r r Besteladvies Archieven: een nadere verklaring De Raad ziet de maatschappelijke functie van openbare archieven in een dynamiek tussen drie polen: geheugen, herinnering en geweten. Feest voor de geest? Vakgenoten worden door het Besteladvies niet verlost van de 'bomen en het bos.' Dat het bos op den duur uitdunt, is zeker. Nanci Adier, André Dijkhuijs, Het Besteladvies Archieven dat de Raad voor Cultuur onlangs uitbracht, roept uiteenlopende reacties op. René Spork plaatst kritische noten in dit nummer van het Archievenblad, en Eric Hennekam kraakt op het Archiefforum het hele advies. In die wisselende reacties klinkt her en der ook onbegrip door. Daarom neemt de Raad graag deze gelegenheid te baat om een paar belangrijke noties te verduidelijken. selecteert waarop zij zich wil verant woorden en deselecteert waar zij het lastig of ongewenst vindt dat te doen (p. 4). Dat is nogal een boude bewering die een farce maakt van de controleerbare en betrouwbare overheid, indien de bewering algemeen juist zou zijn in plaats van gestoeld op incidenten; verwezen wordt naar lacunes in de officiële archieven wat betreft de rol van de ambtelijke top in Tweede Wereldoorlog! De Raad ziet de maatschappelijke functie van openbare archieven in een dynamiek tussen drie polen: geheugen, herinnering en geweten. Daarbij moeten archieven die buiten het overheidsbereik liggen worden betrokken. Dat is bij de meeste archiefinstellingen trouwens ook de gangbare praktijk. De voorgestelde archieffuncties en -voorzieningen kunnen het best tot uitvoer worden gebracht in relatie met professionalisering en kwaliteits zorg. De Raad stelt daarbij de Stichting het Museumregister als voorbeeld. Verder ziet de Raad een krachtige rol weggelegd voor het Nationaal Archief als grootste speler in het veld. De rijksarchivaris wordt aangesproken op zijn rol als beleidsadviseur, los van zijn directeurschap van het NA. De veldspeler moet een teamspeler zijn, een aanvoerder, maar geen solist. Het archiefveld wordt ondersteund door een groot aantal instellingen en organisaties. U kent ze wel: BRAIN, KVAN, SOD, LOPAI, DEN, Erfgoed Nederland, enzovoort. Die laatste instelling bedient het archiefveld volgens de Raad onvoldoende. De Raad meldt tevens dat er van enige regie op de totale ondersteuning geen sprake is. In 2009 maakten KVAN en BRAIN zich overigens samen sterk (zie: Archiveren is vooruitzien) voor het afsluiten van een interbestuurlijk convenant tussen Rijk, IPO en VNG op het gebied van archiefbeleid. De Raad spreekt tevens haar zorg uit over de structurele borging van het Archiefonderwijs en vindt dat Archief inspectie moet vallen onder het controlerend orgaan van de geïnspecteerde administratie. Het toezicht op de bewaarplaatsen van de rijksdienst is onder de huidige wet niet geregeld. Hopelijk ervaart de staatssecretaris het Advies wel als een feest voor de geest. Wat hem of haar vooral zal bijblijven is het belang van particuliere archieven. En verder...? Vakgenoten worden door het Besteladvies niet verlost van de 'bomen en het bos.' Dat het bos op den duur uitdunt, is zeker. Schaalvergroting van instellingen (fusies) of inkapseling van archiefinstellingen door 'het concern' zullen het ledental van bijvoorbeeld BRAIN nog aardig doen slinken en dat terwijl Erfgoed Nederland stelt juist gebaat te zijn bij een krachtige brancheorganisatie. De digitale informatieketen verandert het beroep van archivarissen die meer grip zullen willen en moeten krijgen op de informatiehuishouding: regie over de archiefvorming, duurzame opslag en actieve openbaarheid. Geheugen, herinnering en geweten zijn de drie pijlers die ervoor zorgen dat het archiefvak toekomst heeft. De Raad voor Cultuur hakt niet in het bestel maar wijst voorzichtig, een enkele keer ondoorzichtig, de soms nog wat hobbelige weg. René Spork redacteur Archievenblad. Daan Hertogs, Marianne Loef 22 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 22