c Wie is verantwoordelijk? Zeeuws Archief, Middelburg |lLandlenlwater vy Unieke bestuursvormen Gigantische bron Het plaatsen van kraagstukken langs de Afsluitdijk. Het archief van ZZW bevindt zich nu bij Nieuw Land. Wat hierin ontbreekt, zijn dossiers over de daadwerkelijke uit voering van het project. Na enkele jaren drong bij ZZW het besef door dat ze de volledige uitvoering niet op zich kon nemen en dat er geen aannemers waren die het volledige werk konden uitvoeren. Een private instelling ontstond, een consortium genaamd Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken (MUZ). Het archief hiervan is helaas niet bewaard gebleven. Een goed voorbeeld van een bedrijfsarchief dat belangrijke informatie behelst en waarvan het bewaren noodzakelijk was om vandaag een compleet beeld te kunnen schetsen van de werkzaamheden. Het archief van ZZW is niet het enige overheidsarchief over het Zuiderzee project dat in Lelystad bewaard wordt. Het plan Lely behelsde namelijk niet het inrichten van het land; dit was niet zijn opdracht. Er waren nog geen plannen voor de inrichting. Tijdens het droog leggen kwam pas het besef dat er ook over de inrichting en bijvoorbeeld het voorzieningenniveau moest worden nagedacht. Ook rees de vraag wie hiervoor de verantwoordelijkheid op zich moest nemen. Wat moet de overheid realiseren en wat kan aan het particulier initiatief worden overgelaten? Wat behoort tot de basisvormgeving en wat kan naar de toekomst worden verschoven? De directe betrokkenheid van het Rijk bij de vormgeving van het nieuwe land was bij de start van het Zuiderzeeproject in 1919 niet vanzelfsprekend. Pas een decennium Het Zeeuws Archief pakt groots uit tijdens de Nationale Archievendag. Bezoek bijvoorbeeld een van de lezingen of een filmvertoning. Of ga op avontuur in de ondergrondse depots van het Zeeuws archief. Neem dus gerust uw kinderen mee. later, kort voor het droogvallen van de Wieringermeer in 1929, kwam het idee op dat de regering zorg diende te dragen voor de belangrijkste voor zieningen in het nieuwe land ten einde een verantwoorde opbouw van de poldersamenleving te garanderen. Naarmate de inpoldering vorderde, groeide de praktijk dat de directe verantwoordelijkheid van de rijksoverheid in een polder, of in een deel ervan, voltooid was als er voldoende draagvlak was voor 'normale' bestuurlijke verhoudingen. Met andere woorden: als er in de polders voldoende mensen woonden die de verdere ontwikkeling van een gebied konden garanderen en de instelling van een gemeente wenselijk maakte. Voor al deze taken werd in 1930 de Directie Wieringermeer ingesteld, met als taak om de ontginning, de inrichting en de sociaal-economische opbouw te regelen. Zij was dus onder andere verantwoordelijk voor het rijp maken van de landbouwgrond, het bepalen van de plek van de dorpen, de uitgifte van de boerderijen en de verdere aanleg van de infrastructuur. Na het aanleggen van de Noordoost polder (1942) en bij het maken van Oostelijk Flevoland werd de Directie Wieringermeer in 1963 hernoemd tot de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP). Het hele Zuiderzeeproject riep continu veel vragen op bestuurlijk vlak op. Een polder was op het moment van droogvallen een lege moddervlakte, niet voor bewoning geschikt en zonder bewoners die bijvoorbeeld een gemeenteraad konden kiezen. Toch moesten er vele beslissingen genomen worden die normaal gesproken door een gemeente bepaald werden. Bovendien waren de polders ontstaan in wateren die niet provinciaal waren ingedeeld. Daarom werden er unieke bestuursvormen ingesteld, de zogeheten openbare lichamen, met aan het hoofd een landdrost die de gemeentelijke taken en bevoegdheden kregen toebedeeld. Zo ontstond in 1955 voor de gebieden van Oostelijk- en Zuidelijk Flevoland en het nog niet ingepolderde Markermeer het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeer polders (ZIJP). De ZIJP was verant woordelijk voor de uitvoering van alle gemeentelijke taken en voor de voorbereiding van de komst van gemeenten (in samenwerking met de rijksoverheid). De taak van de ruimtelijke ordening kreeg het niet; die bleef als enige voorbehouden aan de rijksoverheid en werd uitgevoerd door de RIJP. De archieven van de hierboven genoemde rijksdiensten bevinden zich bij Nieuw Land en vormen een gigantische bron voor de geschiedenis van het Zuiderzeeproject. Vanwege het bijzondere karakter werden al ten tijde van het project verwoede pogingen gedaan om één Zuiderzee-archief op te stellen met t Water is land geworden: wandelen op vaste grond. 32 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 32