Applicaties voor onderwijs Toepasbaar en bruikbaar Projecten Inbreng van gebruikers Dutch Documentary in Focus. Daarnaast beschikt het instituut over een amateur filmcollectie die afkomstig is van de stichting Smalfilmmuseum, naast aanbiedingen van particulieren uit de periode van vóór 1950. Nu er steeds meer materiaal digitaal beschikbaar is, gaat het erom het voor zoveel mogelijk gebruikers toegankelijk, doorzoekbaar en herbruikbaar te maken. Beeld en Geluid richt zich daarbij op drie doelgroepen: publiek, onderwijs en professionals. Hoe maak je het archief interessant voor deze groepen gebruikers, en kun je de collecties op een zodanige manier verrijken dat ze aansluiten op hun specifieke behoeften? Voor het brede publiek en het onderwijs organiseert Beeld en Geluid tentoon stellingen, thematische programma's en staan er educatieve ruimtes ter beschikking. In de Media-lounge (onderdeel van de Media Experience) vindt het publiek 10.000 uur hoogtepunten uit het archief, met publieksbeschrijvingen. Sinds de opening ontvangt de Media Experience ongeveer 200.000 bezoekers per jaar, waarvan 40 procent jonger is dan 16 jaar. Daarnaast kan het publiek Enkele projecten waar het NIB&G aan meewerkt: Orale geschiedenis: www.verteldverleden.nl. Audiovisueel materiaal over de Tweede Wereldoorlog (i.s.m. het NIOD): www.oorloginblik.nl. Eén van de 25 onderdelen van Beelden voor de Toekomst is het innovatieve annotatiespel Waisda? Dit programma is in augustus 2010 bekroond met de 'Best Archive of the Web Award' in de categorie 'Best Use of Crowdsourcing for Description'. Spelers kunnen labels toekennen aan wat ze zien en horen en krijgen daar punten voor: www.waisda.nl. Het online beschikbaar maken van alle Nederlandse films en televisieseries van de publieke omroepen, tegen betaling: www.filmotech.nl. Johon Oomen: "Handmatig invoeren van veel formele gegevens hoeft niet meer surfen door de collectie en audiovisueel materiaal bestellen via de website van Beeld en Geluid. Ook zakelijke klanten weten Beeld en Geluid steeds beter te vinden. De afgelopen drie jaar is hun archiefgebruik meer dan verdubbeld, mede dankzij de applicaties die speciaal voor deze doelgroep zijn ontwikkeld. Een voorbeeld daarvan is Dutch Footage dat deze zomer werd gelanceerd. Professionals uit binnen- en buitenland kunnen in deze online beeldbank zoeken naar Nederlands audiovisueel materiaal en dit vervolgens bestellen voor hergebruik. De ontwikkeling van tools en applicaties voor de diverse doelgroepen is dagelijks werk voor de afdeling Research Development. Een team van tien jonge academici en developers werkt er aan manieren waarop het digitale materiaal toegankelijk kan worden gemaakt. Dat betekent nagaan hoe je in het materiaal kunt zoeken en hoe je het kunt hergebruiken. Slimme applicaties en tools voor user generated content, automatische metadatageneratie en andere innovaties rollen er van de band. Johan Oomen is manager van de kleine maar zeer productieve afdeling. "We zijn verplicht om met het gemeenschapsgeld dat we krijgen goede dingen te doen voor het veld", zegt hij. "Daarbij werken we veel met de inbreng van anderen, zowel gebruikers als experts." Zo ontwikkelde de afdeling al diverse applicaties die Speciale aandacht gaat uit naar het onderwijs. Naast de educatieve programmering en Nationaal Clubhuis Mediawijsheid, ontwikkelde Beeld en Geluid een aantal online diensten voor deze grote doelgroep. Via Teleblik, een applicatie voor het basis- en voortgezet onderwijs, staat archiefmateriaal klaar voor gebruik door scholen. Bij Teleblik is al 85% van de scholen aangesloten. Een ander voorbeeld is het onderwijs- en mediaplatform ED*IT, dat werd gelanceerd in 2009. Dit biedt niet alleen video's, film- en geluids fragmenten, maar ook software waarmee het materiaal bewerkt kan worden. Zowel leerkrachten als leerlingen kunnen hiervan gebruikmaken. Voor het hoger onderwijs is de toepassing Academia ontwikkeld, waaruit docenten materiaal kunnen putten voor hun lessen. Deze toepassing kent meer dan 410.000 gebruikers. Onlangs is Les 2.0 geïntroduceerd: docenten in het voortgezet onderwijs krijgen kant-en-klare lespakketten aangereikt, die zij zelf aan de eigen onderwijs situatie kunnen aanpassen. trefwoorden (tags) van gebruikers inzetten bij het beschrijven van de collectie. Een goed voorbeeld daarvan is het annotatiespel Waisda?. De tags die de gebruikers in dit innovatieve spel toevoegen aan wat zij horen en zien in videobeelden, blijken een goede aanvulling te zijn op de professionele metadata. "Zo kun je ervoor zorgen dat Depots in de canyon van Beeld en Geluid: 42 kilometer stellingen (Liek Bouma). nummer 9 2010 13

Archievenblad | 2010 | | pagina 13