Vensters als brug Zichtbaar Ontwikkeling Voor vensters die betrekking hebben op de moderne tijd was het niet moeilijk om illustraties te vinden. Watervervuiling ais gevolg van fosfaatrijke wasmiddelen in de jaren '60. Toch heeft een keuze iets willekeurigs. Er is altijd discussie mogelijk over de vraag waarom sommige zaken wel en andere niet in de canon zijn opgenomen. In de eerste plaats hebben we gekozen voor gebeurtenissen of ontwikkelingen die nog lang hun sporen hebben nagelaten: in het landschap, in de infrastructuur of in de organisatie van het hoogheemraadschap of van de polders. Daarnaast moesten de vensters een zekere spreiding in tijd hebben. Van de dertig vensters hebben er zes betrekking op de periode vóór 1400, acht op het tijdvak 1400-1600, acht op het tijdvak 1600-1800 en acht op de periode na 1800. Hiermee is een mooi evenwicht bereikt. Dat in een bepaald tijdvak van 200 jaar sommige vensters in tijd heel dicht bij elkaar liggen en dat er omgekeerd soms een halve eeuw tussen twee vensters ligt, was niet te voorkomen. Soms gebeurt er in korte tijd veel, soms wat minder. Naast spreiding in tijd was het belangrijk dat de verschillende taken van het tegenwoordige Rijnland in de canon een plaats kregen. De traditionele taken van het hoogheemraadschap bestonden uit de kering van buitenwater, het op peil houden van de boezem en het toezicht op de binnen het hoogheemraadschap liggende polders. In de twintigste eeuw kwam daar de zorg voor de water kwaliteit bij. De polders hadden als taak om hun eigen gebied te bemalen. Ook de institutionele geschiedenis mocht niet vergeten worden. Kortom: duizend jaar geschiedenis van het waterbeheer in het gebied van Rijnland in dertig vensters, gespreid naar tijd en onderwerp, waarbij er als het even kon een brug naar latere tijd geslagen werd. Dit om aan te geven dat de in het venster beschreven gebeurtenis gevolgen had of aan het begin stond van een nieuwe ontwikkeling. De vensters bestaan uit een tekst en een bijbehorende illustratie. Voor de tekst van een venster hadden wij ons een maximum van 400 woorden opgelegd. Het is niet altijd gemakkelijk om een gebeurtenis of een ontwikkeling waarover veel te vertellen valt in het kort te beschrijven. Het dwingt je om goed na te denken wat je aan informatie kwijt wilt: wat is echt nodig voor een goed begrip van het verhaal en wat is van minder belang? Ook de keus van een illustratie was niet altijd gemakkelijk. De vensters die betrekking hebben op de negentiende of twintigste eeuw leverden wat dat betreft de minste problemen op. Anders lag het bij de eerdere vensters, vooral bij de vensters die betrekking hebben op de middeleeuwen. Een relevant archiefstuk is dan een mogelijkheid, maar zoiets moet niet te vaak gebruikt worden. Vrijwel niemand kan zo'n stuk lezen. Een brug naar het heden kon ook hier een oplossing bieden, bijvoorbeeld de foto van een polderkade uit 1980 bij de tekst over de eerste polders in 1330, de luchtfoto van een omstreeks 1200 gegraven watergang of de moderne topografische kaart die de door de middeleeuwse ontginningsactiviteiten ontstane verkaveling laat zien. Hieruit blijkt dat werken die lang geleden tot stand kwamen, nog altijd zichtbaar zijn in het landschap, zelfs in een zo verstedelijkt gebied als dat van Rijnland. Belangrijk is dat een canon een ontwikkeling laat zien. Geen losse verzameling incidenten, maar een reeks van gebeurtenissen of ontwikkelingen die duidelijk maakt hoe een organisatie, in dit geval het hoogheemraadschap van Rijnland, in de loop der tijd gestalte gekregen heeft. Paul Schevenhoven historicus en archivist hoogheemraadschap Rijnland. De canon van Rijnland is ook te raadplegen op www regiocanons. nl. nummer 8 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39