Erfgoed op het semantisch web Op 6 september verzamelden ruim 30 geïnteresseerden zich in het Gelders Archief in Arnhem voor de Speel- en Deelsessie Web 3.0. De sessie werd georganiseerd door Archief 2.0, in reactie op een artikel van Ivo Zandhuis over dit onderwerp in het Archievenblad (juni 2010) en de daarop volgende discussie online. Het was een informatieve, boeiende, inspirerende en ook bemoedigende dag, waarin vele vragen werden beantwoord. Semantiseren Proberen en leren Saskia Giesbers Ivo Zandhuis aan het woord (foto Archief 2.0). Wat is het semantisch web? Een internet waar informatie betekenis heeft. Dit is nodig om dingen te kunnen vinden in het steeds groter wordende web. Waarschijnlijk is er straks niet meer één zoekmachine, maar zoekmachines voor een bepaalde doelgroep (bijvoorbeeld voor genealogen of voor medici) en wordt interactiviteit in zoekmachines opgenomen. Waarom is het semantisch web voor archiefdiensten interessant? Archiefdiensten kunnen beter nagaan wat online bezoekers leuk vinden en daardoor diensten gerichter aanbieden. Iemand die bij een online boekwinkel een negentiende-eeuws boek leuk vindt, is mogelijk ook geïnteresseerd in negentiende-eeuws archiefmateriaal. Archiefdiensten kunnen vervolgens zorgen dat bezoekers meer kunnen doen met de informatie uit de collecties, wanneer ze die gevonden hebben. Een scan is slechts een plaatje, maar in RDF-bestanden kan de gebruiker zelf dingen laten weergeven of sorteren. RDF (Resource Description Framework) is de technische standaard om informatie betekenis te geven. Wat moeten archiefdiensten doen? Ze kunnen zich het beste richten op het semantisch ontsluiten van collecties. Dat wil zeggen: beschikbare data en betekenisgevende metadata en structuren op het web zetten. Met een meer technische blik: je collectie omzetten in RDF triples en op het semantisch web publiceren. Tijdens de Speel- en Deelsessie werd hiervoor de term 'semantiseren' geïntroduceerd. Laat het ontwikkelen van toepassingen (zoals zoekmachines en apps) maar over aan anderen. Het semantiseren hoeft niet veel tijd en inspanning te kosten. Veel metadata en structuren zijn al vastgelegd in XML-bestanden of databases. In systemen is slechts een 'publiceer als RDF'-functie nodig. Het was bemoedigend dat de inspanning relatief bleek te zijn. Het verslag van de Speel- en Deelsessie leidde tot een nieuwe online discussie. Met nuttige aanvullingen waar het activiteiten van Google betreft, en het pleiten voor samenwerking tussen archivarissen en ICT'ers om toegan kelijkheid van collecties te vergroten. Vanwege het belang van standaarden startte Joost Salverda een discussie over bruikbare standaarden. Allerlei mogelijk heden passeerden de revue. De centrale gedachte: standaarden zijn niet perfect. Ga aan de slag met wat er al is, een kwestie van proberen en al werkende leren dus. Een herhaling van de Speel- en Deelsessie semantisch web (Web 3.0) vindt plaats op 22 november 2010 bij het Regionaal Archief Tilburg. Dit biedt mensen die er de eerste sessie niet bij konden zijn en nieuwe geïnteresseerden de kans om meer te weten te komen over het semantisch web en toepassing ervan door archiefdiensten. Meer informatie: www.archief20.org. Saskia Giesbers adviseur bij Informatie Management Nederland (IMN). Frans van der Horst vertelt over zijn afstudeeronderzoek naar de mogelijkheden van het semantisch web voor het Erfgoedhuis Zuid-Holland (foto Archief 2.0.). nummer 9 2010 23

Archievenblad | 2010 | | pagina 23