Regeren - gedogen - vrezen Nationaal Historisch Museum maakt eerste 45 'plaatsen van herinnering' bekend De Projectenbank van DEN Een van de plaatsen van herinnering in Nederland: de Afsluitdijk. In het nieuwe Regeerakkoord is opgenomen dat actieve cultuurparticipatie van belang blijft, met name bij de beoefening van amateurkunst en volkscultuur en bij bibliotheekbezoek. In dit verband wordt genoemd dat de uitgaven aan behoud en beheer van cultureel erfgoed, bibliotheken en het Nationaal Archief zoveel mogelijk ontzien worden. In de bijlage bij het Regeer akkoord en bij het gedoogakkoord is echter opgenomen dat "de Regionale Historische Centra worden gedecentrali seerd naar provincies met een korting op het budget van 25%". De RHC's moeten dus een kwart bezuinigen. De financiering daarvan wordt, met een kwart korting, overgeheveld van het rijk naar de provincies. Lieuwe Zoodsma (Noord-Hollands Archief) uitte zijn vrees in het Haarlems Dagblad van 22 oktober: "De helft van ons budget gaat op aan huur en veertig procent aan personeels kosten. Dus kan je je wel voorstellen hoe klem we zitten." Hij vreest forse ingrepen. Het Nationaal Historisch Museum zal elk jaar een serie historische locaties op fysieke en digitale wijze ontsluiten, gekoppeld aan promotionele en educatieve activiteiten. Geleidelijk ontstaat zo een groot netwerk van 'plaatsen van herinnering', verspreid over heel Nederland en delen van het buitenland. Het museum werkt hiervoor samen met lokale instellingen, gemeenten en provincies. Het project Plaatsen in Nederland start in het voorjaar van 2011 op vijfenveertig locaties. Op die plaatsen vindt het publiek historische informatie, fysiek en digitaal ontsloten. Centraal staan de gebeurtenis, de plek en de historische context. Wat is waar en wanneer gebeurd? Waar bevinden zich de zichtbare of tastbare sporen? Het publiek maakt kennis met persoonlijke verhalen van betrokkenen die de geschiedenis hier hebben beleefd en kan ook de eigen geschiedenis van die plek toevoegen aan de informatie. Voor een aantal plekken wordt jaarlijks een nieuwe 'collectie' gemaakt: een gedicht, film of optreden dat extra aandacht vraagt voor de locatie. Een speciaal ontwikkelde website (www.plaatsen. innl.nl) is het centrale punt waar alle informatie samenkomt. Elk jaar worden ongeveer vijftig locaties toegevoegd, steeds aan de hand van het thema van de Week van Geschiedenis. Zo komen uiteindelijk alle belangrijke plaatsen in Nederland aan de beurt. Dan zal het netwerk zich uitstrekken over heel Nederland en delen van het buitenland. In 2010-2011 koos de redactie vijfenveertig historische locaties aan de hand van het thema Land en water, een van de zes werelden van het Nationaal Historisch Museum en onderwerp van de Week van de Geschiedenis van 16 tot en met 24 oktober 2010. Welke instellingen hebben ervaringen met het bouwen van onderwijsapplicaties? Zijn er beeldbanken om bij aan te sluiten? Hoe innoveren anderen hun digitale dienstverlening? Welke standaarden worden het meest gebruikt? Wat doen anderen als de uitvoering van een project niet als gepland verloopt? Antwoord op al deze vragen vind je in de projectenbank van DEN. De projectenbank is het kloppende hart van de DEN kennisbank. Hierin delen projectleiders informatie over doelstellingen, hun keuze voor standaarden en hun praktijkervaringen. De beschreven projecten dienen als voorbeeld voor instellingen die, naast de digitalisering van hun collecties, bezig zijn met de opbouw en vernieuwing van de digitale dienstverlening. Hoewel er individuele behoeftes zijn bij het digitaliseren van collecties, hoeft geen instelling het wiel helemaal opnieuw uit te vinden. Door de koppeling tussen de projectenbank en het ICT-register is eenvoudig na te gaan welke standaarden en tools zijn ingezet. Zo wordt gaandeweg duidelijk wie welke standaarden toepast. Veel instellingen hebben op bepaalde momenten vergelijkbare vragen, dilemma's of wensen. Via de projectenbank kunnen projectleiders benaderd worden voor meer informatie, of kunnen zelfs project plannen worden ingezien. Na afloop van het project wordt ook de evaluatie aan de beschrijving toegevoegd: Wat ging er mis? Wat had beter gekund? Wat was bijzonder nuttig? Meer informatie: www.den.nl/projectenbank 6 2010 nummer 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 6