Agenda Memory, Identity and the Archival Paradigm: an interdisciplinary approach Cursussen Workshop 'Invulling geven aan bezuinigingen' "Gelukkig hebben we de foto's nog" Juridische inhoud van notariële akten 9 en 10 december 2010 Het Centre for Archive and Information Studies (CAIS) aan de University of Dundee organiseert in december 2010 een conferentie. Het thema is: Memory, Identity and the Archival Paradigm: an interdisciplinary approach. The subthema's zijn: Philosophies of memory, forgetting and time; Remembrance and responsibility; Representation and the un-representable. Als keynote speakers zijn uitgenodigd: David Lowenthal, emeritus-professor aan University College London, en Graham Domini, directeur van de National Archives of South Africa. Locatie: Dundee, Schotland Info: www.dundee.ac.uk/cais/memory_ and_identity/ 12 oktober 2010 Archiefinstellingen krijgen de komende jaren onherroepelijk te maken met bezuinigingen. In deze workshop lichten twee diensthoofden uit persoonlijke ervaring dit proces toe: Lieuwe Zoodsma heeft op basis van gedwongen bezuinigingen een nieuw beleidsplan ontwikkeld voor het Noord-Hollands Archief. Ook het Markiezenhof kreeg dit jaar te maken met bezuinigingen. Directeur Wim Reijnders licht toe hoe hij hieraan invulling heeft gegeven. De workshop is speciaal bedoeld voor diensthoofden van archieven en biedt gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en inspiratie op te doen om tot een eigen invulling van bezuinigingen te komen, bijvoorbeeld door schaal vergroting en meer samenwerking. Locatie: Markiezenhof, Bergen op Zoom Meer informatie en aanmelden: bureau@archiefbrain.nl Donderdagmiddag 11 november De belangstelling bij het publiek voor foto- en beeldmateriaal is groot. Archiefbeherende instellingen zijn dan ook graag bereid prenten en foto's in hun collectie op te nemen. Maar dan. Wat kunnen we eigenlijk met dat materiaal? Wat mag wel en wat mag niet? Hoe zit het met auteurs- en gebruiksrechten? Wat doen we met verweesde foto's? Hoe zit het met publicatie op internet? Het Platform voor Particuliere Archieven organiseert een bijeenkomst over deze zeer actuele problematiek. Voor vragen aan het PPA: angela.dellebeke@nationaalarchief.nl 19 oktober, 16 november, 14 december 2010; en 18 januari, 15 februari, 19 april 2011, 14.00u-17.00u De archiefdiensten en historische centra bewaren en beheren vele notariële protocollen, die veelvuldig worden geraadpleegd door genealogen en locale historici. Deze onderzoekers hebben doorgaans niet alleen belang- stelling voor de in de notariële akten genoemde namen van onderling verwante personen, maar ook voor de inhoud van deze akten, zoals transportakten, huwelijksvoorwaarden en testamenten. Maar niet zelden schort het hun aan (basale) rechtshistorische kennis om deze inhoud goed en verant woord te kunnen interpreteren en te 'vertalen'. Om in deze lacune te voorzien zal de Stichting tot Bevordering der Notariële Wetenschap speciaal voor archiefmedewerkers een cursus geven over de juridische inhoud van notariële akten: kennis van het materiële oud-vaderlandse recht. De Stichting tot Bevordering der Notariële Wetenschap te Amsterdam is voornemens in het najaar van 2010 en het voorjaar van 2011 een speciale cursus voor archiefmedewerkers te starten. Deze cursus staat onder leiding van twee, vanwege de Stichting benoemde hoogleraren, Prof. dr. C.M. Cappon (Universiteit van Amsterdam) en Prof. dr. J.S.L.A.W.B. Roes (Radboud Universiteit Nijmegen). Zij zullen, met medewerking van enige gerenommeerde rechtshistorici, speciaal voor archief medewerkers cursus geven over de inhoudelijke aspecten van het oud-vaderlandse recht Locaties: afwisselend in Amsterdam en Nijmegen Kosten: 600,00 per deelnemer (dit is inclusief studiemateriaal) Inschrijven: voor 1 oktober 2010 Meer informatie: www.notarielestichting.nl nummer 7 2010 35

Archievenblad | 2010 | | pagina 35