Uitgelezen Footsteps ^Fingerprints Piet J. Buijnsters, Geschiedenis van de Nederlandse bibliofilie. Boek- en prentenverzamelaars 1750-2010 Uitgeverij Vantilt (Nijmegen 2010) ISBN 978-94-6004-043-6, geb., 512 blz., 45,00. Na zijn Geschiedenis van het Nederlands antiquariaat heeft de schrijver, emeritus hoogleraar aan de Radboud Universiteit Nijmegen, een overzichtswerk geschreven over de wereld van particuliere boek- en prentenverzamelaars. Het boek is verdeeld in zestien hoofdstukken, waarbij de eerste twee hoofdstukken de bibliofilie beschrijven in de achttiende en het begin van de negentiende eeuw en hoofdstuk 11 de belangrijkste veilingen in de eerste helft van de twintigste eeuw. De andere hoofdstukken laten zien dat er zich geleidelijk aan een specialisatie ontwik kelde in verzamelgebieden, zoals oude kinderboekjes, oude Nederlandse literatuur en volksboeken, 'modern firsts', 'pressbooks', devotionele literatuur, reis verhalen en cartografica, wetenschappelijke privébibliotheken, boekband en sierpapier, verboden boeken en erotica, handschriften, autografen en alba amicorum, en oude en moderne grafiek. Elk hoofdstuk bevat levensbeschrijvingen van bibliofiele verzamelaars. Buijnsters heeft een boek geschreven over liefhebbers voor liefhebbers, dat ook boeiend is voor andere geïnteresseerden in de wereld van boek en prent. Hij heeft veel gebruikgemaakt van nauwkeurig vermelde bronnen als literaire tijdschriften, catalogi van tentoon stellingen en boekverkopingen, en van (vaak nog niet volledig geïnventariseerde) persoons- en verenigingsarchieven in de universiteitsbibliotheken. Belangrijk zijn ook de gesprekken en interviews van de schrijver met zo'n 26 verzamelaars in de periode 2008-2009. Uitgeverij Vantilt heeft er een mooie en verzorgde uitgave van gemaakt met veel afbeeldingen. De gekleurde afbeeldingen zijn bij elkaar geplaatst op ongenummerde bladzijden. Jammer genoeg staan er geen verwij zingen bij die afbeeldingen naar de tekst en/of andersom. Nu moet gezocht worden via het uitgebreide (personen)register. Dick Deuzeman redacteur Archievenblad. Footsteps and Fingerprints The Legacy of a shared History. Uitgeverij Waanders/Nationaal Archief (Zwolle/Den Haag 2010) ISBN 978-90 400-7703-6, 144 blz., 22,50. Op 31 augustus, tijdens het congres Archives without Borders in het Vredespaleis in Den Haag, vond de presentatie plaats van dit fraai geïllustreerde boekwerk. Vertegenwoordigers uit Brazilië, Ghana, India, Indonesië, Rusland, Sri Lanka, Suriname en Zuid-Afrika ontvingen de eerste exemplaren. Een dag eerder hield programmamanager Roelof Hol er zijn lezing 'Sharing Archives: Nation State and National Identity in a Global World. The Mutual Cultural Heritage Program of the Nationaal Archief of the Netherlands'. De 'footsteps and fingerprints', zo blijkt uit boek en lezing, zijn de sporen die onze voorouders sedert vier eeuwen hebben nagelaten in vele delen van de wereld. Sporen die te vinden zijn in archieven, bibliotheken, atlassen, archeologische vondsten en/of de bebouwde omgeving. Het boek illustreert de projecten die het Nationaal Archief, de Rijksdienst voor het Culturele Erfgoed en het Instituut Collectie Nederland begeleiden en uitvoeren onder de noemer Mutual Cultural Heritage Program. Voorbeelden die getuigen van het gedeelde verleden variëren van speciale Hollandse jenever voor de Ghanese markt, tot en met industrieel archeologische overblijfselen van de Suikerfabriek Mariënburg met machines van werkspoor Amsterdam. Het verspreiden van kennis, maar ook het behoud van deze erfenis, is een belangrijke drijfveer om projecten te initiëren en deze publicatie uit te geven. Maxime Verhagen schreef een woord vooraf. Dat hij daarbij kan rekenen op gedoogsteun van Geert Wilders lijkt, gezien de erfgoedpassage in het kersverse regeerakkoord, zeker: Jt-it LlSSey n| n Sharfzt Hfttflrv i"Hi' Tr i 38 2010 nummer 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 38