Essentieel burgerrecht Noten 2 Zie ook het eerder op 18 mei 2010 gepubliceerd pamflet 'Maak publieke informatie publiek!' met tien voorstellen voor een nieuwe Wob en enkele voorstellen op het terrein van de Archiefwet, op www.groenlinks.nl. Öe Algemeen Rijksarchivaris heeft momenteel te weinig tanden om als onafhankelijk openbaarheids waakhond te fungeren gemeenten en andere publieke instellingen hier zeer verschillend en slordig invulling aan, en verzuimen zij vaak aan te geven hoelang een rubricering van kracht moet blijven. Gerubriceerde informatie wordt bijna automatisch geweigerd na een Wob-verzoek, en blijft ook na overbrenging naar het openbare archief vaak desgewenst door het bestuursorgaan van kracht. Goede waarheidsvinding en geschiedschrijving vergt echter periodieke toetsing van gerubriceerde overheidsinformatie, een openbare rubriceringsprocedure en openbare adviesbevoegdheden van de algemeen rijksarchivaris. Als ik nu een overheidsgebouw mocht ontwerpen zou ik een informatie- en documentatiecentrum trots in het hart daarvan plaatsen. Voor de presentatie naar het publiek van alle handelingen en daden van het openbaar bestuur die hun sporen nalaten in agenda's, verslagen, besluiten en rapporten. Die zijn het levende bewijs van de wijze waarop het bestuur dag in dag uit uitvoering geeft aan zijn publieke taken. In dienst van de samenleving, op kosten van de samenleving. Je daarover ook publiek te verantwoorden en te laten controleren is de kern van een democratisch overheidsapparaat. In zo'n op verantwoording gerichte democratie is overheidsinformatie dan ook openbaar, en de toegang ertoe een essentieel burgerrecht. De archivaris, uit de donkere kelder gekropen, zie ik als openbaarheids geweten van de overheid daar stralend de scepter zwaaien. Die rolt de rode loper uit van de straat naar dat informatie- en documentatiecentrum en zegt: "Kijk en oordeel zelf! Zo kwijten wij ons van de taken die u de overheid hebt gegeven." 1 Deze tekst is een uitwerking van een presentatie gehouden op de regiobijeenkomst 'Archieven met het oog op morgen', georganiseerd door het ministerie van OCW, van 12 oktober 2010. Mariko Peters Tweede Kamerlid GroenLinks. Tekening: Willem Küiier. 32 2010 nummer 10

Archievenblad | 2010 | | pagina 32