■0 Verplichte kost Prof. dr. Theo Thomassen (foto Universiteit van Amsterdam). zien dat dit op alle niveaus speelt: nationaal, regionaal en lokaal. Dat hij bij deze analyse onder meer gebruik heeft gemaakt van de publicatie Neerlands Hoop: erfgoed en politiek, begin september verschenen in de reeks Erfgoed Nu van Erfgoed Nederland, doet me deugd. Het is een belangrijke publicatie die richting kan geven aan het debat waartoe ook Thomassen oproept. En ik kan zijn analyse dan ook onder schrijven. Scherp is hij in zijn afwijzing van dit proces: "Want identiteitsvorming leidt eerder tot de creatie dan tot de integratie van minderheden." En volgens hem kunnen archivarissen zich niet langer afzijdig houden in deze politieke strijd. Juist zij moeten er voor zorgen dat archieven "een veelheid van interpretaties faciliteren". En daarmee de Wildersen van deze wereld in hun verengde wereldbeeld van repliek dienen. Dat vraagt ook om een geëngageerde beroepsgroep die het debat niet schuwt, maar actief opzoekt. En in de beroepscode van archivarissen zijn ruim voldoende handvatten te vinden die richting geven aan dat engagement. Ze bevatten immers gedragsregels die in de beroeps uitoefening onder meer politieke en ideologische inmenging van buiten moeten tegengaan. Archivarissen, en dan komt Thomassen op de essentie van de vakdiscipline zelf, moeten zich als experts gedragen. En die expertise ligt in de methodische omgang met archieven binnen hun ontstaanscontext. Een duidelijke oproep om de wetenschappelijke discipline centraal te stellen in het uitoefenen van de functie van archivaris. Van een kersverse hoogleraar mogen we dit natuurlijk ook verwachten. De relatie die Thomassen in zijn oratie legt tussen archieven en erfgoed, tussen historische bron en mythevorming, tussen beroepscode en maatschappelijk engagement, tussen archieven en politiek, is boeiend. En zijn oratie zou verplichte kost moeten zijn voor alle archivarissen die in ons land werkzaam zijn. Maar ook anderen uit de erfgoed- sector zouden er goed aan doen er kennis van te nemen. Want zijn betoog gaat niet uitsluitend over archivarissen, maar net zo zeer over museummensen, archeologen en andere erfgoed professionals. Het is een oproep aan een ieder die zijn of haar taak in de erfgoed sector naar geweten wil uitoefenen. Het smaakt naar meer. En ik ben nieuws gierig naar de wijze waarop hij zijn leer opdracht verder zal invullen. De oratie van prof. dr. Theo Thomassen is te vinden in de Bestandenbox op: www.archief20.org Richard Hermans directeur Erfgoed Nederland. 44 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 44