d Business as usual bij de Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst VERBODEN PL AA" BODEN TOEGA ONBEVO Geheim Natuurlijk is informatie hét hoofdwapen systeem van de Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst (MIVD) en zijn er veel meer gerubriceerde documenten, maar het is en blijft archiefwerk. In het begin was het wel even wennen om je kamerdeur te sluiten ook al ga je naar het toilet, en om met extra sleutels en codes te lopen, maar dat alles werd gauw routine. Twaalf jaar geleden ben ik begonnen met werken bij de MID en wist ik in eerste instantie niet waar ik terecht zou komen. De toenmalige directeur Archieven van het ministerie van Defensie wist wel een leuke functie voor mij. De functie bleek die van stafmedewerker archieven bij de MID1 te zijn. Wat ik vooraf wist over 'geheime' archieven was weinig. In mijn voorgaande functie van beleids medewerker bij de Afdeling Documentair Management Ondersteuning, bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, was ik wel eens op bezoek geweest bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst en het Kabinet van de Koningin. Bij die instellingen was het duidelijk dat een buitenstaander niet zo maar in de stukken kon en mocht kijken, ook al kwam je daar om advies te geven. En bij BiZa zelf hadden we natuurlijk mevrouw P., die bij het kabinet van de minster waakte over de geheime stukken als een kloek over haar kuikens. Voorkennis Mijn eerste kennismaking met het zorgvuldig omgaan met vertrouwelijke informatie dateert uit het midden van de jaren zeventig. Ik werkte toen als beginnend medewerker op de afdeling Post- en Archiefzaken van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening (RID). Een van de taken van die dienst was het begeleiden van de bouw van reinwaterkelders ten behoeve van gemeentelijke waterleidingmaatschappijen. Persoonlijke levenssfeer Een paar jaar later was ik werkzaam bij het semistatisch archief van de Algemene Secretarie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Weliswaar ben ik daar niet of nauwelijks gerubriceerd materiaal tegengekomen, maar een detachering van een paar maanden bij de personeelsafdeling maakte mij duidelijk wat voor inkijk je kan krijgen in de persoonlijke levenssfeer van derden. Na het zoveelste personeelsdossier let je echt niet meer op de inhoudelijke ill Gaillard Verwacht geen smeuïge verhalen over hoe spannend het is om te werken bij één van de inlichtingen- en veiligheids diensten van Nederland. In feite komt het ook hier neer op gewoon registreren en archiveren, hoewel de context weinig alledaags is. Een kijkje in de archivistische keuken van een inlichtingendienst. Wanneer je bij haar moest zijn kwam je nooit de kamer binnen, want je zou weleens een glimp van een dergelijk document kunnen opvangen. Gerubriceerd materiaal had voor mij toch wat weg van een ver-van-mijn- bed-show. Dus toen ik de wereld van de inlichtingendienst binnenstapte, was het mij redelijk onbekend wat termen als 'compartimering' en 'staatsgeheim' in de praktijk betekende. Eén van de ingenieurs werd op non-actief gesteld, omdat hij met de voorkennis die hij blijkbaar had een extra zakcentje had verdiend met het ongeoorloofd in- en verkopen van een stuk grond, waar later zo'n kelder gebouwd moest worden. Ja, ook met dat soort informatie moe(s)t vertrouwelijk worden omgegaan. DE WET B£5CHEKM<NG STA. IKbWH* ImAiA - WJlarnMI i nï r;- GCHt! 38 2010 nummer 10

Archievenblad | 2010 | | pagina 38