Waterschapsarchivarissen: een bijzonder fenomeen? THEMA jlLandlenlWater Fusie Onderscheid verwaterd Henriëtte Marsman-Slotn r De meeste grote waterschappen met een eeuwenlange historie hebben inmiddels een eigen archivaris in dienst. In een enkel geval - de hoogheemraadschappen van Rijnland (Leiden) en Delfland (Delft) - is er zelfs sprake van een eigen archiefdienst met meer archief ambtenaren. Er zijn ook waterschappen die participeren in een streekarchivariaat of streekarchief. Eind jaren '80 organiseerden de waterschapsarchivarissen zich tot de Landelijke Kring voor Waterschaps archivarissen (LKW). Dit omdat het voor de meesten van hen niet mogelijk was toe te treden tot de zusterorganisatie voor gemeente- en streekarchivarissen (LKGSA). De meeste waterschapsarchivarissen stonden binnen hun waterschap in een hiërarchische lijn ten opzichte van hun directie en waren in principe dus geen archivaris in zin der wet. De landelijke waterschapskring voorzag direct in een grote behoefte. Alle waterschaps archivarissen pur sang werden meteen lid en ook streekarchivarissen van een archiefdienst waarin een waterschap deelnam konden toetreden en deden dat. Er waren zelfs streekarchieven of -archivariaten rond een waterschap gebouwd, zoals dat waarin het toenmalige hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Edam deelnam. Het in beheer hebben van een enkel polderarchief gaf geen recht op deelname aan de bijeen komsten van de kring, hoewel een enkele archivaris om die reden wel probeerde lid te worden. De studiedagen werden van begin af aan zeer goed bezocht: zo'n 70 tot 80 procent van de leden bezochten de bijeenkomsten. Allerlei onderwerpen kwamen aan bod, naar alle waar schijnlijkheid dezelfde als bij de LKGSA. Richard Hermans, die in een ver verleden zijn carrière begonnen was als water schapsarchivaris (Waterschap van de Oude IJssel, Terborg) en daarna als gemeente archivaris deel uitmaakte van het bestuur van de LKGSA, begreep dat het naast elkaar bestaan van de LKW en de LKGSA niet zinvol was. Binnen de LKW leefde diezelfde mening. Eigenlijk wilde men hetzelfde en dat was samengaan met de zusterorganisatie. De tijd was rijp voor het samensmelten van beide organisaties, waarbij enige voorwaarde voor lidmaatschap van de nieuwe vereniging het beheren van de statische archieven bij een lager overheidsorgaan moest zijn. Het initiatief moest vanzelfsprekend uit gaan van de LKGSA en bruggenbouwer Richard Hermans snapte dat maar al te goed. Er werd een bespreking belegd tussen de besturen van de LKW en de LKGSA. Plaats van samenkomst zou de thuisbasis van de LKW zijn: het hoog heemraadschap van Delfland. Het werd een korte, maar effectieve vergadering. Richard Hermans leidde het gesprek. Namens de LKW namen Bert Klapwijk, chartermeester van Delfland, en onder getekende namens het toenmalige Waterschap van de Berkel (thans deel uitmakend van Waterschap Rijn en IJssel, Doetinchem) deel aan het overleg. Die dag werd de basis gelegd voor een fusie van LKW en LKGSA. Het ging op in de KALO. Het onderscheid tussen waterschaps archivarissen en andere archivarissen is inmiddels verwaterd. Niet omdat de meeste waterschapsarchivarissen tegenwoordig wel degelijk archivaris in zin der wet zijn, maar omdat waterschaps archivarissen dezelfde doelen nastreven Het oudste nog bestaande waterschap is het hoogheemraadschap van Rijnland in Leiden. Pieter Post en Caesar van Everdingen schilderden de uitvaardiging van een charter door rooms koning Willem II, tevens graaf van Holland, op 11 oktober 1255, waarmee hij het bestaan van Rijnland bevestigde. Het schilderij hangt in de Gouden Zaal van Rijnlands Gemeenlandshuis aan de Breestraat in Leiden (coll. hoogheemraadschap Rijnland). als andere archivarissen. Nee, ze zijn geen bijzonder fenomeen. In Oost-Gelderland is sinds 2008 een hechte samenwerking ontstaan tussen de vier archiefdiensten in de regio: het Regionaal Archief Zutphen, het Streek- archivariaat Liemers en Doesburg, het Achterhoeks Archief in Doetinchem en Waterschap Rijn en IJssel, eveneens gevestigd in Doetinchem. Samen orga niseren we studiedagen voor de DIV'ers in de regio en doen we gezamenlijk mee aan beurzen en dergelijke. Samen zijn we sterker, kunnen we meer en hebben we meer financiële armslag. Dat loont! Henriëtte Marsman-Slot archivaris van Waterschap Rijn en IJssel. 20 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 20