redacteur van het Archievenblad, maar in mijn vrije tijd... Voor uw gemak zet ik ze even op een rijtje: www.topgeheimen.nl www.geheimenvan.nl www.verteljegeheim.nl www.mijngeheim.nl en www.ditismijngeheim.nl. Minder populair: sta toe dat al uw gegevens worden opgeslagen in een 'patiëntendossier' en deel uw gezond heidsgeheimen met een relatief beperkt aantal betrokkenen. Hoe verhoudt openbaarheid zich tot onze wens voor bescherming van onze privacy? Hoe veilig is internet in dat opzicht voor de particulier? De overheid wil dat we DigiD gebruiken (bijvoorbeeld voor onze belastingaangifte). Weet de overheid dan 'alles' van ons? Digitalisering is meestal een zege, soms een last. Maatregelen Een integrale aanpak van cybercrime, dat klinkt mij toch net zo in de oren als "het bestrijden van de armoede" of "het brengen van de wereldvrede". Het zijn uitspraken die het goed doen bij Miss-verkiezingen, maar kennelijk ook bij andere verkiezingen. Stiekem wil ik natuurlijk best cybercrimefighter Van poëtisch tot kritisch Lees de poëtische bijdrage van Margriet van Gorsel en Jacqueline Schuurman Hess en de heel prozaïsche bijdragen (Roger Vleugels, Brenno de Winter, Mariko Peters) over openbaarheid. Het Nationaal Archief (Paul Brood) schiet in de actiestand. Proef de verschillen. Overdreven geheimhouding? overheidsinformatie. Particulieren bepalen zelf wie ze toegang verlenen tot de door hen beheerde informatie, of ligt dat toch genuanceerder? Historica Annejet van der Zijl laat zich ondervragen of zij hindernissen heeft ondervonden bij haar speurtocht naar het verborgen leven van prins Bernhard. Ze spreekt over de selectieve toegan kelijkheid tot privéarchieven: "Toegang tot persoonlijke documenten is geen recht, maar een gunst." De zoon van Annie M.G. Schmidt gaf haar als enige toegang tot het privéarchief van zijn moeder. Fasseur kreeg als enige toegang tot het Koninklijk Huisarchief inzake de Greet Hofmans-affaire. Van der Zijl vindt het niet vreemd. Momenteel wordt promotieonderzoek gedaan aan de Rijksuniversiteit Groningen naar Fasseurs selectieve toegang tot het Koninklijk Huisarchief. Ik ben benieuwd of de opvatting van Van der Zijl in dat onderzoek wordt ondersteund of niet. Een recht, geen gunst Het nieuwe kabinet-Rutte roert zich op dat terrein met de volgende veilig heidsbepalingen in het gedoogakkoord: "De informatieveiligheid en bescherming van persoonsgegevens worden verbeterd: - voorgenomen maatregelen inzake opslag, koppeling en verwerking van persoonsgegevens worden zoveel mogelijk voorzien van een horizon bepaling en bij de voorbereiding nadrukkelijk getoetst aan effectiviteit; - het kabinet komt met een voorstel voor een meldplicht voor alle diensten van de informatiemaatschappij, waaronder de overheid, in geval van verlies, diefstal of misbruik van persoonsgegevens waarbij alle datalekken worden gemeld aan de nationale toezichthouder die boetes kan opleggen indien de meldplicht niet wordt nageleefd; - het toezicht op grootschalige informatiseringsprojecten en het oplossen van automatiserings problemen wordt structureel aangescherpt; - het kabinet komt met een integrale aanpak van cybercrime." worden, CCF with a license to kill. "Hoeder van de openbaarheid", klinkt zo braaf. In dit nummer van het Archievenblad, dat ook belangstellenden van buiten de beroepsgroep zal interesseren, komt een flink aantal aspecten van boven genoemde problematiek aan bod. Openbaarheid wordt in alle toonaarden bezongen, van poëtisch tot zeer kritisch. Opvallend is de spanning tussen het ideaal van (actieve) openbaarheid en de werke lijkheid. Roger Vleugels, juridisch adviseur en docent openbaarheid van bestuur, maakt er geen geheim van dat het in ons land met de openbaarheid niet goed is gesteld in vergelijking met bijvoorbeeld de Angelsaksische en Scandinavische landen. Hij wordt in die opvatting gesteund in artikelen van respectievelijk onderzoeksjournalist Brenno de Winter en kamerlid Mariko Peters (Groen Links). Willibrord Davids, oud-president van de Hoge Raad en voorzitter van de Irak-commissie, heeft geen hindernissen op de open- baarheidsweg ondervonden, maar - zo geeft hij in een interview toe - op dit onderzoek stond dan ook een flinke politieke druk. Davids komt op voor meer openheid en openbaarheid. Daar hoeven van hem trouwens geen wetten voor veranderd te worden. De cultuur moet aangepast worden. Peters deelt die laatste opvatting, maar volgens haar moet de wet er wel voor worden gewijzigd. Peters vindt het een schande dat Nederland, eerder koploper, het Verdrag van Troms0 niet onder tekend heeft. Dit verdrag van de Raad van Europa moet burgers het recht geven om toegang te krijgen tot officiële overheidsdocumenten. Eric Ketelaar vraagt in een beschouwend artikel over geheim en geheimhouding onder meer aandacht voor het feit dat bescherming van de privacy vaak doorslaat naar overdreven geheimhouding. Dat geldt dan voor Van Kan en Louise van Zetten (D'66 Haarlem) gaan in op de rol van archiefdiensten, inspecteurs en archi varissen. Veel ambtenaren willen het college, een directeur of ander hooggeplaatste tevreden houden en stemmen te snel in met geheim houding. Er is een spanning tussen de rol van een archief als erfgoedinstelling en als wezenlijke schakel (zorgdrager, toezichthouder) in het proces van democratische controle. De balans slaat te vaak door naar de veilige rol van archief en archivaris als erfgoed beheerder. Deze problematiek raakt ook de besteldiscussie die in archievenland woedt. Is het archiefwezen ingericht en toegerust op de regierol die archi varissen in toenemende mate zullen moeten spelen in de wereld van de digitale informatie? Blijft de Janus kop, met zowel de wettelijke als de culturele blik, intact? Niet sturen op incidenten maar bouwen aan funda menten, luidt wat mij betreft het devies. Een goed ingerichte informatiehuis houding, duurzame opslag en adequate beschikbaarstelling van informatie zijn drie belangrijke pijlers van openbaarheid. Openbaarheid is een recht en geen gunst. René Spork redacteur Archievenblad. nummer 10 2010 13

Archievenblad | 2010 | | pagina 13