Ontdek meer in waterschapsarchieven Het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht Gerichte adviezen Afwatering en vervening In de tijdschriften van de regionale en lokale historische verenigingen in het werkgebied van het hoogheemraad schap Amstel, Gooi en Vecht verschijnen geregeld publicaties waarin water en land aan bod komen. De meeste artikelen zijn gebaseerd op bestaande literatuur en/of archieven van gemeenten. De archieven van waterschappen worden veel minder geraadpleegd. Er ligt dus nog veel bronnenmateriaal dat bruikbaar is voor nieuw onderzoek. Voor het inzien van de waterschaps archieven kunnen belangstellenden terecht in de studiezaal en op internet. De historische archieven zijn met de vestigingsplaats van het bestuur en de medewerkers in 2005 verhuisd naar Amsterdam. Voor onderzoek zijn hier alle relevante archieven bij elkaar en deze kunnen in onderlinge samenhang worden ingezien. Zie http://www.agv.nl/ historisch_archief met onder meer scans van basisteksten van waterschappen! De meeste archieven zijn in beheer gekomen van het hoogheemraadschap als rechtsopvolger van opgeheven besturen. Er is een compleet archieven overzicht met bijzonderheden van alle polders die in beheer zijn van het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht. Uiteraard is er een directe link naar de digitale bestanden en afbeeldingen en naar webspecials met voorbeelden uit de archieven. De archieven bevatten onder meer notulen van de besturen, reglementen, keuren, bestekken van bouwwerken zoals dijken, gemalen en sluizen, en natuurlijk prachtige topografische kaarten. Verder zijn er rapporten van zeer uiteenlopende onderzoeken voor juridische procedures, bestuurs- hervormingen en andere veranderingen bij waterschappen die incidenteel tot maatschappelijke beroering aanleiding hebben gegeven. De waterschapsarchieven zijn in de dagelijkse praktijk een belangrijke bron voor historisch onderzoek voor vooral de medewerkers van het waterschap zelf en dat mag best veranderen. Een breed publiek is welkom. Er is meer behoefte aan historische informatie dan vroeger, omdat er steeds minder mensen bij de taakuitvoering betrokken zijn die uit mondelinge overlevering van familie en omwonenden in hun directe omgeving kennis hebben van gegevens over het verleden. Bij de zoektocht naar informatie kunnen onze archief medewerkers gerichte adviezen geven. 'Recht en bewijs' is een andere belangrijke motivatie voor onderzoek. In de archieven zijn immers vele gegevens bewaard over de uitvoering van werken en over rechten en plichten van rechts- voorgangers en betrokken grond eigenaren en andere belanghebbenden. Als voorbereiding op nieuwe besluiten door het bestuur worden gegevens in archieven opgezocht als achtergrond en motivatie. Naast de interne onderzoeken voor het waterschap hebben de afgelopen jaren ook heel wat belanghebbenden van buiten het waterschap in dat opzicht hun weg kunnen vinden naar de archieven van het waterschap, bijvoorbeeld over kwesties rond eigendommen. Beperkter, of liever gezegd nog te beperkt, is de groep onderzoekers met een geschiedkundig of maatschappelijk onderwerp met als doel een publicatie voor een breder publiek. Aardige voorbeelden zijn een onderzoek naar een conflict over afwatering door de Zuidersluis te 's-Graveland en naar de financiering van de Zuiderzeedijken. Ook zijn er onderzoeken gedaan naar de ontwikkeling van de vervening rond Loosdrecht, het waterbeheer in Diemen, specifieke gemalen of buitenplaatsen, waterwegen in het Gooi, de vroegste ontwikkeling van polder Dorssewaard en cultuurhistorisch waardevolle bouwwerken voor het waterbeheer in diverse gemeenten. Onlangs verscheen een uitvoerige publicatie Zeven eeuwen familie Breij in het Utrechtse veenweidegebied door Mieke Breij. In dit boek staan vele voorbeelden van mogelijkheden van familie- en regionaal-historisch onderzoek. Aan onderwerpen geen gebrek. Jan Blom archivaris hoogheemraad schap Amstel, Gooi en Vecht. nummer 8 2010 37

Archievenblad | 2010 | | pagina 37