Pilot 'Geolokaliseren van Polderkaarten' THEMA jlLandlenlWater Polderreglementskaarten Grenzeloze mogelijkheden Astrid Hertog Deze maand start het Nationaal Archief in samenwerking met het Erfgoedhuis Zuid-Holland met een pilot om 631 Zuid-Hollandse polderreglementskaarten makkelijk online toegankelijk te maken. Een hele klus. Maar vele handen moeten licht werk maken. Het gebeurt al veel in online presentaties: gedigitaliseerde historische kaarten als een laag over Google Earth projecteren. Zo bouw je aan een visuele geschiedenis van een land, landschap of stad. Verschillen en overeenkomsten door de jaren heen zijn zo makkelijk waar te nemen. Minder vaak toegepast, maar net zo praktisch, is het zoeken van kaarten via een wereldkaart. Met alle naamswijzigingen en spellings varianten die landen, gebieden en plaatsen hebben gehad, is het vaak een stuk makkelijker wanneer je een kaart kunt zoeken door de gewenste regio op de wereldkaart aan te wijzen. Om gedigitaliseerde kaarten op de juiste plek over een wereldkaart te projecteren, heb je de coördinaten nodig. Het achterhalen van deze coördinaten heet 'geolokaliseren'. Wanneer de kaart wordt aangepast, zodat deze precies aansluit op de coördinaten van Google Earth kaarten, heet dit 'georefereren'. In oktober 2010 start een pilot om een recent ontwikkelde techniek voor het geolokaliseren van digitale kaarten uit te testen. De pilot is door het Nationaal Archief en het Erfgoedhuis Zuid-Holland opgezet, met als doel de coördinaten van 631 polderreglementskaarten toe te voegen aan de bestaande metadata. Het is een project waarin gebruik wordt gemaakt van crowdsourcing: het publiek vragen mee te helpen aan de informatieopbouw en context van de collectie. Vrijwilligers van historische verenigingen in Zuid- Kaart van de Krabbenpolder op Rozenburg (coll. Nationaal Archief). Holland gaan de gedigitaliseerde kaarten geolokaliseren. Zo worden niet alleen de coördinaten vastgesteld, maar tegelijk ook het gebruiksgemak van de applicatie getest. Johan Knoester van het Erfgoedhuis Zuid-Holland is verantwoordelijk voor de werving van de vrijwilligers. Vanaf 1990 zijn er verschillende kaartarchieven van de provincie Zuid Holland overgedragen aan het Nationaal Archief. Het zijn voornamelijk kaarten vervaardigd voor of gebruikt in de administratie bij de taakuitoefening van het provinciebestuur. Denk aan verkeer en waterstaat, spoor- en tramwegen, drinkwatervoorziening, ruimtelijke ordening, enzovoorts. Daarnaast zijn er kaarten en tekeningen gemaakt in verband met de toezichthoudende rol van het provinciebestuur over de Zuid-Hollandse gemeenten, polders en waterschappen. Tot deze laatste serie kaarten behoren ook de polder reglementskaarten, die in de periode 1857-1974 zijn vervaardigd bij de goedkeuring van de polderreglementen door het provinciebestuur. Hiervan hield de provincie een afzonderlijk polderboek bij. Doordat alle polders in kaart zijn gebracht, is het een compleet overzicht van Zuid-Holland uit die periode. In de pilot wordt samengewerkt met Klokan Technologies, een Zwitsers bedrijf dat de nieuwste technologie koppelt aan het online publiceren van gedigitaliseerde historische kaarten. Eén ervan is de Georeferencer 2.0, die nog in een bètafase van ontwikkeling is. Klokan past het programma aan, zodat de gedigitaliseerde kaarten direct vanuit de Beeldbank van het Nationaal Archief kunnen worden getoond. De vrijwilligers kunnen vanaf hun eigen computer thuis aan de slag, in hun eigen tijd. De resultaten van deze pilot zijn in eerste instantie de gegenereerde coördinaten bij alle 631 kaarten. Hiermee kunnen betrokken instellingen allerlei publieks- toepassingen ontwikkelen met de polderkaarten. Daarnaast moet het een goede test zijn van het proces van crowdsourcing. Hoe vonden de vrijwilligers het? Is het gebruiksvriendelijk? Hoe kunnen we een controlesysteem toevoegen? Is er een hulplijn nodig? Het uiteindelijk doel is om de Georeferencer 2.0 te verfijnen en deze applicatie ook voor andere digitale kaartencollecties van het Nationaal Archief via de site ter beschikking te stellen, voor iedereen. Op het web, als widget of telefoonapplicatie, of in touchscreenapplicaties voor tentoon stellingen: de mogelijkheden zijn grenzeloos. Astrid Hertog projectleider Programmering en Productontwikkeling, Nationaal Archief. 30 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 30