Niet voor niets gratis Wat archivarissen vaak vergeten: de digitale beschikbaarheid heeft het gebruik van bronmateriaal aanmerkelijk vergroot. Die groei hadden we nooit kunnen bereiken binnen de beperkingen van onze studiezalen. Daar hebben we onvoldoende ruimte voor, te beperkte openingstijden, onvoldoende personeel en de kwetsbaarheid van het materiaal is ook een beperking. Digitalisering levert kostenbesparing op én een groter gebruik van het materiaal. kunnen archieven meer mensen bereiken, maar die vinden dan meteen een tolpoortje voor hun neus. Nog niet genoeg argumenten gelezen? Wat te denken van het op één plaats bewaren van digitale informatie? Direct linken vanuit de archiefdatabase is een betere waarborg voor betrouwbare, authentieke en duurzame informatie dan het eindeloos verspreiden van die informatie door verdienmodellen. Maar dan moet je wel mogen embedden van de aanbieder archiefdienst). Archieven moeten blijven staan voor openbaar beschikbare bronnen, informatie die voor iedereen gratis toegankelijk moet zijn. Er zijn al heel veel belastingcenten betaald vóór een document digitaal online beschikbaar komt. Door geld te vragen beperken we de mogelijkheden voor een groep bezoekers die dat niet kunnen betalen. Het is domweg een beperking van de beschikbaarheid van online archief materiaal. Het argument: ze kunnen het hier toch gratis inzien, gaat niet op. Dat is een dooddoener eerste klas. Dat is handig als je in de buurt woont, maar als je verder weg woont moet je ook kosten maken om er te komen. Levert het vragen van een vergoeding dan zoveel op? Uiteindelijk zijn het allemaal keuzes die je maakt als archiefinstelling. Kies je voor meer beheer en systemen om dit soort inkomsten te genereren, en werp je daarmee drempels op voor het gebruik van openbaar archiefmateriaal, die bovendien ook menskracht kost (want iemand moet controles uitoefenen)? Of kies je voor een werkelijk transparant systeem waarbij de klant bepaalt wat hij/zij met het bronnenmateriaal doet? Informatie delen biedt de kans om nieuwe informatie te creëren door amateurs en professionals. Archieven in Nederland hebben moeite om de keuze voor digitalisering en gratis beschikbaarstelling te maken. In de huidige praktijk is het nog vaak zo dat je digitalisering 'erbij' doet, net als digitale dienstverlening. In deze periode van politieke heroverwegingen is dat een onhaalbaar doel. Digitaal is onze toekomst. Daarvoor kiezen, duidelijk en eenduidig, is de enige weg. Luud de Brouwer Column Archivarissen zijn besmet geraakt met het cultureel ondernemerschap en het neoliberalisme. Steeds vaker zie je dat er betaald moet worden voor online content bij archieven. Dat vind ik een ontoelaatbare beperking van het gebruik van openbare informatie. Door deze ontwikkeling bieden sociale media steeds minder kans om met behulp van archiefbronnen de betekenis en bekendheid van archieven te vergroten. De sociale media zijn gebouwd op het vrijelijk koppelen en verbinden van informatie via Facebook, Hyves, Twitter, een weblog of een particuliere website. Als je niet direct toegang hebt tot het 'plaatje', zonder dat daar een vergoeding tegenover staat, dan beperk dat het gebruik van de online bronnen. Andere opties, zoals het bij elkaar brengen van bronnen voor andere belanghebbenden, komen daarmee ook in gevaar. Docenten die mooi materiaal vinden kunnen dat niet zonder voorbehoud gebruiken voor hun leerlingen. De democratisering van informatie staat onder grote druk. Geld vragen voor het inzien van documenten beperkt het gebruik van informatie en de implementatie van sociale media bij archieven. Die beperkingen belemmeren het positieve gebruik van online openbare bronnen. Vrij gebruik van archief bronnen in sociale netwerken is voor archieven een gouden manier om meer bekendheid te krijgen. Niet omdat wij als archiefdiensten dat doen; nee, omdat onze gebruikers dat doen, de beste ambassadeurs die er te vinden zijn met hun uitgebreide online netwerken. Wat is er over van het streven naar meer publieksbereik? Door gebruik te maken van internet Het is kiezen en delen. Tekening: Peter Vlot. nummer 7 2010 37

Archievenblad | 2010 | | pagina 37