I Monumentale uitstraling Hier zien we weer hoe krachtig het collectieve geheugen is. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden voor het eerst op grote schaal vliegtuigen ingezet en luchtbombardementen uitgevoerd en dat doet in één klap vergeten dat steden al eeuwenlang werden gebombardeerd met geschut. Maar gelukkig hebben de auteurs van Middelburg 17 mei 1940 het enige echte collectieve geheugen gebruikt, de archieven. Het boek, met een indrukwekkende bronnenlijst, verdient het niet alleen daarom om in dit blad besproken te worden, maar ook omdat het een gedegen studie met nieuwe inzichten heeft opgeleverd. Vooral het hoofdstuk over de rol van de Fransen in de verdediging zou voorts veel nieuwe informatie bevatten, maar het levert geen wezenlijk ander beeld op dan reeds bekend was. De meest verassende hoofdstukken zijn verder die over het onderzoek dat de Duitsers zelf instelden naar het zinloze bombar dement van Middelburg, en dat over het bestuur, de brandweer en militairen in de stad op 17 mei 1940. Dat het bombardement van Middelburg de Zeeuwen nog altijd zwaar op de maag ligt, blijkt uit de uitvoering van en de extra's die het boek bevat, zoals een reeks etsen van Wim Abeleven uit 1940. Daardoor heeft dit standaardwerk over Middelburg in 'mei '40' en in het bijzonder het bombardement terecht een monumentale uitstraling gekregen. Louis Ph. Sloos Conservator literatuur, Legermuseum Delft. Frans Willem Lantink en Jaap Temminc (red.), Wetenschapsarchieven in het Noord-Hollands Archief. Publicaties Noord-Hollands Archief 1 Uitgeverij Verloren (Utrecht 2010) ISBN 978-90-8704-160-1, 110 blz., 12,00. Als 'concentratiepunt van wetenschapsarchieven' in Nederland was voor het Noord-Hollands Archief de keuze voor het onderwerp van de eerste uitgave in de reeks Publicaties van de Stichting Vrienden van het Noord Hollands Archief snel gemaakt. Zeker als het jaar daarvoor door diezelfde stichting een symposium is georga niseerd over de collectie en het beleid ten aanzien van wetenschapsarchieven. Deze eerste bundel bevat vijf interes sante bijdragen van historici over historisch onderzoek naar de weten schapsgeschiedenis en het gebruik van archieven. Daarnaast is er een uit gebreide beschrijving en inventarisatie van de wetenschapsarchieven in het Noord-Hollands Archief opgenomen. In de uitstekend verzorgde uitgave springt voor ons vakgebied de geschiedenis van het concentratiepunt van wetenschapsarchieven in het artikel van Godelieve Bolten eruit. De in Haarlem gevestigde archiefinstelling heeft deze status als rechtsopvolger van het voormalige Rijksarchief in Noord Holland overgenomen. De ontwikkeling hiervan en de lotgevallen van enkele particuliere archieven bieden een aardige inkijk in de geschiedenis van de Nederlandse archiefwereld. Senior medewerkster van het Noord-Hollands Archief Bolten noemt ook enkele aardige anekdotes, zoals het archief van Nobelprijswinnaar P Zeeman dat 56 jaar na zijn dood in 1989 in het huis van zijn kort daarvoor overleden zoon in vuilniszakken werd aangetroffen. Het opgenomen overzicht van de ongeveer 100 wetenschapsarchieven is ook digitaal (als PDF) beschikbaar via de website van het Noord-Hollands Archief. Zoals redacteur Frans Willem Lantink in de inleiding aangeeft, is dit een "levend document". In een volgende bundel over wetenschaps archieven zal "naar mogelijkheid" een geactualiseerde versie worden gepubliceerd. Hopelijk kunnen het archief en de Stichting Vrienden dit mooie initiatief een vervolg geven. Ernest Verhees redacteur Archievenblad. We lenstha psa rc h iev en in het Noord Hollands Archief nummer 7 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39