Den Haag, locatie KB/NA jlLandlenlwater Steun Noten Het Nationaal Archief, de Koninklijke Bibliotheek, het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis, het Centraal Bureau voor Genealogie, het Nederlands Muziek Instituut, het Letterkundig Museum en het Huygens Instituut KNAW organiseren samen vele activiteiten. van dien. De gemiddelde burger weet nauwelijks wat er bij komt kijken om in ons kleine polderlandje met zijn zestien miljoenen te kunnen leven, wonen en werken. Niet voor niets luidt het bekende verhaal over het ochtend gebed van de dijkgraaf: "Geef ons heden ons dagelijks brood en zo nu en dan een kleine watersnood." Oud-minister en voorzitter van de Deltacommissie 2008 Cees Veerman spreekt regelmatig zijn steun uit voor het waterschapsmodel en de Delftse bestuurskundige Theo Toonen typeerde het waterschap enkele jaren terug zelfs als een Gouden Formule. Ook de Adviescommissie Water(AcW) onder voorzitterschap van onze Kroonprins brak onlangs een lans voor het voortbestaan van het waterschap. De AcW waarschuwde voor al te snelle besluiten om het Nederlandse waterbestuur te reorganiseren.6 Opheffing van het waterschap vereist overigens een wijziging van de Grondwet, zoals de Universiteit Utrecht onlangs in een advies aan de Unie van Waterschappen aantoonde.7 Dit verschaft de rust om los van politieke hypes nog eens heel zorgvuldig over de voors en tegens van het waterschap na te denken. Een goede vaderlandse wijsheid kan daarbij tot lering strekken: "Don't fix it if it ain't broken." 1 Zie hiervoor onder meer de bijdrage van H. van der Linden aan Het waterschap, recht en werking (Deventer 1982) 9-34; G.P. van de Ven (red.), Leefbaar Laagland (Utrecht 2003); J.C.N. Raadschelders en Th. A.J. Toonen (red.), Waterschappen in Nederland (Hilversum 1993) en H.J.M. Havekes, Functioneel decentraal waterbestuur: borging, bescherming en beweging. De institutionele omwenteling van het waterschap in de afgelopen vijftig jaar (Den Haag 2009). 2 Zie hiervoor B. Toussaint, 'Eerbiedwaardig of uit de tijd? De positie van de waterschappen tussen 1795 en 1870', Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis 18, nr. 2 (december 2009) 40-50. 3 H. van der Linden, 'Zeventuig - De middeleeuwse oorsprong van ons moderne waterschapsrecht in zeven exempels', opgenomen in Waterschapschouw (Deventer 1977) 23-60. 4 Rapport Risico's in bedijkte termen. Een evaluatie van het beleid inzake de veiligheid tegen overstromen (Bilthoven 2004) 159-160. 5 Uit het toetsingskader in mijn hiervoor in noot 2 genoemde proefschrift (pp. 377-401, in het bijzonder p. 390) blijkt dat het waterschap als waterbeheerder duidelijk valt te verkiezen boven Rijk, provincie en gemeente. 6 Advies 'Doelmatig waterbeheer', AcW 2010/153, Den Haag juni 2010. 7 Advies 'De grondwettelijke positie van het waterschap', I. Tappeiner, H.F.M.W. van Rijswick, R. Nehmelman en H.R.B.M. Kummeling, Universiteit Utrecht, Disciplinegroep Staats- en Bestuursrecht, Utrecht juni 2010. Herman Havekes werkzaam bij de Unie van Waterschappen en DG Water te Den Haag. In 2009 gepromoveerd op een onderzoek naar de institutionele omwenteling van het waterschap in de afgelopen vijftig jaar. Wat zou Nederland zijn zonder waterschappen? Beeld van Hansje Brinker in Madurodam foto part. coil). 16 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 16