Openbaarheid in het Nationaal Archief A a d Geheim Het is van het grootste belang de openbaarheid van archieven te koesteren en zorgvuldig of zo zuiver mogelijk met de door de wet mogelijk gemaakte beperkingen daarop om te gaan. Openbaarheid van overheidsinformatie dient verschillende waarden van een democratische rechtstaat. Door het thema 'openbaarheid' integraal als prioriteit te stellen heeft het Nationaal Archief het openbaarheidsbeleid aangepast. Nieuwe inzichten De Haagse verstopping Paul Brood "De o over c De overheid heeft belastende informatie over een brand in het Catshuis in de doofpot gestopt. Het betreft de brand in de ambtswoning van de premier in mei 2004, waarbij een 49-jarige schilder uit Gorinchem om het leven kwam. In het vijf meter dikke rapport van de rijksrecherche staat dat topambtenaren en de landsadvocaat een TNO-rapport geheim hebben gehouden waarin de overheid er niet goed af komt. Tevens is een verslag van een zeer gevoelig overleg tussen ambtenaren jarenlang opgeborgen in de kluis van de landsadvocaat." Dit nieuwsbericht uit Het Parool van 12 juni 2009 legt de vinger op een gevoelige plek, die ook in de Archiefwet voor komt: beperking van de openbaarheid in het belang van de Staat en zijn bondgenoten. Dat is een zaak van niet gering gewicht, want het gaat dan om het belang van alle Nederlanders. De geschiedenis heeft inmiddels geleerd dat het onjuist handelen van de overheid in een specifieke zaak zoals de Catshuisbrand geen grond is voor geheimhouding op grond van het belang van de staat. Weliswaar is het onderzoeksdossier nog steeds niet openbaar, maar de minister president moest wel erkennen dat het optreden van de staat onzorgvuldig, onjuist en onvolledig was geweest. Mr. Willibrord Davids formuleerde het in zijn Ketelaar-lezing dit jaar aldus: "Uiteindelijk is het een kwestie van politieke en ambtelijke integriteit en cultuur dat ook informatie die slechts in politiek opzicht schadelijke of hinderlijke gevolgen kan hebben, door de overheid openbaar wordt gemaakt." Openbaarheid van overheidsinformatie dient verschillende waarden van een democratische rechtstaat. De overheid heeft deze waarden onderkend en de rechten van burgers vastgelegd in de Wet openbaarheid bestuur en de Archiefwet. Openbaarheid vraagt ook om zorgvuldigheid, met name als het gaat om informatie over personen die bescherming tegen onterechte openbaarmaking behoeven. Die bescherming is geregeld in de Wet bescherming persoonsgegevens. Ons (professionele) denken over openbaarheid werd jarenlang sterk bepaald door inzichten uit de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw. Toen kwamen grote hoeveelheden archief binnen waarvoor openbaarheids- beperkende regelingen gemaakt moesten worden. De toen ontwikkelde methodiek functioneerde lange tijd goed, maar ontwikkelingen op wetgevend terrein werden onvoldoende onderkend en dus ook niet verwerkt. Met name de relatief jonge Wet bescherming persoons gegevens heeft grote impact op de openbaarheid van bijvoorbeeld persoonsdossiers die in jongere, overgedragen archieven zitten. De verkorting van de overbrengings termijn tot twintig jaar leidde tot een aanwas van archieven waarvoor beperkingen aan de openbaarheid werden gesteld. Hoog tijd dus om na te denken over een actualisering van het openbaarheidsbeleid. En zelfreflectie leidt tot nieuwe inzichten. Het Nationaal Archief heeft het thema 'openbaarheid' integraal als prioriteit gesteld, dus vanaf de overdracht van archiefmateriaal aan de archiefbewaarplaats tot aan verzoeken om inzage van materiaal in de studiezaal. Dat heeft geleid tot een aanpassing van het openbaarheidsbeleid op een aantal punten. Het meest principieel is de wens een goed onderscheid te maken van ieders verantwoordelijkheden ten aanzien van de openbaarheid. De grootste opgave echter is de versnelling van de openbaarheidsprocedure voor over te dragen archieven. Al tientallen jaren is de achterstand in het overbrengen van geschoonde en geselecteerde archieven door de overheidsinstellingen een gegeven. Kon de afstand daarvan in 1977 nog de karikatuur van een file van Leeuwarden naar Maastricht krijgen, nu is die zeker 800 kilometer. De langste file ooit gemeten! Deze opstopping heeft twee oorzaken. Ten eerste de bewerkings capaciteit bij met name de departementen, die verantwoordelijk zijn voor de overbrenging van hun archieven. nummer 10 2010 35

Archievenblad | 2010 | | pagina 35