k Need to know Uiteraard zijn er bij de dienst wel zaken de revue gepasseerd die mij zijn bijgebleven. Het begon al op de eerste werkdag. Het is toch spannend een bedrijf binnen te stappen dat de landelijke pers had gehaald met koppen als "illegale archiefvernietiging". Uiteindelijk bleek dat mee te vallen. Na uitgebreid onderzoek door medewerkers van de Centrale Archief Selectiedienst bleek er toch minder vernietigd te zijn dan oorspronkelijk was gedacht. Ook dat was de mening van het Tweede Kamerlid Gerrit Valk, voorzitter van de werkgroep Onderzoek archieven I&V-diensten: de dienst had indertijd niet het overzicht van wat wel aanwezig was, en dat was een geluk bij een ongeluk. Een van de redenen dat het gewenste overzicht niet aanwezig was, kwam doordat het principe 'need to know' hoogtij vierde. Zelfs binnen de dienst, die in de jaren negentig van de vorige eeuw nog was opgebouwd rond de drie afdelingen van de zee-, land- en luchtmacht, was het delen van informatie niet vanzelfsprekend. Ik kan dat met een simpel voorbeeld illustreren. Toen ik binnenkwam was de dienst over verschillende gebouwen verspreid. Als ik me meldde bij de afdeling MID Koninklijke Marine, moest ik mijn eigen pas inleveren, want die was uitgegeven door de Koninklijke Landmacht en werd afgedaan als minderwaardig. Gelukkig is er inmiddels veel ten goede veranderd. Afdelingen zijn niet meer rond krijgs machtdelen opgebouwd, maar zijn gebaseerd op de diverse taken die worden uitgevoerd. Daarmee is de archieffunctie ook steeds meer centraal komen te staan. Publieke verantwoording In de afgelopen jaren heb ik het meeste plezier beleefd aan de bijdragen die geleverd zijn aan de grotere onderzoeken, zoals die door het NIOD, de commissie-Bakker (TCBU)2 of laatstelijk de commissie-Davids. In die gevallen is het weer eens duidelijk dat archieven een belangrijk onderdeel vormen in het kader van de publieke verantwoording. Ook het overbrengen naar het Nationaal Archief van het Nieuw-Guinea-archief van de Marine Inlichtingendienst en het archief van de Nederlandse Censuurdienst blijven gedenkwaardige gebeurtenissen. Het hoogtepunt is het overdragen van persoonlijke bezittingen van Mohammad Hatta, de vroegere minister-president van Indonesië, aan de Indonesische ambassadeur in Nederland. Tijdens de tweede politionele actie in december 1948 waren blijkbaar een aantekeningen boekje, foto's en radio-ontvangstkaartjes meegenomen. Bij het inventariseren van het Nieuw-Guinea-archief door de medewerkers van de Centrale Archief Selectiedienst waren de bezittingen van Hatta aangetroffen. IPPI Wi J 4 v Impasse Ik had me nooit kunnen voorstellen dat ik vervolgens bij één van de Inlichtingen en Veiligheidsdiensten zou komen te werken, maar nu ik er eenmaal zit zou ik niet meer anders willen. Defensie is het vijfde ministerie waar ik werkzaam ben. Veel van de problematiek is hetzelfde als in mijn vorige banen bij RID, CRM, V&W en BiZa, zoals onder meer dossiervorming, terugvindbaarheid en digitalisering van documenten, maar er zit wel een kop bovenop en dat is die van de compartimentering, rubricering en geheimhouding. Alleen is het jammer dat de dienst nog steeds niet kan beschikken over een vastgestelde selectielijst. Na jaren voorbereiding was het formele driehoeksoverleg in samenwerking met de collega's van de AIVD in 2003 gestart, maar daarna is het overleg in een impasse terecht gekomen. Er was een verschil van mening ontstaan over het al dan niet bewaren van de documenten met betrekking tot de identiteit van agenten en informanten. Gelukkig ziet het er eindelijk naar uit dat het overleg weer kan worden vlotgetrokken. Noten 1 Na het van kracht worden van de Wet op de inlichtingen- en veiligheids dienst 2002 (Wiv 2002) heet de Militaire Inlichtingen Dienst (MID) de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD). 2 TCBU staat voor Tijdelijke Commissie Besluitvorming Uitzendingen. varianten van een dergelijk dossier. De persoonsgebonden documenten werden gelezen om een goed dossier te kunnen vormen, niet om die informatie met anderen te bediscussiëren. Een klein briefje met de zinsnede "Moet dit stuk worden bewaard of kan het worden opgeborgen in het dossier?" was veel intrigerender. De andere gebeurtenis betrof een archiefonderzoek van een tweetal geschiedenisstudenten naar de asocialiteitsbestrijding uit de naoorlogse jaren. De Rijksoverheid vond eind jaren veertig van de vorige eeuw dat mensen die in de grote steden in achterstands situaties leefden, heropgevoed moesten worden. De twee onderzoekers beperkten zich in hun afstudeerscriptie tot de ambtelijke kant van dit onderwerp. Toen zij echter voor hun promotieonderzoek mensen gingen benaderen van wie zij de namen in hun eerdere onderzoek waren tegengekomen, was de boot aan. Tegen alle afspraken in werd door hen persoonsvertrouwelijke informatie gebruikt. De benaderde personen waren terecht gepikeerd over het feit dat die informatie was vrijgegeven. |,rrt Jill Gaillard bedrijfsarchivaris bij de MIVD. nummer 10 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39