Touwtjes, typemachines en de telefoon Conferentie over de geschiedenis van archieven HM rllMjï Internationaal was het zeker, het congres over de geschiedenis van archieven - the International Conference on the History of Records and Archives I-CHORA 5 - dat begin juli werd gehouden.1 De locatie, University College in hartje Londen, was aantrekkelijk en de opkomst gevarieerd naar land en discipline. De 'cord-keepe Waardevol lustrum Noten KI Agnes E.M. Jonker Het thema van de conferentie was: 'Records, archives and technology: interdependence over time'. Dit trok sprekers en deelnemers uit circa vijftien landen. Verdeeld over drie dagen bood het programma drie keynotes en meer dan twintig papers. Een bezoek aan de British Library of de National Archives brak halverwege de agenda even open. De conferentie trad in het voetspoor van succesvolle voorgangers: Toronto (2003), Amsterdam (2005), Boston (2007) en Perth2 (2008). De antropoloog en historicus Gary Urton, hoogleraar pre-Columbiaanse Studies aan Harvard University, opende de rij van sprekers. Hij leverde een keynote af over 'recordkeeping' in het Incarijk in Peru: een strak georganiseerd rijk, verdeeld in tachtig districten, dat na de komst van de Spanjaarden in 1532 ten onder is gegaan. Archeologische vondsten van geweven en geknoopte draden, meest van katoen en bekend onder de naam 'quipu', bieden zicht op de administratie van het vroegere rijk. Er zijn circa 850 exemplaren achterhaald, gevonden in aardewerken potten in graven, onder meer nabij vroegere paleizen. 'Quipu' betekent knoop. De vaardigheid van het knopen lag in handen van overheidsfunctionarissen: de zogeheten 'quipumayos' die voor hun specialistisch werk een opleiding van vier jaar achter de rug hadden, zo meldt een Spaanse kroniek. Net als bij notarissen gaat het hier immers om een belangrijke vertrouwensfunctie. Spaanse afbeeldingen uit de zestiende eeuw en transcripties, draad voor draad uitgeschreven, ondersteunen de aanname dat het bij quipu's gaat om geweven rekeningen en andersoortige informatie. Voor een deel zijn de geheimen van de quipu's ontrafeld. De hiërarchische opbouw van het weefsel, de kleur van de draden, het type knoop en de onderlinge afstand van de knopen leveren kwantitatieve informatie. Waar de cijfers betrekking op hebben, blijft echter een raadsel. Gaat het om de opbrengsten van de oogst? Of de omvang van de veestapel? Een volkstelling? Belastingen misschien? Verondersteld wordt dat de quipu's die in hun opbouw afwijken van de statistische exemplaren, de 'non-decimal' of 'narrative' quipu, een verhaal te vertellen hebben. Bij gebrek aan eigentijdse geschreven bronnen is het onwaarschijnlijk dat deze informatie ooit ontrafeld kan worden. Fascinerend, dit verhaal van Urton: de cord-keeper van het Incarijk was de record-keeper. Van de rest van het programma stip ik een paar lezingen aan. Een verkenning van de gevolgen van de komst van de telefoon voor de archiefpraktijk (gegevens "written on air") in vergelijking met de Het gebruik van de quipu in het incarijk. De quipumayo: de cord-keeper van het Incarijk was de record-keeper opkomst van de digitale technologie; vragen rond ordening van archieven van vooraanstaande Venetiaanse families vóór 1800; sociale veranderingen op kantoor na technologische vernieuwingen, bijvoorbeeld de invoering van de schrijfmachine; de eerste fase van het dupliceren van handgeschreven documenten. De organisatie kan terugzien op een geslaagde keuze van de papers; vrijwel alle bijdragen draaiden om het centrale thema en de inbreng van andere disciplines was relevant. Aan diepgang schortte het soms; archivistische analyse legde het af tegen louter beschrijving. Niettemin, de lezingen, de discussies na afloop van de lezingen en de gesprekken in de wandelgangen maakten van deze I-CHORA 5 een waardevol lustrum. Publicatie van de bijdragen volgt. 1 http://www.liv.ac.uk/ichora5/ 2 Archival Science, vol. 9, Nrs. 1-2 June 2009. Themanummer: 'Minority reports: Indigenous and community voices in archives. Papers from the 4th International Conference on the History of Records and Archives' (ICHORA4), Perth, Western Australia, August 2008. Agnes E.M. Jonker docent Archiefschool, Universiteit van Amsterdam. nummer 8 2010 45

Archievenblad | 2010 | | pagina 45