VDPBULLET1N Beeldbanken archieven Afbeeldingen Verheugend Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten volstaan worden met locatie, plaatsnaam, straatnaam, auteur (fotograaf of illustrator), uitgever(s) en datering. Heeft de zoekactie tot het gewenste resultaat geleid, dan kunnen alle overige kenmerken uit de afbeelding afgeleid worden, mits beide zijden gedigitaliseerd zijn. Op de websites van 22 archieven is gekeken naar de wijze waarop digitaal beeldmateriaal via internet wordt ontsloten, waarop gezocht kan worden en welke informatie in de databank aanwezig is. Eén archief had geen beeldbank, zodat er 21 overbleven voor een vergelijkend onderzoek. Daarbij is onderscheid gemaakt tussen de velden waarop gezocht kan worden en de velden die getoond worden bij de gevonden kaart of afbeelding. Allereerst valt het op dat er geen enkele standaardisatie op dit gebied bestaat. Waarschijnlijk ontbreekt het aan richtlijnen of aanbevelingen vanuit een centraal punt. Het tweede is dat belangrijke informatie vaak wel in digitale vorm is opgeslagen, maar er niet op gezocht kan worden. Bijvoorbeeld: de naam van de uitgever is wel als veld in de beschrijving van de kaart opgenomen, maar er kan niet op de namen van uitgevers worden gezocht (tabel 2). Zoeken op kenmerk Ja Nee zoeken locatie 81 19 zoeken uitgever 33 67 zoeken datering 76 24 zoeken auteur 52 48 zoeken documenttype 38 62 Kenmerk in database Ja Nee bestand locatie 100 0 bestand uitgever 62 38 bestand datering 90 10 bestand auteur 62 38 bestand documenttype 76 24 Afbeelding Ja Nee vergroting 95 5 downloaden 86 14 achterzijde 0 100 Tabel 2. Percentage van het aantal archieven waarbij op kenmerk gezocht kan worden en welke kenmerken in de database zijn opgenomen. Omslag van het kwartaalblad van de Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten. Er is alleen gekeken of voor een bepaald kenmerk (bijvoorbeeld uitgever) een eigen veld aanwezig is waarmee gezocht kan worden. Sommige beeldbanken hebben wel een veld 'vrij zoeken', waarmee in alle velden gezocht wordt en er dus ook naar een uitgever kan worden gespeurd. Heeft een uitgever een naam die (bijna) alleen op een achternaam kan slaan, dan kan dat nog wel bruikbaar zijn, bijvoorbeeld de uitgever Weenenk. Maar betreft het een naam als De Boer dan komen ook alle kaarten met boeren, boerinnen, boerenwagens en boeren schuren te voorschijn. In tegenstelling tot de beoordeelde websites, zijn er ook kaartencollecties op internet waarbij wel de achterzijde is gedigitaliseerd. Zoals bijvoorbeeld de collectie Koninklijk Huis op de website Geheugen van Nederland, gebaseerd op een collectie van de Koninklijke Bibliotheek. Ook is gekeken of de afbeelding vergroot en/of gedownload kan worden en wat de kwaliteit van de bestanden is. In vrijwel alle gevallen is op de website eerst een klein formaat foto zichtbaar, dat door aanklikken vergroot kan worden. In veel gevallen kan vervolgens een afbeelding met lage resolutie gedownload worden, waarbij het gebruikelijke format jpeg is. Andere gebruikte formats zijn bmp (vier archieven) en gif (één archief). Veel archieven bieden wel de mogelijkheid om tegen betaling digitale afbeeldingen met hoge resolutie te ontvangen. Digitalisering van prentbriefkaarten en het ontsluiten van afbeeldingen door middel van trefwoorden en andere ingangen heeft veel voordelen. Het is ook verheugend om te zien dat een steeds groter deel van openbare collecties op deze manier voor iedereen toegankelijk en zichtbaar wordt. Maar dan mag de adreszijde daarbij niet worden vergeten. Ten slotte zal een uitgebreidere opzet van het zoekvenster van beeldbanken zeker bijdragen aan een betere digitale ontsluiting van afbeeldingen, waaronder prentbriefkaarten. De Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten houdt zich bezig met het bestuderen en publiceren van achtergrondgegevens van prentbriefkaarten. Zij beschouwt prentbriefkaarten als zelfstandige cultuurhistorische documenten, die een belangrijk onderdeel van de Nederlandse beeldcultuur vormen. De VDP geeft ieder kwartaal een bulletin uit met onderwerpen over uitgevers, drukkers, handel, topografie, fotografen, illustrators, moderne (gratis) kaarten en diverse thema's. Andere belangrijke VDP-uitgaven zijn De Geschiedenis van de Nederlandse prentbriefkaart, Encyclopedie van de Nederlandse prentbriefkaart, Nederlandse illustrators van prentbriefkaarten, Uitgeverslijst van Nederlandse prentbriefkaarten en het jubileumboek 115 jaar in kaart gebracht. 25 jaar Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten. Meer info: www.prentbriefkaarten.info. Lodewijk van Duuren bioloog en statisticus en doet in zijn vrije tijd onderzoek naar prentbriefkaarten. nummer 9 2010 27

Archievenblad | 2010 | | pagina 27