Het is ook heerlijk om zelf onderzoek te doen in oude archiefstukken, vooral als het nog weinig geraadpleegde bronnen betreft. Voor de geschiedenis van onze streek moet je voor archief stukken ouder dan het jaar 1600 al gauw richting Vlaanderen. Zo bevindt zich in het Rijksarchief te Kortrijk het archief van de familie d'Ennetières, die afstamt van de adellijke geslachten die het hier in de veertiende en vijftiende eeuw voor het zeggen hadden. In dat archief, dat pas in 1968 vanuit een privé- kasteel naar Kortrijk is overgebracht, bevinden zich veel interessante bronnen zoals oude weesboeken van rond 1500, kerk- en ambachtsrekeningen, stukken over processen, ambten en benoemingen, maar ook afschriften van privileges van allerlei instellingen in de Nederlanden en Duitsland uit de tiende tot de zestiende eeuw. De laatste jaren maak ik dankbaar gebruik van de mogelijkheden om archief stukken ter plaatse met een digitale Woudschoten, 1990. De avondmaaltijd. V.l.n.r. Francisca Lever, Rob van Kesteren, Carlo Buysrogge, Michel van Halem, Bob Kernkamp, Anne Versteege. camera te fotograferen en dan thuis te bestuderen en uit te werken. Ik heb nu ruim 30.000 opnamen. Misschien worden daarbij niet alle eisen en normen gehaald die aan het digitaliseren worden gesteld door DEN Brussel, 1982. Nog 100 dagen te gaan voor de eindexamens van de studie tandtechnicus. en zo, maar de plaatjes zijn goed leesbaar en het scheelt mij en anderen vele reizen naar verre bestemmingen. Bezoekers van onze studiezalen kunnen daarna ook gebruikmaken van deze bronnen en ik geef uiteraard een kopie van het gefotografeerde werk aan de archiefdienst waar ik mocht fotograferen. Veel schik heb ik ook in het inrichten van tentoonstellingen en het samen stellen van documentatiemateriaal. In onze studiezaal in Terneuzen hangen verschillende schilderijen, originele historiestukken en portretten. Ik liet ter completering hiervan een aantal portretten van Oranjeveldheren afdrukken op canvas en maakte er een lijst omheen. Dat is zo een echte portrettengalerij geworden. De laatste jaren zijn we in de gemeente Terneuzen actief bezig tijdens de week van de geschiedenis en de Open Archievendag. Met de thema's die tot nu toe daarbij als leidraad dienden, konden we goed uit de voeten; ze sloten naadloos aan op onze regionale geschiedenis." En wat vind je niet leuk aan het archiefwezen? "Officieel heeft het college van Terneuzen mij benoemd tot archivaris van Terneuzen. Zelf zeg ik altijd: ik ben archivaris a la suite, ik heb niet de formele bevoegd heden die een gemeentearchivaris wel heeft. Formeel is de gemeentesecretaris de beheerder van de archieven van Terneuzen. Dat is soms wel eens moeilijk, ja. Ons oudste stuk dateert uit de veertiende eeuw, vakkennis is dus wel nodig. Nu liggen onze rechterlijke nummer 8 2010 ■SS

Archievenblad | 2010 | | pagina 55