Nieuws uit het veld Verslag BRAIN Werkconferentie 'Slim Realiseren van Klantwensen' Universal declaration on archives aangenomen Pareltjes in archiefblok (1950 1989) voormalig waterschap de Maaskant Eerste digitale archiefbewaarplaats van Nederland bij Gemeentearchief Rotterdam Het verslag van de Werkconferentie 'Slim Realiseren van Klantwensen' is klaar. De conferentie in 's-Hertogenbosch vormde de opmaat naar de lancering van het officiële klantenhandvest dienstverlening. Dit klantenhandvest wordt officieel gepresenteerd op de Algemene Ledenvergadering van BRAIN op maandag 1 november 2010. Uiteindelijk streeft BRAIN naar een gezamenlijk handvest voor de gehele archiefsector. Voor een samenvattend verslag en foto's van de conferentie zie www.archiefbrain.nl. De jaarlijkse rondetafelconferentie (11-19 september 2010) van de International Council of Archives heeft in Oslo een universele verklaring van archieven aangenomen. De rondetafelconferentie is een bijeenkomst van directeuren van nationale archieven en voorzitters van nationale beroepsverenigingen. Voor Nederland waren Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, en Fred van Kan, directeur van het Loco-dijkgraaf Francien van de Ven-van Lee van Waterschap Aa en Maas en René Bastiaanse, directeur van het Brabants Historisch Informatie Centrum (foto BHIC). Gelders Archief en voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland aanwezig. In de verklaring, die enige analogie met de universele verklaring van de rechten van de mens heeft, wordt onder andere het belang van archieven voor de samenleving en democratie benadrukt. De ICA wil dat de UNESCO de universele verklaring van archieven overneemt en verbindt aan de universele verklaring van de rechten van de mens. Ook gaat de ICA bevorderen dat andere internationale organisaties en de nationale overheden de nieuwe verklaring steunen. Fred van Kan is ingenomen met de aangenomen verklaring: "Ze is erg belangrijk en vooral bestemd voor degenen die niet in het archiefwezen werken." Op vrijdag 11 juni overhandigde loco dijkgraaf Francien van de Ven-van Lee van Waterschap Aa en Maas een omvangrijk archief met waterschaps geschiedenis aan René Bastiaanse, directeur van het Brabants Historisch Informatie Centrum. Het archiefblok 1950-1989 van voormalig Waterschap de Maaskant bevat bijzondere stukken. Deze periode kenmerkt zich onder meer door de wederopbouw. De oorlog had veel schade aangericht en het waterschap was tot in de jaren vijftig in nauw contact met het 'Bureau Wederopbouw Publiekrechtelijke Lichamen' om de kosten te claimen voor het herstel van de vernielde dijken, wegen, bruggen en andere kunstwerken. Verder bevat het archief documenten over de opheffing van kleine polders en waterschappen die werden ondergebracht bij voormalig waterschap de Maaskant; over grote ruilverkavelingen, het verruimen en verbeteren van watergangen en het aanleggen van stuwen; en over de grootschalige aanleg en bouw van persleidingen en rioolgemalen en riool waterzuiveringsinstallaties vanwege het van kracht worden van de wet Verontreiniging Oppervlaktewateren. Enkele stukken zijn nog van vóór 1950. Zo is er een met de hand geschreven beschrijving van de bevrijding van Orthen, een oud deel van 's-Hertogenbosch. Ook is er een heus waterschapsgebed waarmee de dijkgraven vroeger de vergaderingen openden en beëindigden. Liefhebbers van cultuurhistorie kunnen in het BHIC terecht om de bijzondere stukken in te zien. De serverruimte van het gemeente archief Rotterdam is inmiddels als eerste in Nederland officieel goedgekeurd als digitale archiefbewaarplaats door Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland. 6 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 6