Geheimen openbaar Openbaarheid van bestuur en de neiging tot geheimhouding zijn elkaars natuurlijke vijand. Zo lijkt het. Sinds mei 1980 ligt dat echter wezenlijk anders. Op die datum werd de Wet openbaarheid van bestuur, de Wob, ingevoerd. Openbaarheidsparadox Deze instructies noch de Wob hebben die natuurlijke drift tot geheimhouding bij ambtenaren kunnen doen verdampen. Ofwel: er wordt nogal geschermd met geheim, vertrouwelijk, staatsgeheim tot en met 'NATO cosmic top secret', zonder dat daar altijd een rechtsgrond onder ligt en zonder dat dit gewogen is ten opzichte van het algemeen belang bij toegang dat toch echt sinds mei 1980 de norm is. In Nederland hebben we te maken met een openbaarheidsparadox. Een van onze ijzersterke exportmerken is transparantie. De werkelijkheid is echter nogal anders. De actieve openbaarheid is in ons land enigszins lager, en sinds de kabinetten- Balkenende dalend, in vergelijking met de situatie in Angelsaksische en Scandinavische landen. Het Actieplan Wallage uit 2001, op zich een mager product, blijkt die actieve openbaarheid niet verbeterd te hebben. Documenten komen zonder consistent en congruent beleid soms wel en soms niet op internet en - nieuw! - verdwijnen daar bovendien na een of enkele jaren weer. De open baarheid op verzoek, het wobben, de passieve openbaarheid, bevindt zich in Nederland op een beschamend niveau. Er zijn 80 landen met een Wob. Alleen in Nederland is de wettelijke beantwoordingstermijn maar liefst 56 dagen. Saillant detail: deze termijn werd vorig jaar door minister Ter Horst nog verdubbeld. In de westerse van die 80 landen is er niet één waar de beantwoordingstermijn zo massaal, in 60% van alle zaken, overschreden wordt. Qua obstructie in de beantwoording en qua onrechtmatig gebruik van weigergronden zit Nederland in Bovengemiddeld succesvol Kortom, de illegale geheimhouding bestrijdt de openbaarheid die de Wob beoogt. Toch is de Nederlandse Wob- praktijk, ondanks voornoemde problemen en ondanks een zeer beperkt gebruik van die wet (8 verzoeken per jaar per 100.000 inwoners VK 72 VS 492), bovengemiddeld succesvol. De Nederlandse Wobbers, en onder hen met name de journalisten, zijn boven gemiddeld volhardend in de procedures die ze voeren. In die illegale geheim houding en via illegale classificatie zijn we overigens niet uniek. Vorige maand is in de VS in een poging de afscherm- wildgroei te beteugelen zelfs een wet ter declassificatie aangenomen. Hoopvol is dat reeksen Irak-documenten, stukken betreffende de Catshuisbrand, dossiers inzake excessief declaratiegedrag van topambtenaren en dossiers van de AIVD en Rijksrecherche alle -ondanks aanvankelijke verweren gebaseerd op al dan niet legale geheimhouding - nu toch toegankelijk zijn voor publieke controle. Het kost wat moeite, maar voorbij het geheim staat de democratie. Roger Vleugels r Tot dat moment was alle bij en onder de overheid berustende informatie eigen dom van de overheid. Een eigenaar heeft uiteraard het recht om te bepalen wie toegang tot zijn of haar spullen heeft. Met andere woorden: tot mei 1980 was alle overheidsinformatie geheim, althans niet openbaar, tenzij de overheid anders besloot. Met de invoering van de Wob werd, in bestuursrechterlijke zin, de democratie - het volk - de eigenaar. Daarmee werd automatisch alle bij en onder de overheid berustende informatie openbaar. Dat wil zeggen: openbaar tenzij een van de 14 weigergronden een zwaarder geheimhoudingsbelang dan het algemeen belang bij openbaarheid heeft. Vanaf de invoering van de Wob is 'geheim' gereduceerd tot een van die weigergronden in de Wob en alleen van toepassing indien een document officieel geclassificeerd is. Classificatie, een term veel breder dan alleen staatsgeheimen omvattend, vereist een besluit of een reglement en mag alleen opgelegd worden door daartoe bevoegde ambtenaren. Openbaarheid van bestuur: geopende charterkast uit de IJzeren Kapel van de Oude Kerk in Amsterdam. Zichtbaar zijn de laden waarin de stukken werden opgeborgen. De kast stond ten tijde van het maken van deze foto in depot A van het Gemeentearchief Amsterdam aan de Amsteldijk (Stadsarchief Amsterdam, Collectie foto-afdrukken). de bovenste regionen van die groep van 80 landen. Het zwartboek openbaarheid, 30 jaar wobben - 30 jaar tobben (september 2010) is gratis als PDF verkrijgbaar door te mailen naar Roger.vleugels@planet.nl, o.v.v. zwartboek openbaarheid. Roger Vleugels juridisch adviseur en docent openbaarheid van bestuur. nummer 10 2010 27

Archievenblad | 2010 | | pagina 27