Nieuws uit het veld Verslag Speel- en Deelsessie Web 3.0 online Stamboomnederland is Live! Kort KVAN-nieuws Alle mensen Indische Compagnie op 9 september 1606, drie weken ouder dan het document dat tot nu toe als oudste aandeel ter wereld te boek stond. Vanaf 10 september staat het aandeel centraal in een tentoonstelling over de VOC in het Westfries Museum in Hoorn. Kijk op www.oudsteaandeel.nl om het stuk te bekijken en voor meer informatie. Op Archief 2.0 heeft Saskia Giesbers een verslag geplaatst van de bijeenkomst met betrekking tot het semantische web die op 6 september in het Gelders Archief werd gehouden. Aanleiding voor deze bijeenkomst over erfgoed op het semantische web (web 3.0) was het artikel van Ivo Zandhuis in het juninummer van het Archievenblad. Het semantische web maakt het mogelijk betekenisvol en daardoor gerichter te zoeken. In de bijeenkomst is besproken wat web 3.0 inhoudt en wat het archiefwezen er mee kan doen. Dinsdag 7 september heeft het Centraal Bureau voor Genealogie de website StamboomNederland gelanceerd. Genealogen kunnen in StamboomNederland de resultaten van hun stamboomonderzoek duurzaam onderbrengen. Werk waaraan vele uurtjes zijn besteed, is daarmee voor de toekomst bewaard in een digitaal depot. De bezoeker kan in StamboomNederland Gedcoms uploaden met onderzoeks gegevens of rechtstreeks informatie invoeren in een stamboomproject. Daarnaast is het mogelijk samen met anderen aan één project werken. Wie méér wil weten over achtergronden en mogelijkheden van StamboomNederland kan terecht bij het artikel van Rob van Drie uit het septembernummer van Genealogie. NARM, het Nederlands register voor archivarissen en records managers, staat in de startblokken. KVAN vindt dat Met ingang van 9 augustus is Jorien Weterings werkzaam als adviseur Digitale Innovatie bij het programma Digitaal Depot Diensten van het Nationaal Archief. In die hoedanigheid is ze onder meer betrokken bij het realiseren van aansluitingen van archiefvormers op het e-Depot, en zal daarnaast een bijdrage leveren aan de verdere inbedding van het e-Depot binnen de eigen organisatie. Op 1 september is het programmateam Concern Records Management (CRM) bij het Gemeentearchief Rotterdam gestart. Het team bestaat uit recordmanager Jermaine Dol, senior recordmanager Rene van Rijn, projectsecretaris CRM Hunneley Felicia, manager CRM Bart Ballaux en programmamanager CRM Margriet van Gorsel. Dit team heeft zijn sporen verdiend in het informatie- en archiefbeheer van de overheid, zowel in het dynamisch en semi-statisch archief, het E-depot en preservationplanning als in de organisatieontwikkelingen die daarmee gepaard gaan. Die veel zijdigheid heeft het team nodig om de opdracht van het concern Rotterdam uit te voeren, namelijk het record- management in de gemeente op orde brengen conform het informatiebeleid van de stad, de wettelijke kaders, de eisen van 'goed bestuur' en de aansluiting op het concern E-depot. certificering een plaats moet krijgen in de OCW-archiefvisie. Immers, zonder een kwalitatief sterke beroepsgroep geen goed records management en geen goed functionerend archiefwezen. Het congres Archives without Borders wordt binnen de International Council on Archives bijzonder gewaardeerd. De KVAN-dagen 2011 vinden plaats op 6 en 7 juni. Het KVAN-bestuur heeft ingestemd met het voorstel van de Hogeschool van Amsterdam tot besteding van het zogenoemde doelvermogen van de voormalige Archiefschool aan onder meer de instelling van een lectoraat Digital archiving and compliance. Algemeen Rijksarchivaris Martin Berendse is op 17 september in Oslo officieel geïnstalleerd als president van de International Council on Archives (ICA). Zijn speech is te vinden op www.archief.nl. Daarnaast houdt Berendse sinds 14 september een blogpost bij: dealgemenerijksarchivaris.blogspot.com Op 24 september heeft Hella Timmermans-Brandt haar diploma archivistiek A behaald aan de Universiteit van Amsterdam. Hella is afgestudeerd op de onderzoeksvraag hoe kwaliteitszorg bij archieven vorm gegeven kan worden. Femia Siero is met ingang van 1 oktober benoemd tot hoofd/streekarchivaris van het Achterhoeks Archief. Zij is tevens aangewezen als beoogd toekomstig hoofd van het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, dat op termijn zal ontstaan door het samengaan van het Achterhoeks Archief en het Staring Instituut. Thans is zij nog werkzaam als stads- en streekarchivaris bij het Regionaal Archief Zutphen. Op verzoek van de gemeente Zutphen zal zij na 1 oktober gedurende één dag per week naar deze gemeente worden gedetacheerd om de functie van stads en streekarchivaris te blijven vervullen. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. 8 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 8