Tussen geheimhouding en openbaarheid: waar ligt de grens? a I 1 Geheim Een geheim is volgens het Woordenboek der Nederlandsche Taal een zaak "die slechts aan één persoon of aan enkelen bekend is en door hen voor anderen verborgen wordt gehouden; ofwel, iets dat niet algemeen bekend mag worden". Geheimhouding is dus relatief en hangt af van de houder van het geheim. Wat betekent dat voor de archivaris? (1983) schreef: "Privacy need not hide, and secrecy hides far more than what is private. A private garden need not be a secret garden; a private life is rarely a secret life." Er is natuurlijk een overlap. De toegang door anderen tot je dagboek kun je blokkeren - en dus dat aspect van je persoonlijke levenssfeer geheimhouden - door het in geheimtaal te schrijven, er een slot op te doen of door het te verbergen. En net als een geheim is ook privacy relatief: ieder mens bepaalt de grenzen van zijn of haar persoonlijke levenssfeer, bepaalt wat geheim is, voor wie, voor hoelang, onder welke voor waarden. Afweging belangen Eric Ketelaar, emeritus-hoogleraar Archiefwetenschap. Een geheim is "informatie die je willens en wetens voor anderen verborgen houdt". Zo staat het op de website www.geheimenvan.nl, waar mensen "anoniem hun geheimen kunnen plaatsen en hier met elkaar over kunnen praten". Dat is interessant: door publicatie op de website wordt het geheim openbaar en worden derden uitgenodigd erover met elkaar en met de anonieme geheimhouder te corresponderen. Is dat nog wel een geheim? Zeker niet in de oorspronkelijke betekenis van geheim: dat wat binnen het heem of heim (huis) blijft, dus binnen de enge kring van het huis of huisgezin. Zo is het geheim het tegen gestelde van openbaar: voor een ieder toegankelijk (een openbare plaats). Openbare informatie is algemeen bekend of kenbaar. Informatie is geheim als gevolg van het bewust verborgen houden. Dat is een neutrale definitie, zonder waardeoordeel over de reden van de geheimhouding. Iedereen koestert geheimen, informatie die je niet met anderen wilt delen. Dat is wat anders dan privacy, opgevat als het recht om alleen gelaten te worden, de bescherming tegen ongewenste toegang door anderen. Zoals Sissela Bok in haar klassieke boek Secrets. On the ethics of concealment and revelation Geheimhouding vergt een afweging van belangen, primair door het individu, maar ook onder invloed van de belangen afweging die de gemeenschappen waarvan men lid is, hebben gemaakt. De nationale gemeenschap (de wetgever) heeft bepaald (Wetboek van Strafrecht, art. 272) dat degene die opzettelijk een geheim schendt waarvan hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden dat hij uit hoofde van ambt, beroep of wettelijk voorschrift verplicht is het te bewaren, strafbaar is. Zo'n wettelijk voorschrift is bijvoorbeeld artikel 2:5 van de Algemene nummer 10 2010 17

Archievenblad | 2010 | | pagina 17