Op zoek naar het menselijk verhaal achter de held In gesprek met Annejet van der Zijl Geheim B Eerst de mens achter 'schaduwkoningin' Annie M.G. Schmidt, toen Sonny Boy en nu de historische waarheid achter de mythe Bernhard. Annejet van der Zijl kiest haar onderwerpen goed. De twee eerstgenoemde boeken waren zeer succesvol en zijn verfilmd, en Bernhard. Een verborgen geschiedenis is genomineerd voor de Libris Geschiedenisprijs. Op dit boek is zij overigens gepromoveerd als historica aan de Universiteit van Amsterdam. Gelukkig was het verzoek om een interview al gedaan voor de nominatie, want daarna werd de uitgever overstelpt met verzoeken. Annejet (Leeuwarden 1962) is weer eens 'hot'. Haar publicatie Bernhard past goed in dit geheime themanummer. René Spork Verborgendat klinkt goed. Kennelijk wordt er in uw boek iets onthuld en dat is nooit zonder gevaar. U vergelijkt zichzelf met zo'n ouderwetse archeoloog die blijft zoeken naar dat mythische koningsgraf en u benoemt zelf de valkuilen: de door prins Bernhard uitgezette dwaalsporen. U doet aan ontmythologisering. Voelde u zich daarbij tegengewerkt en zo ja door wie? "Ik voelde me niet actief tegengewerkt, maar er heerst rond het koningshuis nu eenmaal een grote en overigens zeer begrijpelijke krampachtigheid, die het leven er voor een onafhankelijk onderzoeker niet makkelijker op maakt. Zelf had ik inderdaad het gevoel dat mijn hoofdpersoon postuum degene was die het meest tegenwerkte - niet voor niets heeft hij zich decennialang in allerlei bochten gewrongen om juist die geschiedenis die ik vertel, te verbergen." De achterflaptekst maakt gewag van "een astmatisch, gepest jongetje met louter onvoldoendes voor sport, dat zich wist te transformeren tot het summum van mannelijkheid: een geallieerde oorlogsheld met een heel volk aan zijn voeten". Dan denk je toch weer even aan de latere 'schavuit' Bernhard, maar daar blijft in uw boek weinig van over. U schetst en verklaart Bernhard tegen de achtergrond van het Duitse Keizerrijk en de positie daarin van de kleine adel. Wat overblijft is het beeld van een door zijn moeder Prins Bernhard in 1937. Portret van hoffotograaf Franz Ziegler (coll. Koninklijke Verzamelingen).

Archievenblad | 2010 | | pagina 40