archivarissen geschiedenis? Waardering en selectie A tmejet van der Zijl Bernha r Di* Een De manier waarop we archieven waarderen en selecteren bepaalt in hoge mate hoe de archiefcollectie eruit komt te zien. In het afgelopen semester heeft een aantal studenten in het kader van een onderzoekscollege van het masterprogramma Archivistiek aan de Universiteit Leiden zich verdiept in de vraag in hoeverre archivarissen met het beschikbare selectie-instrumentarium ook de bedoelde documenten selecteren.1 Tot uw eigen verrassing komt u tot de conclusie dat 'secundaire literatuur' van grote betekenis is geweest wat betreft Tot slot. Heeft u bij uw onderzoek iets gehad aan digitaal toegankelijke informatie? het controleren van Bernhards uitspraken op waarheidsgehalte. Zegt dat iets over de belezenheid van Bernhard? "Nee, maar dat bedoelde ik ook niet. Wat ik bedoelde is dat vergelijken van Bernhards verhalen met die van zijn tijdgenoten of meer algemeen historische boeken, opvallend vaak tot waardevolle inzichten leidde. Zo hoefde je werkelijk niet diep te graven om erachter te komen dat het verhaal over het befaamde 'nazi-examen' dat Bernhard gedwongen zou hebben om lid te worden van de SA, onzin was. Er bleek namelijk een uitstekend proefschrift over de opgang van het nazisme aan de Berlijnse universiteit te zijn, waaruit onomstotelijk blijkt dat zo'n examen in zijn tijd helemaal niet bestond." "Ja, zij het niet zozeer die over Bernhard zelf. Als je hem googelt kom je namelijk vooral terecht in een netwerk van sites vol samenzweringstheorieën, waar je als serieus onderzoeker dus werkelijk niets aan hebt. Waar ik wel veel aan heb gehad was het feit dat veel kranten uit die tijd al gedigitaliseerd bleken en dat je tegenwoordig via internet zo makkelijk contacten kunt leggen met buitenlandse onderzoekers en archieven. Op dit moment ben ik bezig met een heel ander verhaal dat zich hoofdzakelijk in Amerika en ander buitenland afspeelt, en ik vind het werkelijk fantastisch wat ik daarvoor al allemaal hier van achter mijn bureau kan vinden. En complimenten: je hebt mijn boek goed gelezen. Dit lijkt vanzelfsprekend, maar dat is het lang niet altijd." René Spork redacteur Archievenblad. Charles Jeurgens onder de loep Alle theorievorming ten spijt gaat het bij waardering en selectie van archieven uiteindelijk om de documenten die geselecteerd en overgebracht worden naar een archiefbewaarplaats. Enkel de documenten kunnen immers in de behoeften van de recht- en bewijs- zoekende burger en van de historische onderzoeker voorzien. De bruikbaarheid van iedere selectiemethodiek staat of valt dan ook met de betrouwbaarheid en doeltreffendheid waarmee documenten ten behoeve van selectie kunnen worden geïdentificeerd. Dit lijkt misschien een geweldige open deur, maar is veel minder het geval dan we misschien denken of zouden willen. Sinds de introductie van de functionele 42 2010 nummer 10

Archievenblad | 2010 | | pagina 42