Anique Malicki loos Wilms Sarah Zomerdijk Noot vergoeding zonder een rechtsgrond aan te geven. Een archiefinstelling mag een gebruiksvergoeding vragen voor het auteursrecht, indien zij auteurs rechthebbende is van het beheerde materiaal. Een archiefinstelling mag een gebruiksvergoeding vragen op grond van eigendom van archiefbescheiden, indien zij eigenaar is van de (archief) bescheiden. De conclusie is dat de overheid (openbare archiefinstelling) een gebruikersvergoeding mag heffen voor het commerciële gebruik van reproducties van archiefbescheiden. Commerciële gebruikers zullen zo geconfronteerd worden met de kosten voor het behouden, bewerken en benutten van archiefstukken. Sacher- Flaat pleit voor een Algemene wet overheidsinformatie waar zaken als beheer én hergebruik van overheids informatie in alle fasen van het records continuüm worden geregeld. Deze wet zou een kans bieden om archief instellingen en archiefgebruikers meer duidelijkheid te verschaffen met betrekking tot hergebruik van overheids informatie. (sandra.sacher@nationaalarchief.nl) De sleutel tot het beheer- dossier. Onderzoek naar de ideale en volledige inhoud van de beheerdossiers van drie archiefdiensten in Nederland Een beheerdossier is een verzameling documenten die zijn gericht op het beheer van overgebrachte en geac- quireerde archieven van een archief dienst, ook bekend onder de naam 'blokdossier' of 'het archief van het archief'. De beheerinformatie wordt vastgelegd voor intern gebruik. In deze scriptie ontwikkelt Malicki een theorie over de ideale en volledige inhoud van het beheerdossier van de archieven. De beheerdossiers van drie casus organisaties worden getoetst, te weten het Haags Gemeentearchief, het Stads archief Vlaardingen en het Gemeente archief Rotterdam. Vier werkprocessen rondom het beheerdossier zijn onder zocht: acquireren, toegankelijk maken, ter beschikking stellen en preserveren. Elk proces kent beheerdocumenten waardoor het beheerdossier voldoet aan wettelijke eisen en praktische voor waarden. De aanwezigheid en de vorm van de benodigde documenten zijn onderzocht. De archiefinstellingen voldoen niet volledig aan de archiefwettelijke verplichtingen. De beheerdossiers vertonen in meer of mindere mate lacunes. Malicki concludeert dat geen van de onderzochte archiefdiensten volledig voldoet aan het ideale beheerdossier. (anique.malicki@gmail.com) Informatie op orde bij fusie van Nederlandse gemeenten. De informatiehuishouding van gemeenten In deze scriptie wordt onderzocht wat de opheffing van de gemeenten Helden, Kessel, Maasbree en Meijel betekent voor het informatiebeheer. De opheffing van deze gemeenten betekent dat de informatieverzamelingen en -systemen worden afgesloten. Bij de nieuw gevormde fusiegemeente zal een nieuwe documenthuishouding worden ingericht. In dit onderzoek beschrijft Wilms op welke wijze dit kan gebeuren, en of de inrichting van een digitale informatiehuishouding pur sang mogelijk is. Wilms heeft als casestudy genomen de opheffing van de infor matiehuishouding (digitale gedeelte) van de gemeente Helden en de daarop volgende inrichting van de digitale informatiehuishouding van de nieuwe fusiegemeente Peel en Maas. Hiertoe heeft Wilms de Baseline Informatie huishouding Rijksoverheid bestudeerd en vertaald naar gemeentelijk niveau. Zij heeft de randvoorwaarden in kaart gebracht waaraan de inrichting van een digitale informatiehuishouding dient te voldoen. De scriptie bevat een instructie om het digitale gedeelte van informatie huishoudingen van gemeenten af te sluiten en een handleiding om een digitale informatiehuishouding voor een nieuwe gemeente in te richten. (toos.wilms@peelenmaas.nl) i Het (bouw)archief van de gemeente Alkmaar online. Relevante factoren, wetgeving en ontsluiting Zomerdijk onderzocht hoe de gemeente Alkmaar haar archief voor burgers en andere belangstellen zo toegankelijk mogelijk kan ontsluiten via internet, met inachtneming van relevante wetgeving. De casestudy werd het bouwarchief van de gemeente, omdat burgers veel belangstelling hebben voor dit archief. Het digitaal aanbieden van bouwarchief via internet vloeit voort uit de wens tot betere (digitale) dienstverlening aan burgers, naast de behoefte aan digitaal werken en transparantie binnen de overheid. Wat betreft wetgeving zijn vooral de Wet openbaarheid van bestuur, de Auteurswet en de Wet bescherming persoonsgegevens relevant. Deze wetgeving reguleert de spanning tussen een zo groot mogelijke actieve openbaarheid versus de bescherming van de rechten en privacy van anderen. De Gemeente Alkmaar kan het bouw- archief aanbieden indien zij maatregelen neemt om de auteursrechten van architecten en de persoonsgegevens te beschermen. Niet voldoen aan de Wbp levert meer problemen op dan niet voldoen aan de Auteurswet. Wat betreft de toegankelijkheid kan geconcludeerd worden dat een eenvoudig, gecontroleerd systeem met relatief weinig specificatie mogelijkheden de beste keuze is: stapsgewijs zoeken, zoekvelden gebruiken of zoeken op de kaart. Gebruikers vinden het belangrijk dat ze documenten (als pdf) kunnen downloaden, opslaan en printen. De dienst Bouwen en Wonen moet het bouwarchief zodanig aanbieden dat het past bij de informatiebehoefte van de doelgroep. (sarahzomerdijk@gmail.com) 1 De scripties zijn beschikbaar via UvA Scripties Online: http://www. scriptiesonline.uba.uva.nl/ Marieke de Haan coördinator communicatie en contractactiviteiten Archiefschool, Hogeschool van Amsterdam. nummer 7 2010 27

Archievenblad | 2010 | | pagina 27