gestuurde opportunist, wereldwijs en niet oncharmant. Kostte het u moeite om los te komen van het imago van de zelfbenoemde 'held' prins Bernhard? "Even voor de duidelijkheid: dat oordeel is van jou - ik zou Bernhard geen opportunist willen noemen, eerder iemand die veel meer dan hij deed voorkomen, de speelbal is geweest van allerlei omstandigheden om hem heen. En nee, zelf vond ik het niet zo moeilijk om het beeld van de held opzij te zetten en te gaan zoeken naar het menselijk verhaal erachter. Wat ik wel heel lastig heb gevonden, was het opboksen tegen de extreem sterke beeldvorming rond mijn hoofdpersoon, zowel die in negatieve als in positieve zin. De buitenwereld sprak mij voortdurend op de bestaande clichébeelden aan en ik werd daar wel eens wanhopig van: het leek wel of er geen ruimte mocht of kon zijn voor een ander verhaal. Bij journalisten had ik soms zelfs het gevoel dat ze bijna boos waren, alsof ik een favoriet speeltje van ze afpakte. Eigenlijk vond ik alleen in mijn promotiecommissie en in Duitsland mensen die, net als ik, vooral nieuwsgierig waren wie Bernhard nu eigenlijk echt was en hoe het allemaal zo gekomen is. En nu bij mijn lezers - gelukkig." Historica Annejet van der Zijl. "Het lijkt mij dat de koningin het volste recht heeft om zelf uit te maken wie ze in haar familiearchief toelaat. Ter vergelijking: voor de biografie van Annie M.G. Schmidt kreeg ik van haar zoon als enige de beschikking over haar privé- archief, waar anderen dat niet kregen. En in Duitsland was ik de eerste die vrijelijk gebruik mocht maken van het familiearchief van de Lippe's. Toegang tot persoonlijke documenten is geen U heeft echt veel bronnen geraadpleegd. Wat vindt u inmiddels van de kwaliteit van dienstverlening van archief instellingen en archivarissen? "Over het algemeen: niets dan lof. En niet alleen op grond van mijn ervaringen met dit laatste boek. Ik zou mijn werk niet kunnen doen zonder al die geduldige en hulpvaardige archivarissen die mij keer op keer weer willen helpen." "Mijn ervaringen zijn goed, maar misschien heb ik tot dusver geluk gehad. In zijn algemeen kan ik daar natuurlijk moeilijk een uitspraak over doen." Flip Maarschalkerweerd kon me geen Hoe is het volgens u gesteld met de toegankelijkheid en openbaarheid van archieven? Tot de personen die u bedankt hoort Flip Maarschalkerweerd, directeur van het Koninklijk Huisarchief. Bij de geraadpleegde archieven die u noemt komt het Huisarchief echter niet voor. Hoe zit dat? Prof. Fasseur zat in uw promotiecommissii Was dat lastig of juist bijzonder prettig voor u? "Flip Maarschalkerweerd kon me geen toegang tot het Huisarchief verlenen, maar in algemene zin heeft hij me hele goede adviezen gegeven. Daar ben ik hem dankbaar voor. En hij was bij mijn promotie, dat vond ik aardig van hem." "Bijzonder prettig. Hij heeft mijn onderzoek vanaf het begin met belang stelling en enthousiasme gevolgd. Het was zijn idee dat ik erop zou promoveren en hij was ook de eerste die me erop attendeerde dat die Duitse geschiedenis de mooiste openingen bood voor werkelijk nieuwe inzichten. In ons persoonlijk oordeel over het gedrag van 'onze' hoofdpersonen waren we het weliswaar niet altijd eens, maar dat heeft een hartelijke verstandhouding geen moment in de weg gestaan." Heeft u al dan niet rechtstreeks reacties van de koninklijke familie gehad op uw publicatie? In uw verantwoording houdt u een voorzichtig pleidooi voor oral history, mits aangevuld met 'circumstantial evidence'. Vindt u dat archief instellingen meer moeten doen aan het vastleggen van persoonlijke herinneringen in beeld en/of geluid? "Ik heb de indruk dat het vastleggen van persoonlijke herinneringen op dit moment al een trend is - ik hoor zo vaak dat archieven en bibliotheken daar mee bezig zijn. En ik ben daar inderdaad een warm voorstandster van: het is toch doodzonde om wel allerlei gegevens te bewaren, maar al die mooie menselijke verhalen zomaar verloren te laten gaan." nummer 10 2010 41 Oranje? Frustreert dat u? "Een rechtstreekse reactie zal ik nooit krijgen, en wat niet rechtstreeks is kan ik niet doorvertellen. Maar ik heb geen reden om te veronderstellen dat de familie bijzonder ongelukkig is met mijn boek." "Nee hoor, het een heeft niets met het ander te maken. Ik vond het een vermakelijke en goed gemaakte serie, al klopt er historisch natuurlijk weinig van. Maar ik denk dat weinig kijkers de serie als zodanig serieus genomen hebben." Naar aanleiding van het beschikbaar komen van persoonlijke archivalia van prinses Juliana en prins Bernhard heeft Hare Majesteit de Koningin - als bestuurder van de Stichting Archief van het Huis van Oranje-Nassau - medewerking toegezegd aan een onderzoek van prof. mr. Cees Fasseur, onder meer naar de Greet Hofmans affaire. Wat vindt u van de kritiek dat Fasseur zo eenzijdig wordt bevoordeeld ten opzichte van andere onderzoekers?

Archievenblad | 2010 | | pagina 41