r Wel/geen recht op informatie? Privatisering en digitalisering De algemene rijksarchivaris heeft volgens GroenLinks "nu te weinig tanden" en moet daarom inspectie bevoegdheden krijgen om in een vroeger stadium op de transparantie van alle overheidsinformatie toezicht te houden. Oorzaak 4: grootschalige digitalisering van het informatiebeheer en de vermenigvuldiging van media (e-mail, twitter, sms, enzovoort) leiden tot gigan tische databanken, veelal aan elkaar gekoppeld. Het opsporen van informatie daarin vergt expertise en technologie die voor de individuele burger en vele non-profitorganisaties te kostbaar zijn. Het kostte Environmental Defense, een Amerikaanse actiegroep, anderhalf miljoen dollar om de door de milieu autoriteit beschikbaar gestelde informatie te bewerken. Verder neemt de druk om informatie af te schermen toe. Maar ook blijft veel informatie buiten het geregu leerde informatiebeheer. Ofwel omdat bijvoorbeeld tweets niet als archief bescheiden worden aangemerkt en buiten het archiveringssysteem worden gehouden, ofwel omdat er niets wordt vastgelegd. Van de fameuze brainstorm sessie op het ministerie van Buitenlandse Zaken op 9 augustus 2002 - ter bespreking van de Nederlandse positie ten aanzien van Irak - is geen verslag gemaakt (althans de commissie-Davids heeft geen verslag gevonden).3 Toentertijd twitterden minister en ambtenaren nog niet - misschien zou van zo'n sessie tegen woordig wel een digitaal spoor achter blijven bij de provider. Overdreven geheimhouding van de privacy vaak doorslaat naar overdreven geheimhouding. Ik was kort geleden in een museum in Melbourne waarvan - vanwege de privacy van de omwonenden - het adres niet op de website (www.johnstoncollection.org) bekend gemaakt mag worden: bezoekers worden in een nabijgelegen hotel opgehaald en naar het museum vervoerd (gelukkig niet geblinddoekt, zodat ik nu het adres ken). Noten 3 Vergelijkbare praktijken van het systematisch nalaten door ambtenaren van verslaglegging en archiefvorming kwamen in Engeland aan het licht in de Hutton Inquiry: Michael Moss, 'The Hutton Inquiry, the President of Nigeria and What the Butler Hoped to See', 4 http://groenlinks.nl/files/maak%20 publieke%20informatie%20publiek.pdf. GroenLinks Kamerlid Mariko Peters heeft op de Right to know dag (28 september) een initiatief wetsvoorstel aangekondigd. Oorzaak 2: veel overheidsinformatie is aan internationale en supranationale geheim houdingsvoorschriften gebonden. Zo zijn documenten die aan de Verenigde Naties behoren maar die zich elders bevinden, niet onderworpen aan nationale wet geving inzake openbaarheid. Dat heeft de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State (www.rechtspraak.nl LJN NH7691 en LJN BL6245) afgeleid uit het VN-Immuniteitenverdrag. In artikel II, vierde lid wordt namelijk bepaald: "The archives of the United Nations, and in general all documents belonging to it or held by it, shall be inviolable wherever located." Dit is juist, voor zover het gaat om archieven van (behorend aan) de VN en die zich (bijvoorbeeld omdat Nederland een VN-vredesoperatie uitvoert) in Nederland bevinden. Maar de Afdeling Bestuursrechtspraak dwaalt mijns inziens waar zij de onschendbaarheid lijkt uit te strekken tot documenten afkomstig van de VN en ontvangen door een Nederlands overheidsorgaan. In deze zaak was ook de openbaarheid van archiefbescheiden afkomstig van de NAVO in het geding. Het NAVO-gegevens- verdrag verplicht de lidstaten tot bescher ming van als zodanig gemarkeerde classifiedinformation afkomstig van (originated by) de NAVO of door een lidstaat aan een andere lidstaat gezonden in verband met een NAVO-programma, -project of -contract. De lidstaten moeten de rubricering van deze informatie handhaven en mogen deze informatie niet gebruiken voor andere dan NAVO- doeleinden. Deze verdragsverplichting gaat boven de regeling van de Archiefwet 1995. Roberts merkt op dat supranationale organisaties zijn doortrokken van de diepgewortelde praktijk van diplo matieke vertrouwelijkheid. Alleen de EU heeft het recht op informatie erkend. De meeste andere (WTO, IMF, de VN-organisaties, enzovoort) maken wel veel openbaar, maar dat zijn meestal alleen de officiële documenten en er bestaat geen recht op informatie. Oorzaak 3: door privatisering en uit besteding van overheidstaken raken informatie en archieven buiten het bereik van openbaarheidswetgeving. Alleen in Zuid-Afrika geldt het recht op informatie ook in de particuliere sector voor informatie "that is required for the exercise or protection of any right". Soms wordt zelfs het uitbestedingscontract, uit concurrentieoverwegingen, geheim gehouden. Hoe zit het overigens met cloudcomputing: valt een bij de provider (bijvoorbeeld Google docs) opgeslagen document nog onder de Wob, die zich beperkt tot bij een bestuursorgaan berustende stukken? Aan deze vier oorzaken zou ik nog een vijfde willen toevoegen, namelijk dat de terechte aandacht voor bescherming Een paar maanden geleden heeft GroenLinks voorstellen gedaan4 voor een Wet op de vrije informatie, die de gebre ken van de huidige Wob herstelt, de Archiefwet moderniseert, classificatie van geheime documenten wettelijk regelt en de informatiehuishouding van de overheid beter aansluit op de digitale eenentwintigste eeuw. GroenLinks pleit voor een onafhankelijke informatie commissaris naar Brits voorbeeld. De algemene rijksarchivaris heeft volgens GroenLinks "nu te weinig tanden" en moet daarom inspectiebevoegdheden krijgen om in een vroeger stadium op de transparantie van alle overheidsinformatie toezicht te houden. Verder pleit GroenLinks voor een internetregister met automatisch openbare documenten, minder mogelijk heden om informatie achter te houden, kortere termijnen, lagere kosten, en toetsing van staatsgeheime stukken. Minder geheim, meer openbaar - zal het lukken? 1 Archievenblad 95 (1991) 308-320. 2 Timothy L. Ericson, 'Building our own "iron curtain": the emergence of secrecy in American government', American Archivist 68 (2005) nr. 1, 49. English Historical Review vol. CXX no. 487 (June 2005) 577-593. Eric Ketelaar emeritus-hoogleraar Archiefwetenschap. nummer 10 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19