De archiefervaring van Annelien Keen Mijn archiefervaring duurt nu precies één jaar. Na mijn studie cultuurgeschiedenis aan de Universiteit Utrecht kwam ik in het bedrijfsleven terecht, maar vorig jaar kon ik aan de slag als atlasbeheerder bij Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (SAB) te Deventer. Je begint met prioriteiten stellen: wat pak je als eerste aan? Mijn reactie op het Atlasdepot was orde in de chaos scheppen: het proces van acquisitie tot ontsluiten helder krijgen. Inmiddels hebben we dit archiefbreed opgepakt en ligt er een handboek klaar - Procesgang Archieven - waarin onze werkwijze beschreven wordt. De Atlas is binnen de rest van het archief lange tijd een eilandje geweest, maar doet nu eindelijk mee in de vaart der volkeren. Met als climax dat we dit jaar overgaan op één beheersysteem (MAIS), waarin zowel archief als atlas gaan beschrijven en beheren. Een van de eerste taken die ik kreeg, was het maken van een foto-tentoon stelling voor het jubileumjaar van SAB. Op 10-10-10 bestaat SAB 450 jaar en gedurende het hele jaar zijn er activiteiten gepland om dit heuglijke feit te vieren. Het thema van de tentoon stelling was 'Eigenzinnig Onderwijs in Deventer' en verder kreeg ik de vrije hand. Bij het uitkomen van dit Archievenblad is de fysieke tentoonstelling al afgelopen, maar de digitale variant is te vinden via de beeldbank www.deventerinbeeld.nl. Een tentoonstelling maken is een mooie manier om een deel van de collectie te leren kennen. Momenteel speelt een ander project, namelijk de website www.overijsselinkaart.nl nieuw leven inblazen. Sinds de lancering in 2002 is daar geen nieuw materiaal meer aan Klossenfoto van School C 8rinkpoortschool uit 1915 met schoolmeester Stuitje. Gebruikt voor de tentoonstelling 'Eigenzinnig Onderwijs in Deventer' (coll. SAB). Als je ergens als atlasbeheerder begint, ligt er een depot met prachtig beeldmateriaal klaar om ontdekt te worden. Als de eerste euforie over je leuke nieuwe baan en de mooie collectie is neergedaald, kom je er gaandeweg gelukkig achter dat jij niet de enige bent die zijn collectie nog maar voor een fractie ontsloten heeft via internet. Je bent niet de enige die nog ongeregistreerde 'aanwinsten' uit de jaren 1980 in de kast heeft liggen, en je ontdekt dat een 'werkvoorraad' van minimaal een aantal jaren niets ongewoons is in archiefland. Wat dat betreft is het fijn dat er een vak vereniging bestaat als de VTHA (Vereniging Topografisch Historische Atlas), waarin je met vakgenoten uit het land ervaringen kunt uitwisselen en de nodige kennis kunt opdoen. toegevoegd. Met het Historisch Centrum Overijssel en het Museum Twentse Welle is gesproken over het digitaliseren van hun kaartencollecties met beschrijvingen op de website. Hopelijk volgen er de komende jaren andere Overijsselse erfgoedinstellingen om zo het kaart materiaal van Overijssel 'op de kaart' en levend te houden. Het reguliere werk van inventariseren en beschrijven gaat intussen gewoon door. Op dit moment ben ik onder andere bezig met de affiches van het Poppodium Burgerweeshuis uit de periode 1984-1994. De affiches zijn in 2008 overgedragen aan SAB vanuit het Historisch Museum Deventer. Het museum heeft ze naar eigen zeggen zo ongeveer uit de afvalcontainer bij het Burgerweeshuis gered. Het is kleurrijk en creatief materiaal en geeft een mooi beeld van de muziekscene in die jaren. Bij het beschrijven is het een leuke verrassing om affiches van bekende bands tegen te komen, die toen nog klein genoeg waren om in een zaaltje in Deventer te komen optreden. Herman Brood bijvoorbeeld: op 30 juli 1988 trad hij in Deventer op voor een publiek van 452 mensen. Een kaartje kostte 15 gulden, maar in de voorverkoop slechts 12,50. Toch leuk dat deze affiches bewaard zijn gebleven! Annelien Keen atlasbeheerder SAB Deventer. nummer 9 2010 5

Archievenblad | 2010 | | pagina 5