Middeleeuwse inventarisatie techniek in een digitale omgeving THEMA |lLandlenlWater Ruimer opgevat Genormaliseerde transcripties |lLandlenlwater L Carla de Wilt Een regestenboek als toegang op de charters in het Oud-Archief van het hoogheemraadschap van Delfland. Dat plan werd al vrij snel losgelaten als gevolg van de brede toepassing van het internet en de doorontwikkeling van het inventarisatieprogramma MAIS-Flexis. Want waarom niet de beschikbare techniek ten volle benutten om deze documenten, die in een bijzondere vorm zijn opgemaakt, zodanig te ontsluiten dat zij optimaal en voor een breed publiek bruikbaar zijn? De charters zijn niet alleen afzonderlijk beschreven vanwege het inhoudelijke belang ervan voor de geschiedenis van de organisatie, maar ook omdat veel charters niet gemakkelijk te lezen zijn vanwege het onhandzame formaat, de ellenlange juridische formuleringen en het Middelnederlands handschrift van vóór 1700. De documenten zijn sinds 1319 opgemaakt door of voor het hoogheemraadschap van Delfland en de binnen dat gebied tot 1977 aangestelde polderbesturen. De eerste charters waren bedoeld als bewijs dat de graaf van Holland de dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland de zorg had opgedragen voor de grote water werken die van regionaal belang waren, zoals de Maasdijk, uitwateringssluizen en de landscheiding. Het begrip 'charter' is ruimer opgevat dan de omschrijving volgens de huidige archiefterminologie, waar de term betrekking heeft op een bezegelde oorkonde, ofwel getuigenis, op perkament. Ook de afschriften op perkament en de naar dezelfde vorm opgemaakte akten op papier zijn ontsloten als charters. De elementen die voor elk document in MAIS-Flexis zijn opgenomen zijn het inventarisnummer, de datum en plaats van uitvaardiging, de overlevering met soort bezegeling en de materiële staat van de zegels, het regest en de samenvatting. De beschrijving is eventueel aangevuld met de context van de inhoud van de oorkonde en literatuurvermelding. Aan deze beschrijving is een afbeelding van het document gekoppeld en een Wordbestand in PDF-formaat, waarin de transcriptie, samenvatting en het regest met eventuele bijzonderheden is opgenomen. Voor het transcriberen is gekozen voor de kritisch-normaliserende methode, wat inhoudt dat de tekst enigszins is aangepast ten behoeve van de leesbaar heid. Zo zijn bijvoorbeeld afgekorte woorden volledig geschreven en weggevallen tekst aangevuld vanuit het afschrift. Soms zijn woorden aan elkaar gekoppeld, of juist gesplitst, in overeen stemming met de huidige schrijfwijze. Verder is de transcriptie voorzien van een samenvatting die in sommige gevallen het midden houdt tussen een vertaling, waarbij de tekst wordt omgezet in modern taalgebruik, en een samenvatting. Het streven bij dit alles was om zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke tekst te blijven. De regestvorm ten slotte, was in de middeleeuwen al een methode om de belangrijkste documenten van een overheid of klooster te ontsluiten. Van iedere oorkonde werd in een register opgeschreven wie de uitvaardigers waren, de partijen, de rechtshandeling en het object ervan. Deze inventarisatiemethode hebben we in ere gehouden, maar dan Stadsarchief Amsterdam Het Stadsarchief Amsterdam houdt een eenmalig interview met striptekenaar Jan Kruis over de totstandkoming van zijn nieuwe boek Multatuli's Woutertje Pieterse. Kruis maakte daarbij gebruik van de beeldbank van het Stadsarchief. Het boek is ook te zien in de gelijknamige tentoonstelling. vy gepresenteerd in een digitale omgeving. De wijze van ontsluiting en publicatie op internet waarvoor Delfland heeft gekozen, is een handreiking voor de geïnteresseerde in de waterstaatsmaterie. De bronnen, die qua vorm en inhoud wat moeilijker hanteerbaar zijn, zijn op deze manier toegankelijk voor een breed publiek. Mogelijk is dit een extra stimulans om wat dieper te duiken in de bronnen die de geschiedenis vertellen van de bijdrage van het hoogheemraadschap aan onze waterstaatkundige, institutionele en culturele geschiedenis. De charters met de beschrijvingen en de afbeelding zijn behalve op onze eigen website www.hhdelfland.nl ook te zien op www.archieven.nl. Carla de Wilt medewerker Oud-Archief en Bibliotheek hoogheemraadschap van Delfland. 34 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 34